Fałszywy poród: dowiedz się więcej na jego temat
Fałszywy poród polega na wystąpieniu skurczy, które przygotowują szyjkę macicy na poród. Chociaż mogą być one uciążliwe, to nie są bolesne.
Kiedy kobieta ma urodzić dziecko, pojawia się wiele objawów, które wydają się zwiastować początek porodu. Uczucie dyskomfortu, ból oraz skurcze to sygnały wskazujące na to, że zbliża się czas rozwiązania. Ale przyszła mama może pomylić fałszywy poród z prawdziwym.
Zazwyczaj spotyka to kobiety, które po raz pierwszy zaszły w ciążę. Większość z nich udaje się do lekarza, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście rozpoczyna się u nich poród, czy też nie. Tym samym w szpitalach dość często spotyka się przypadki fałszywego porodu.
Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak rozpoznać fałszywy poród.
Czym jest fałszywy poród?
Fałszywy poród to przygotowujące i nieregularne skurcze o różnej intensywności, które czasami nie są zbyt bolesne i przechodzą po kilku minutach odpoczynku lub po zmianie pozycji.
Na zmianę zanikają i pojawiają się ponownie oraz mogą utrzymywać się do dwóch tygodni przed porodem. Ich częstotliwość może zwiększać się, gdy wykonują swoje prawdziwe zadanie: wprowadzają zmiany w szyjce macicy.
Szyjka macicy jest zamknięta i ma około 2,5 centymetra. Gdy pojawiają się skurcze, szyjka macicy mięknie, skraca się i rozszerza. Faza rozszerzania może rozciągnąć szyjkę nawet o 2,5 centymetra.
Może Cię również zainteresować: Indukcja porodu – charakterystyka i wskazania
Oznaki fałszywego porodu
Istnieją skurcze porodowe oraz nieporodowe. Skurcze Braxtona Hicksa, która pojawiają się od 20. tygodnia ciąży, podobnie jak fałszywy poród, należą do grupy skurczy nieporodowych. Z kolei rozszerzanie się stanowi część skurczy porodowych.
Fałszywy poród pojawia się wtedy, gdy w szyjce macicy, czyli w drodze, którą na świat przyjdzie dziecko, zaczynają zachodzić znaczące zmiany. Do objawów determinujących zalicza się obniżanie i wpasowywanie główki dziecka lub umieszczanie się w kanale. Właśnie dlatego kobieta odczuwa dyskomfort w dolnym obszarze brzucha, a nawet w kroczu.
Poród tego rodzaju nie ma określonego początku. Jednak towarzyszy my zwiększona częstotliwość oraz intensywność skurczów. Zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, kobieta częściej oddaje mocz, a czasami może nawet dojść do usunięcia czopu śluzowego.
Szacuje się, że takie skurcze trwają około 30 sekund i pojawiają się z częstotliwością od 5 do 20 minut. Kobieta w ciąży, u której występuje fałszywy poród, może prowadzić normalne życie. Co więcej, może okazać się, że po chwili odpoczynku skurcze miną. Nie hamują również apetytu.
Może Cię również zainteresować: Metoda przygotowania do porodu Bonapace
Różnice między fałszywym porodem a prawdziwym
Skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się jako pierwsze. Chociaż wywołują dyskomfort, to są zazwyczaj bezbolesne. Cechuje je zróżnicowana intensywność i pojawiają się co 10 minut.
Takie skurcze pojawiają się w 20. tygodniu ciąży, a czasami nawet wcześniej, i dotykają dużych obszarów mięśni macicznych. Czasami występują, gdy kobieta w ciąży jest zestresowana lub zmęczona.
W późnym etapie ciąży wywołują ból podbrzuszny o średnim natężeniu, który jest znany jako fałszywy poród. Nie należy się nimi przejmować. Wprost przeciwnie, wskazują na to, że organizm przygotowuje się na poród, ponieważ pomagają zmiękczyć szyjkę macicy.
Różnica dotyczy ich intensywności i regularności, jak również tygodnia, w którym się pojawiają. Prawdziwe skurcze porodowe trwają około minuty, zazwyczaj pojawiają się co 3 minuty i stają się coraz silniejsze. A jeśli odstępy między nimi się wydłużają, to i tak pojawiają się w regularnych odstępach.
Jednak prawdziwa różnica między fałszywym porodem a prawdziwym wynika z tego, że prawdziwe skurcze nie pozwalają przyszłej mamie robić niczego innego. Jej całe ciało koncentruje się na doświadczaniu porodu.
Kiedy kobiecie odchodzą wody, dochodzi do stymulacji produkcji oksytocyny, hormonu uwalnianego przez organizm również podczas orgazmu i karmienia piersią, który przedostaje się do krwiobiegu matki.
Jak rozpoznać fałszywy poród?
Musisz mieć świadomość, że nie powinnaś udawać się do szpitala, jeśli występuje u Ciebie fałszywy poród, ponieważ prawdziwy poród może pojawić się dopiero za kilka godzin, a nawet za kilka dni.
Usunięcie czopu śluzowego, który może mieć białawy lub różowawy kolor (z powodu pozostałości krwi) może zabrudzić Twoją bieliznę na dzień lub na kilka dni przed porodem.
Czasami przyszła mama może mieć wrażenie, jakby miał pojawić się u niej okres lub odczuwać silny ucisk na krocze. Skurcze występujące podczas fałszywego porodu pojawiają się co 5 do 20 minut. Jeśli do wyznaczonej daty porodu pozostał Ci jeszcze miesiąc lub dłużej, musisz udać się do szpitala. Jeśli tak nie jest, powinnaś zostać w domu.
Pamiętaj, że spokój, kontrolowane oddychanie i towarzystwo odgrywają kluczową rolę podczas porodu. Prawdziwy poród wiąże się z występowaniem regularnych, intensywnych skurczy, które utrzymują się dłużej i nie zanikają po zmianie pozycji lub odpoczynku.
Jeśli po raz pierwszy zostaniesz mamą, powinnaś udać się do szpitala, jeśli zauważysz, że Twoje skurcze pojawiają się co co najmniej 5 minut, trwają minutę i utrzymują się przez dwie godziny. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, skurcze typowe dla porodu będą trwały co najmniej godzinę i będą pojawiały się co 10 minut.
Wiedza na temat tego jak rozpoznać prawdziwy poród pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych wizyt w szpitalu oraz manewrów mających na celu przyspieszenie nadejścia rozwiązania. Zaliczamy do nich na przykład sztuczne odejście wód i dożyle podawanie oksytocyny. Im bardziej naturalny proces porodu, tym lepiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Goris, M. D. P. Á., Ángeles, J. S., & Garduño, C. B. (2016). Medición de longitud cervical transvaginal. Medicina Crítica, 30(3), 209-210. Disponible en: https://www.medigraphic.com/pdfs/medcri/ti-2016/ti163m.pdf
- Rodríguez, C. M., del Fresno Serrano, M. Á., & del Fresno Serrano, E. (2021). Pródromos de parto,¿Cuándo acudir al hospital? Revista Sanitaria de Investigación, 2(2), 62. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7813186
- Lauzon, L., & Hodnett, E. D. (1998). Antenatal education for self‐diagnosis of the onset of active labour at term. Cochrane Database of Systematic Reviews, (4). Disponible en: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD000935/abstract
- Moreira, M. C. (2006). El placer y el dolor en el parto. Medicina naturista, (10), 100-110. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/1986334.pdf
- Norwitz, E., Robinson, J., & Challis, J. (2001). Control del trabajo de parto. Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá, 20(1), 28-30. Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/912/91220107.pdf