Emocjonalne katharsis - na czym polega i jak je osiągnąć
Wszyscy cierpimy z powodu wewnętrznych konfliktów. Doskonałą formą wyzwolenia w takiej sytuacji jest emocjonalne katharsis. Nazwa pochodzi z języka greckiego i jej dosłowne znaczenie to „oczyszczenie”. Pozwala ono na skuteczne pozbycie się negatywnych emocji.
Emocjonalne katharsis stało się znane w psychoterapii dzięki Zygmuntowi Freudowi, jednej z najbardziej reprezentatywnych postaci intelektualnych XX wieku. Celem jest odwrócenie strony i przyswojenie sobie jako integralną część życia wszystkich emocji oraz negatywnych epizodów.
Czym jest emocjonalne katharsis?
Chociaż Zygmunt Freud był tym, który opracował emocjonalne katharsis jako część swojej teorii psychoanalitycznej, to Josef Breuer stworzył metodę oczyszczającą, znaną również jako wolne skojarzenia. Możemy więc zrozumieć, że jest to proces, poprzez który uwalniamy stłumione negatywne emocje. Był on często używany w terapii hipnotycznej.
Oto dokładna definicja emocjonalnego katharsis Zygmunta Freuda:
„Proces, dzięki któremu zmniejszamy lub eliminujemy konflikt, aktywując go w świadomości i pozwalając mu się wyrazić ”.
Według ojca psychoanalizy te emocje, uczucia i myśli, które są przechowywane jako rezerwa w nieświadomości, mogą wpływać na podejmowane przez nas decyzje, a także na nasze zachowanie. Dlatego tak ważne jest wyzwolenie się i osiągnięcie dobrego samopoczucia. Zacząć należy od uzyskania równowagi między świadomością, podświadomością i nieświadomością.
Przeczytaj również: Alergia emocjonalna jak powstaje i jak się ją leczy?
Rodzaje emocjonalnego katharsis
Istnieje kilka rodzajów emocjonalnego katharsis. Ponieważ jest to proces wyzwolenia, można go zastosować w różnych dziedzinach życia i można podzielić je na etapy.
Religijne emocjonalne katharsis
Kiedy mówimy o emocjonalnym katharsis w religii, możemy odnosić się do pozytywnych lub negatywnych doświadczeń, które są wyrażane poprzez rytuały, wierzenia, kazania lub modlitwy. Wszystkie kończą się wyzwoleniem emocji, płaczem albo innymi objawami.
Niezależnie od wyznawanej religii zawsze można spotkać się z przejawami tego typu, które mogą mieć charakter zarówno indywidualny, jak i zbiorowy.
Artystyczne emocjonalne katharsis
Czy kiedykolwiek doprowadziłeś się do płaczu przez piosenkę, film lub serial? Jest to uznawane za emocjonalne katharsis typu artystycznego.
Emocje, które stłumiłeś, pojawiają się poprzez płacz. Dlatego wiele osób lubi słuchać smutnej muzyki, gdy przeżywają rozstanie lub miały zły dzień. Wiele osób słucha też wesołej muzyki, w chwilach, gdy przeżywa chwile godne świętowania.
Filozoficzne katharsis
Arystoteles był odpowiedzialny za włączenie emocjonalnego katharsis do procesu filozoficznego, który charakteryzuje się reprezentacją oczyszczenia duszy.
Jak to osiągnąć? Poprzez wizualizację sztuk teatralnych.
Teoria opiera się na fakcie, że poprzez emocje wyrażane przez aktorów ludzie mogą wyzwalać także własne emocje. Mówi się, że był to główny rodzaj katharsis, który dał początek wszystkim innym.
Edukacyjne katharsis
Koncepcja emocjonalnego katharsis zmienia się, jeśli chodzi o typ wychowawczy. Jego zasada opiera się na asymilacji umiejętności doskonalenia się jako obywatel. Ma również na celu rozwinięcie zdolności do refleksji nad sposobami działania.
Katharsis w literaturze
Na koniec można opisać inny rodzaj emocjonalnego katharsis, jakiego doświadczają miłośnicy czytania. W końcu kto nie płakał po śmierci swojej ulubionej postaci w książce? Wszystko to jest procesem emocjonalnego wyzwolenia.
Dlaczego wyrażanie emocji jest tak ważne?
Emocje to nie wszystko. Dzięki nim mamy możliwość zdobycia wiedzy, która prowadzi nas do większego rozwoju osobistego. Jednak nie wszyscy ludzie mają możliwość ich wyrażania.
Kiedy stłumisz emocję, czy to pozytywną, czy negatywną, Twoja nieświadomość przechowa ją, a następnie wyrzuci w najmniej oczekiwanym momencie z siłą eksplozji.
Jeśli jednak je wyrażamy, możemy lepiej poznać siebie, ponieważ są one częścią istoty każdego człowieka. Wyrażanie i uwalnianie emocji jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zachować kontrolę nad sobą. Proces ten zapewnia równowagę i dojrzałość, a także stanowi bogate doświadczenie edukacyjne.
Według grupy psychologów Amparo Calandín wyrażanie emocji powinno być fundamentalną częścią życia i relacji, zarówno z innymi, jak i z samym sobą. Dodają, że trudność w ich zidentyfikowaniu i wyrażeniu może oznaczać poważne problemy i duży dyskomfort.
Przykłady emocjonalnego katharsis
Nie wiedząc o tym, wielu ludzi dokonało emocjonalnego katharsis w pewnych momentach swojego życia. Niektóre typowe scenariusze, których mogłeś doświadczyć i które okazały się pomocne w uwalnianiu stłumionych emocji, są następujące:
- Uczucie strachu podczas oglądania horroru.
- Współczucie w smutku, którego doświadcza bohater literacki.
- Słuchanie piosenki i doprowadzenie się do płaczu.
- Płacz, gdy postać ryzykuje życie, by ratować innych.
- Podniecenie, aż do wybuchu płaczu, gdy ukochanej osobie udało się spełnić marzenie lub osiągnąć wyznaczony cel.
Wskazówki, jak osiągnąć emocjonalne katharsis
Ważne jest zidentyfikowanie emocji, które odczuwasz, aby móc je wyrazić i się od nich uwolnić. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak osiągnąć emocjonalne katharsis i wyciągnąć wnioski z tych doświadczeń.
Rytuał spowiedzi
Choć może to zabrzmieć dziwnie, rytuał spowiedzi może być wielką pomocą w emocjonalnym oczyszczeniu. Powinieneś zacząć od wyrażenia swoich emocji za pomocą słów, zapisania ich w pamiętniku lub na zwykłej kartce papieru lub opowiedzenia o tym komuś, komu ufasz.
Uprawianie sportu
Niektórzy decydują się na uprawianie sportu. Chodzi o to, żebyś to lubił i dzięki temu czuł, że uwalniasz te emocje, które tłumisz w ciągu dnia. Na przykład sztuki walki doskonale działają na generowanie impulsu oczyszczającego.
Skorzystaj z hałasu
Kolejną wskazówką dotyczącą emocjonalnego katharsis jest wykorzystanie hałasu. Tak, słuchaj głośnej muzyki, w razie potrzeby krzycz i śpiewaj na całe gardło. Wydobądź wszystko, co masz w sobie!
Nie bój się innych i nie wstydź otoczenia. Po prostu pozwól emocjom płynąć na zewnątrz.
Lepsza jakość życia
Niektórzy emocjonalne katharsis postrzegają jako sposób na poszukiwanie lepszej jakości życia, dzięki możliwości uwolnienia stłumionych emocji. Oczyszczanie ośrodków emocji to praktyka, która powinna być częścią Twojego codziennego życia. Pozwoli Ci to uniknąć pogorszenia zdrowia psychicznego.
Czy lubisz sieci społecznościowe? Skorzystaj z tego i poszukaj zabawnych filmów, które sprawią, że wybuchniesz śmiechem. Śmiech, płacz, krzyki, a nawet poruszanie się są aktami, które się do tego przyczyniają. Zobaczysz, jak Twoje życie zmieni się o 180 stopni dzięki temu nowemu nawykowi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amparo Caladín. (2021). La importancia de expresar tus emociones. Consultado el 28 febrero de 2021. Disponible en: https://www.amparocalandinpsicologos.es/expresaremociones/
- Figueroa, G. (2014). Freud, Breuer y Aristóteles: catarsis y el descubrimiento del Edipo. Revista chilena de neuro-psiquiatría, 52(4), 264-273. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-92272014000400004
- Gračanin, A., Bylsma, L. & Vingerhoets, A. (2014). Is crying a self-soothing behavior?. Frontiers in psychology, 5(502), 1-15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4035568/
- Groarke, J. & Hogan, M. (2019). Listening to self-chosen music regulates induced negative affect for both younger and older adults. PLoS One, 14(6), 1-19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6553776/
- Hall, J. A., Holmstrom, A. J., Pennington, N., et al. (2023). Quality Conversation Can Increase Daily Well-Being. Communication Research. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/00936502221139363
- Hansen, C., Stevens, L. & Coast, J. (2001). Exercise duration and mood state: How much is enough to feel better? Health Psychology, 20(4), 267–275. https://psycnet.apa.org/record/2001-11106-003
- Ma, X., Yue, Z., Gong, Z., et al. (2017). The effect of diaphragmatic breathing on attention, negative affect and stress in healthy adults. Frontiers in psychology, 8(874), 1-12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5455070/
- Marengo, M. (2015). El psicodrama como método. Editorial Autores de Argentina.
- Stapleton, C., Zhang, H. & Berman, J. S. (2021). The event-specific benefits of writing about a difficult life experience. Europe’s Journal of Psychology, 17(1), 53-69. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7957853/
- Turri, M. (2015). Transferencia y catarsis, de Freud a Aristóteles. The international journal of psychoanalysis (en español), 1(2), 391-413. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/2057410X.2015.1363517
- Vara, L. (2017, 27 de abril). ¿Sabes qué es y cómo nos ayuda la catarsis emocional? La Mente es Maravillosa. Consultado el 11 de febrero de 2023. Disponible en: https://lamenteesmaravillosa.com/sabes-nos-ayuda-la-catarsis-emocional/
- Wagner, U., Galli, L., Schott, B. H., Wold, A., van der Schalk, J., Manstead, A. S., Scherer, K., & Walter, H. (2015). Beautiful friendship: Social sharing of emotions improves subjective feelings and activates the neural reward circuitry. Social cognitive and affective neuroscience, 10(6), 801–808. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4448023/