Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia

Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia to inicjatywa mająca na celu zmianę świadomości społecznej i podjęcie działań.
Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada, 2021

Europejski Dzień Zapobiegania RyzykomUkładu Krążenia przypada na 14 marca. Ma on na celu zmienić ogólne postrzeganie przyjmowania lekko szkodliwych nawyków, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Statystyki wskazują, że choroby układu krążenia zajmują pierwsze miejsce jako przyczyna zgonów osób w średnim wieku. Jest to zgodne z szacunkami w krajach rozwiniętych.

Z drugiej strony prognoza wskazuje, że do roku 2030 średnia roczna liczba zgonów na świecie może sięgnąć 23 milionów, jeśli nie zaczniemy podejmować działań. Dlatego właśnie Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia ma na celu zmianę ogólnej świadomości istniejącego ryzyka.

Budowanie świadomości oznacza, że wiele chorób sercowo-naczyniowych można wyeliminować lub, przynajmniej, ludzie mogą nauczyć się modyfikować swoje szkodliwe nawyki.

Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia

Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Zapobiegania Zagrożeniom Układu Krążenia odbyły się w 2005 roku. Pomysł wyszedł z porozumienia między europejskimi organizacjami zajmującymi się monitorowaniem rozwoju zdrowia sercowo-naczyniowego w różnych sektorach.

W rzeczywistości wykryli, że krzywa liczby osób dotkniętych chorobą i zgonów przedstawia niepokojący wzrost. Konieczne więc było podjęcie inicjatywy w celu podniesienia świadomości społeczeństwa. Wkrótce 14 marca został ustalony jako dzień mający na celu zwiększenie świadomości ryzyka sercowo-naczyniowego (CVR).

Europejski Dzień Zapobiegania Ryzykom Układu Krążenia — cele

Głównymi celami obchodów są zapobieganie i ograniczanie chorób układu krążenia poprzez uczenie ludzi zdrowego postępowania.

Z drugiej strony dąży do stworzenia wyższego stopnia świadomości poprzez tworzenie programów informacyjnych, które można łatwo powielić. Ponadto jednym z celów jest uwidocznienie czynników ryzyka, takich jak otyłość, palenie tytoniu lub stres, aby wymienić niektóre z tych, które mają największy wpływ.

Zajęcia

Działania coraz częściej skupiają coraz więcej wolontariuszy. Dlatego Europejski Dzień Zapobiegania Zagrożeniom Układu Krążenia jest już oficjalnie zaznaczony w kalendarzach!

Do najpopularniejszych inicjatyw należą:

  • Konferencje.
  • Korzystanie z sieci społecznościowych w celu zwiększenia widoczności problemu.
  • Organizacja imprez charytatywnych.
  • Publikacja referencji i osobistych historii.
  • Spotkania telematyczne.
  • Wydarzenia informacyjne.
  • Bezpłatne konsultacje lekarskie w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.
  • Fora, na których można odpowiedzieć na pytania i wątpliwości.

Główne przyczyny i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego

Przyczyny i czynniki ryzyka są decydującym aspektem Europejskiego Dnia Prewencji Zagrożeń Sercowo-Naczyniowych. Od samego początku stara się obniżyć średnią liczbę osób dotkniętych nim na całym świecie.

Przyjrzyjmy się niektórym zagrożeniom związanym z chorobami układu krążenia.

Otyłość

Otyłość wyzwala problemy sercowo-naczyniowe, ponieważ osoby z tym schorzeniem mają zwykle podwyższony poziom cholesterolu lub podwyższone ciśnienie krwi. Na przykład w krajach takich jak Hiszpania otyłość dotyka 17% populacji.

Palenie

Uzależnienie od tytoniu jest bardzo niebezpieczne i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia. W rzeczywistości częste stosowanie nikotyny prowadzi do sztywności tętnic, co zwiększa ciśnienie krwi.

Stres

Stres sprzyja szeregowi zmian, które zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Ta fizjologiczna reakcja podnosi ciśnienie krwi, wpływa na poziom cholesterolu, a nawet powoduje zaburzenia rytmu serca.

Nadciśnienie idiopatyczne

Nadciśnienie idiopatyczne, pierwotne lub samoistne odnosi się do wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych bez widocznej przyczyny. Ryzyko polega na tym, że im wyższe ciśnienie, tym większa praca serca. W ten sposób lewa komora ponosi konsekwencje, o czym świadczy zgrubienie. To z kolei zagraża sercu.

Cholesterol

Zgodnie z tym, na co wskazuje Hiszpańskie Towarzystwo Kardiologiczne (SEC), wzrost poziomu cholesterolu jest bezpośrednio związany z możliwością wystąpienia zagrażającego życiu zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Profilaktyka i zalecenia

Kiedy pojawiają się problemy sercowo-naczyniowe, musimy nauczyć się radzić sobie z sytuacją. Dlatego kluczem jest zapobieganie. Jednak zmiany, których powinieneś dokonać, nie muszą być drastyczne. Oto kilka wskazówek dotyczących profilaktyki i wykonalnych zaleceń.

Utrzymaj właściwą wagę ciała

Chociaż otyłość częściej prowadzi do chorób układu krążenia, nadwaga jest również czynnikiem ryzyka. Aktywność fizyczna (30 minut dziennie) i zbilansowana dieta mogą znacząco różnić się w tych przypadkach.

Reguluj ciśnienie krwi

Brak kontroli ciśnienia krwi modyfikuje pompowanie serca. Dlatego zaleca się utrzymywanie kontroli ciśnienia w każdym wieku. Jednak osoby starsze wymagają większej uwagi. W ich przypadku powinni raz w roku udać się do lekarza w celu oceny funkcjonowania lub działań, które należy podjąć.

Ogranicz spożycie alkoholu

Picie zbyt dużej ilości alkoholu osłabia serce i zmniejsza jego zdolność pompowania. Konsekwencją jest to, że kardiomiopatia rozstrzeniowa nazywana jest również kardiomiopatią alkoholową. Dlatego najlepiej nie przesadzać z alkoholem.

Dobrze się wyspać

Przestrzeganie właściwego wypoczynku daje organizmowi wiele korzyści. W tym przypadku chcielibyśmy skupić się na jego korzyściach w zakresie redukcji stresu, możliwego pojawienia się nadciśnienia i otyłości (pośrednio). Dobry sen od 6 do 8 godzin jest koniecznością.

Kontroluj spożycie cukru

Cukrzyca podwaja ryzyko niewydolności sercowo-naczyniowej w porównaniu z osobami, które nie cierpią na tę chorobę.

Europejski Dzień Zapobiegania RyzykomUkładu Krążenia: O czym pamiętać

Europejski Dzień Zapobiegania Zagrożeniom Układu Krążenia jest okazją do poznania i zapamiętania, jak ważne są codzienne nawyki w dbaniu o serce i środowisko operacyjne.

Należy być tego świadomym, ponieważ choroby sercowo-naczyniowe są coraz częstsze. Decydujące znaczenie ma również kontrolowanie wskaźnika masy ciała (BMI) i czynników takich jak eliminacja stresu. Podobnie, wskazane jest, aby poprosić o regularne konsultacje lekarskie, zwłaszcza jeśli jakiekolwiek istotne czynniki ryzyka dotyczą właśnie ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vega J, Guimará M y Vega L. Riesgo cardiovascular, una herramienta útil para la prevención de las enfermedades cardiovasculares. Revista Cubana de Medicina General Integral. 2011. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S0864-21252011000100010&script=sci_arttext&tlng=en
  • Medrano M, Cerrato E, Boix R y Delgado M. Factores de riesgo cardiovascular en la población española: metaanálisis de estudios transversales. 2005. Disponible en: https://doi.org/10.1157/13074389
  • O’Donnell C y Elosua R. Factores de riesgo cardiovascular. Perspectivas derivadas del Framingham Heart Study. 2008. Disponible en: https://doi.org/10.1157/13116658
  • Puertas P, Castro M, Zurita F, Chacón R y Sánchez M. La actividad física como medio de prevención de problemas cardiovasculares una revisión sistemática. 2018. Disponible en: http://hdl.handle.net/2183/23191
  • Zugasti A y Moreno B. Obesidad como factor de riesgo cardiovascular. Hipertensión y Riesgo Vascular. 2005. Disponible en: https://doi.org/10.1016/S1889-1837(05)71524-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.