Fenistil: na ukąszenia, oparzenia i pokrzywkę

Żel Fenistil jest bardzo skuteczny w uśmierzaniu skutków ukąszeń owadów i objawów chorób skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwhistaminowym szybko łagodzi swędzenie i obrzęk.
Fenistil: na ukąszenia, oparzenia i pokrzywkę
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Pielęgnacja skóry jest niezwykle ważnym aspektem codziennej higieny, o każdej porze roku. Jednak szczególnie ważna jest ochrona przed ukąszeniami owadów, oparzeniami słonecznymi i reakcjami alergicznymi w słoneczne i gorące dni. Fenistil jest świetnym lekarstwem na wszystkie te dolegliwości.

Fenistil jest marką popularnego żelu. Składnikiem aktywnym tego żelu jest maleinian dimetindenu. Składnik ten należy do grupy leków przeciwhistaminowych i jest stosowany w leczeniu świądu związanego z reakcjami alergicznymi, powierzchownymi oparzeniami i ukąszeniami owadów.

Ten artykuł będzie opisze podstawowe aspekty związane z tym lekiem, a także jego działanie.

Jak działa Fenistil?

Fenistil to popularny żel stosowany do łagodzenia świądu wywołanego podrażnieniami skóry. Ma miejscowe działanie znieczulające, które łagodzi swędzenie spowodowane alergiami, ukąszeniami lub oparzeniami.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej jednego roku życia mogą go bezpiecznie używać. Dlatego też jest to idealny lek, który można mieć pod ręką podczas wszelkich zajęć na świeżym powietrzu lub w trakcie wakacji.

Przeciwwskazania

Niektórzy ludzie są jednak uczuleni na maleinian dimetindenu lub inne składniki znajdujące się w żelu. Dlatego należy sprawdzić skład i nie używać go u osób uczulonych na którykolwiek ze składników żelu.

Każdy, kto jest uczulony, może doznać szoku anafilaktycznego. Może to prowadzić do sytuacji zagrażającej życiu. Należy również unikać długotrwałego wystawiania na słońce posmarowanych Fenistilem obszarów ciała i nie stosować w miejscach bardzo wrażliwych, takich jak okolice oczu i na otwarte rany.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny przed użyciem Fenistilu skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. W takich przypadkach kobiety powinny również unikać stosowania leku na rozległych obszarach skóry i nie powinny stosować go na brodawki sutkowe.

Poniżej wyjaśnimy następujące aspekty dotyczące Fenistilu:

  • Sposób działania
  • Farmakokinetyka
  • Skutki uboczne

Zanim będziemy mogli dokładniej przyjrzeć się każdemu z tych punktów, musimy najpierw w pełni zrozumieć, czym jest histamina. Substancja ta występuje w naszym ciele i jest bezpośrednio związana z omawianym dzisiaj lekiem.

Czym jest histamina?

Histamina jest wytwarzana w komórkach naszego ciała. Należy ona do grupy amin biogennych. Są to cząsteczki generowane przez czynniki biologiczne.

Wytwarzana jest w procesie reakcji biochemicznej zwanej dekarboksylacją. Substratem, czyli substancją początkową tej reakcji jest histydyna, a zachodzi ona przy udziale enzymu – dekarboksylazy L-histydyny.

Bakterie w naszej florze jelitowej oraz w spożywanej przez nas żywności posiadają zdolność wytwarzania tego enzymu. Dlatego są one w stanie syntetyzować histaminę.

Komar na skórze

Ogólnie rzecz biorąc, histamina bierze udział w miejscowych odpowiedziach układu odpornościowego. Ponadto wspomaga regulację prawidłowego funkcjonowania żołądka i systemu przekaźnictwa nerwowego przy centralnym układzie nerwowym.

Zasadniczo funkcje histaminy obejmują:

  • Alergie: Histamina odpowiada za bezpośrednie reakcje nadwrażliwości i reakcje alergiczne. Dlatego też wpływa ona bezpośrednio na odpowiedź immunologiczną zarówno humoralną, jak i komórkową. Ponadto działa jako główny przekaźnik w natychmiastowych reakcjach nadwrażliwości.
  • Neuroprzekaźnik: Histamina może działać jako neuromodulator, wpływając na lub regulując odpowiedź organizmu na inne neuroprzekaźniki.
  • Wpływ na układ krążenia: Substancja ta jest zdolna do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzieje się to za sprawą interakcji z receptorami H1 i H2, które występują we wszystkich tętnicach i prawie wszystkich łożyskach naczyniowych. Wspomniana właściwość jest bardzo ważna dla zrozumienia skuteczności Fenistilu.
  • Mięśnie gładkie pozanaczyniowe: Powoduje skurcze mięśni gładkich.
  • Soki żołądkowe: Cząsteczka ta wspomaga wydzielanie soków żołądkowych i wpływa na obfite wydalanie kwasów przez komórki okładzinowe w przewodzie pokarmowym.

Jak działa Fenistil?

Maleinian dimetindenu, substancja czynna Fenistilu, działa poprzez odwracanie działania histaminy, oddziałując na receptory histaminowe H1. Jest odwrotnym antagonistą receptora H1. Blokowanie wiązania histaminy z receptorami H1 zmniejsza przepuszczalność naczyniową związaną z bezpośrednimi reakcjami nadwrażliwości.

Przy niskich stężeniach maleinian dimetindenu stymuluje metylotransferazę histaminy, która dezaktywuje histaminę. Dodatkowo substancja zawarta w Fenistilu stosowany miejscowo ma również właściwości znieczulające.

Nakładanie kremu

Farmakokinetyka i działania niepożądane

Żel Fenistil szybko przenika przez skórę, a jego działanie przeciwhistaminowe odczuwalne jest już po kilku minutach. Następnie efekt osiąga maksimum po 1-4 godzinach. Po zastosowaniu miejscowym wchłanianie przezskórne maleinianu dimetindenu wynosi około 10% zastosowanej dawki.

Lek ten, jak zresztą większość dostępnych na rynku produktów leczniczych, może wykazywać pewne działania niepożądane. Są one jednak zazwyczaj bardzo łagodne i występują tylko w miejscu zastosowania leku.

To powiedziawszy, niektóre działania niepożądane obejmują:

  • Suchość skóry.
  • Uczucie pieczenia skóry.
  • Alergiczne zapalenie skóry.

Czy słyszałeś kiedykolwiek o tym leczniczym żelu na skórę? W Polsce dostępne są również krople dla dzieci, a także spray do nosa innej marki z maleinianem dimetindenu. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że tak jak wszystkie preparaty lecznicze, również Fenistil należy stosować ostrożnie, aby uniknąć jakichkolwiek działań niepożądanych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.