Esencja z mniszka lekarskiego na kości

Zarówno korzeń, jak i kwiaty rośliny mogą zostać wykorzystane do stworzenia oczyszczającego naparu, który jednocześnie zadba o zdrowie naszych kości.
Esencja z mniszka lekarskiego na kości
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Po długim i intensywnym dniu pracy czy nauki możemy odczuwać pewien dyskomfort. Gdybyśmy byli zmuszeni wracać do domu pieszo, prawdopodobnie kolana i stawy odczułyby to najbardziej. Czy istnieje alternatywa dla leków przeciwbólowych? Esencja z mniszka lekarskiego to naturalny sposób, aby poradzić sobie z dokuczającym bólem kości i stawów.

Często zapominamy, że oprócz farmakologicznych wyrobów Matka Natura obdarzyła nas całym dobrodziejstwem przydatnym w walce z bólem i chorobami. Tak jest w tym przypadku. Mniszek lekarski to roślina z rodziny Taraxacum. Można go uprawiać, choć najczęściej spotykamy go w dzikiej formie na łąkach czy w ogrodach.

W celach zdrowotnych używa się też kwiatów, liści a nawet korzeni mniszka. Potocznie nazywany jest mleczem, choć to odrobinę mylące, bowiem roślina mlecz występuje samodzielnie i choć jest podobna – to należy do chwastów.

Mniszek lekarski – charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, to roślina z rodziny Taraxacum (astrowate) o wielu leczniczych właściwościach. W samej Polsce występuje ponad 200 jego odmian. Mniszki są wykorzystywane jako rośliny jadalne, pastewne, miododajne i lecznicze.

Wielu uważa mniszka za roślinę pasożytniczą, jednak ma ona niezwykle cenne właściwości, które możemy wykorzystać dla naszego zdrowia.

Cudowne właściwości mniszka lekarskiego

Nadal jest rośliną niedocenianą w kontekście ludzkiego zdrowia. Jedną z najczęściej wymienianych właściwości jest funkcja oczyszczająca mniszka. Wskazany jest w zaawansowanych procesach detoksykacji organizmu.

Wśród jego bogactw znajdziemy witaminę B i C, a także ważne minerały takie jak: potas, kwas oleinowy czy kwas linolowy.

esencja z mniszka lekarskiego

Powszechnie znany jest też fakt, że mniszek lekarski ma zastosowanie w zaburzeniach pracy wątroby, a także woreczka żółciowego. Zaleca się też stosowanie rośliny po nadmiernym spożyciu alkoholu w celu załagodzenia podrażnień w organizmie.

Co więcej mniszek bogaty jest w inulinę, tj. prebiotyk, który stymuluje rozrost prawidłowej flory bakteryjnej układu pokarmowego i usprawnia jego działanie. Innym dobrodziejstwem jest asparagina – dawniej stosowana w leczeniu artretyzmu i kiły; a także garbniki roślinne, które wykazują działanie bakteriobójcze i stanowią potencjalną ochronę przed chorobami nowotworowymi.

Esencja z mniszka lekarskiego – na jakie dolegliwości?

Według poglądów licznych botaników mniszek pospolity pochodzi z Grecji, skąd rozprzestrzenił się na terenach Europy i Azji Mniejszej. Za prawdopodobne uznaje się także pochodzenie gatunku z terenów północnych Himalajów.

Dawne nazwy mniszka to: bule oczy, buława hetmańska, dętki, dmuchacz, podróżnik mleczowaty. Liczne właściwości zdrowotne i związki zawarte w mniszku pozwalają na stosowanie go jako alternatywną formę w leczeniu różnorodnych dolegliwości i chorób.

  • Najczęściej wykorzystuje się go w walce z trądzikiem. Ma on bowiem jedne z największych predyspozycji wśród roślin do usuwania zanieczyszczeń ze skóry.

Co jeszcze w naszym organizmie może być skorzystać z właściwości mniszka?

  • Z pewnością cały układ moczowy. Mniszek lekarski zwany też pospolitym ma silne właściwości moczopędne, które sprzyjają oddawaniu moczu szczególnie w przypadku dolegliwości z tym związanych.
  • To nie koniec: roślina może pomóc w przypadku trudności z układem trawiennym. Pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, ułatwiając trawienie. W dodatku przyda się cukrzykom gdyż może obniżać poziom cukru we krwi.

Jednak najważniejszą korzyścią jaką wykazuje podróżnik mleczowaty jest długofalowy, pozytywny wpływ na kości. Zawarte w nim składniki odżywcze wzmacniają strukturę kości, spowalniając ich zużycie. 

Mniszek lekarski ma zastosowanie w leczeniu reumatyzmu dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Spożyta esencja z mniszka lekarskiego łagodzi ból i przyspiesza rekonwalescencję.

Napój z mniszka lekarskiego na zdrowe kości

W sprzedaży możemy spotkać rozdrobnioną lub sproszkowaną formę rośliny, choć tak naprawdę moglibyśmy przygotować napój z samych pędów rośliny. Kiedy stosować napar, aby pozytywnie wpłynął na stan naszych kości? 

napar z mniszka

Przygotowana esencja z mniszka lekarskiego powinna być spożywana przynajmniej raz dziennie. W ten sposób szybko otrzymamy satysfakcjonujące wyniki.

Składniki

  • 1 szklanka posiekanych korzeni mniszka lekarskiego (100 g)
  • 1 szklanka zmielonych kwiatów mniszka lekarskiego (100 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 łyżka oleju (15 ml)

Co należy zrobić?

  • Jeśli nie kupiłeś gotowej mieszanki, należy własnoręcznie posiekać i ugnieść korzenie i kwiaty mniszka. Ważne, aby były odpowiednio wysuszone.
  • Następnym krokiem jest podsmażenie ich na odrobinie oliwy.
  • Najlepszym sposobem jest upieczenie ich w piekarniku, tak aby nabrały koloru i były dostatecznie suche.
  • Zagotuj wodę w garnuszku i dodaj przygotowane części mniszka lekarskiego. Można parzyć je około 5 minut.
  • Gdy zobaczysz charakterystyczny kolor naparu – odstaw z ognia.
  • Odcedź napar z mniszka lekarskiego. Możesz osłodzić go do smaku.

Smacznego!

Przygotowana esencja z mniszka lekarskiego to doskonała alternatywa dla wszystkich zwolenników naturalnych metod leczenia bólu, szczególnie tego związanego z kośćmi. Stanowi doskonałą pomoc dla osób z problemami reumatologicznymi. 

Co istotne, spożywanie rośliny w najróżniejszych formach ma całe mnóstwo korzyści dla całego organizmu. Ułatwi detoksykację, poprawi stan naszej skóry i wzmocni pracę wątroby. Mniszek zwiększa wydzielanie żółci, a także usuwa z organizmu nadmiar potasu i sodu.

Takich pozytywnych skutków dla organizmu jest dużo więcej. Odkrywaj je i ciesz się nieprzemijającym zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mars, B. (2016). Dandelion Medicine: Remedies and Recipes to Detoxify, Nourish, and Stimulate. Storey Publishing.
  • Oh, S. M., Kim, H. R., Park, Y. J., Lee, Y. H., & Chung, K. H. (2015). Ethanolic extract of dandelion (Taraxacum mongolicum) induces estrogenic activity in MCF-7 cells and immature rats. Chinese journal of natural medicines, 13(11), 808-814.
  • Resnick, A. (2015). The Bone Broth Miracle: How an Ancient Remedy Can Improve Health, Fight Aging, and Boost Beauty. Simon and Schuster.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.