Endermologia: na czym polega ten zabieg upiększający?

Eliminacja tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki to główne cele endermologii. To nieinwazyjna terapia estetyczna, która obiecuje skuteczne rezultaty.
Endermologia: na czym polega ten zabieg upiększający?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Diety i ćwiczenia to dobre sposoby na pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale kiedy sprawy się komplikują, dobrze jest poszukać innych sposobów. Możesz myśleć, że operacja jest najlepszą opcją, ale nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Endermologia otwiera jednak nowe możliwości.

Ten zabieg estetyczny zwalcza cellulit. Endermologia nie jest tak drastyczna jak liposukcja i nie wymaga bolesnych zastrzyków.

Mimo że w grę wchodzi zastosowanie odpowiedniego urządzenia, jest ono uważane za naturalną metodę, która może kształtować sylwetkę osoby. Aby wyniki były trwałe, ważne jest, aby dostosować pewne nawyki związane ze stylem życia. Zobaczmy, na czym polega procedura.

Na czym polega endermologia?

Endermologia to masaż ciała wykonywany urządzeniem, którego intensywność należy dobrać w zależności od tolerancji pacjenta. Nie powoduje bólu, a raczej relaksację, podczas gdy terapeuta operuje urządzeniem w miejscach ze zlokalizowanym tłuszczem.

Początkowo Louis Paul Guitay opracował technikę łagodzenia problemów szyjki macicy. Z czasem endermologia przeszła do dziedziny urody i była stosowana przeciwko wiotczeniu, skórce pomarańczowej i opornemu tłuszczowi.

Nazwa się ją „masażem mechanicznym” lub „lipomasażem”, ponieważ służy temu samemu celowi, co liposukcja. Zabieg polega na uruchomieniu drenażu limfatycznego i poprawie krążenia krwi, pozbyciu się nagromadzonego tłuszczu oraz poprawie wyglądu skóry.

Technologia odpowiedzialna za masaże mechaniczne składa się z urządzenia z głowicą i parą rolek do nacierania skóry właściwej. Urządzenie jest zaprogramowane do poruszania niczym szpikulcem, w kierunku fali lub symulowania ósemek. W czasie masażu końcówki niszczą komórki tłuszczowe.

Powszechnie stosowana jest terapia cielesna, chociaż twarz przyswaja również endermologię, aby rozświetlić skórę.

Cellulit na nogach.
Cellulit to stan, który najbardziej sprzyjałby stosowaniu endermologii.

Zalety endermologii

Podczas modelowania sylwetki lipomasaże oferują szereg korzyści, które szczegółowo opiszemy poniżej:

 • Nie wymaga odpoczynku
 • Nie wymaga znieczulenia
 • Złuszcza i odmładza skórę
 • Odbudowuje tkankę łączną
 • Pomaga usunąć rozstępy
 • Minimalizuje retencję płynów.
 • Stymuluje naturalną produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego.

Przygotowanie i rozwój

Eksperci twierdzą, że najlepszą metodą leczenia cellulitu jest profilaktyka. Jednak umieszczają endermologię wśród głównych metod medyczno-estetycznych w leczeniu tego schorzenia.

Ilość masaży mechanicznych zależy od potrzeb pacjenta. Kosmetycy przewidują sesje 45-minutowe. Wskazane jest wypicie przynajmniej 8 szklanek wody przed wizytą, a po wizycie ćwiczenia siłowe poprawią napięcie mięśni.

Ogólnie rzecz biorąc, codzienna aktywność fizyczna pomaga przedłużyć wyniki po endermologii, którą przeprowadza się w następujący sposób:

 1. Rozłóż siatkę tuż nad masowaną częścią, aby głowica lepiej się poruszała.
 2. Zasysanie skóry, formowanie rolek w celu stymulacji układu limfatycznego i dotarcia do takich obszarów jak plecy i brzuch. Dzięki temu promowane jest krążenie w całym ciele.
 3. Presoterapia. 7 minut manualnego masażu uzupełniającego.

Endermologia – zagrożenia

Lipomasaż zazwyczaj obejmuje biodra, uda, brzuch i każdą część ciała, która ma cellulit. Kandydatami do tego zabiegu upiększającego są osoby, które zatrzymują płyny.

W przypadku osób otyłych zabieg nie jest zalecany, ponieważ ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej w punktach ogniskowych. Specjaliści sugerują również unikanie masażu mechanicznego podczas menstruacji, w celu zmniejszenia dyskomfortu i zwiększonego krwawienia.

Dochodzi do starcia opinii dotyczących przeciwwskazań. Niektórzy wolą unikać tego leczenia, zwłaszcza jeśli cierpią na żylaki. Inni opowiadają się za nim, twierdząc, że ułatwia powrót żylny. W każdym razie warto skonsultować się z lekarzem.

Inne ograniczenia techniki obejmują następujące przypadki:

 • Zapalenie żyły
 • Ciąża
 • Naczyniaki
 • Przepuklina pachwinowa
 • Infekcje dermatologiczne
 • Leczenie raka
 • Leki z antykoagulantami
 • Stosowanie protezy lub implantów metalowych
Żylaki.
W sprawie żylaków nie ma jednomyślnej opinii. Każdy przypadek należy ocenić z osobna.

Jak przedłużyć efekty lipomasażu?

Instituto Superior de Estudios de España stwierdza (artykuł w języku hiszpańskim), że masaże antycellulitowe są bezpieczne i skuteczne, o ile terapeuta prawidłowo wykonuje technikę, a pacjent uczestniczy we wszystkich sesjach.

Aby pomóc w utrzymaniu trwałych rezultatów należy dbać o rutynę ćwiczeń. Pół godziny codziennego wysiłku fizycznego zapobiega ponownemu pojawieniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto wskazane jest towarzyszenie temu procesowi pod okiem dietetyka, który zaprojektuje dietę zgodnie z potrzebami danej osoby.

W walce z cellulitem Mayo Clinic zachęca pacjentów do spożywania mniejszej ilości alkoholu, tłuszczów nasyconych i węglowodanów. Jednocześnie zachęca do stosowania diety bogatej w warzywa, wodę i pełnowartościową żywność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.