Co to jest dekoracja emocjonalna i jak ją zastosować?
Nie ma nic lepszego niż powrót do domu i uczucie szczęścia w otoczeniu przestrzeni, która pomaga nam czuć się pozytywnie, witalnie i radośnie. W tym sensie kluczową rolę odgrywa konfiguracja przestrzeni za pomocą kolorów, przedmiotów, rozmieszczenia, oświetlenia, dekoracji i innych czynników. W tym artykule nauczymy Cię wszystkiego o emocjonalnej dekoracji i jak jej używać w swoim domu.
Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wszystkie meble, farby i dekoracje ogólnie przekazują emocje, takie jak spokój, radość, bezpieczeństwo. Jednak przestrzeń może również sprzyjać uczuciu niepokoju, chłodu lub negatywności. Z tego powodu skoncentrowanie się na tworzeniu przestrzeni sprzyjających dobremu samopoczuciu jest świetnym pomysłem.
Dekoracja emocjonalna jest niezwykle ważna w aranżacji wnętrz. Dlaczego może odgrywać kluczową rolę dla naszego dobrego samopoczucia? Dzięki niej możesz nadać miejscu, w którym mieszkasz, odrobinę harmonii, spokoju i szczęścia.
Czym jest dekoracja emocjonalna?
Dekoracja emocjonalna to rodzaj dekoracji, która ma na celu przekazywanie i generowanie pozytywnych emocji poprzez aranżację przestrzeni. Ideą jest osiągnięcie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa w przestrzeniach, które zamieszkujemy, aby mieć poczucie spokoju, radości i dobrej atmosfery.
Jest to dyscyplina, która dąży do tego, aby przestrzenie były zgodne z innymi funkcjami, które przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego oraz aby były estetyczne. W rzeczywistości opiera się na relacji między psychologią a przestrzenią.
W związku z tym publikacja Uniwersytetu Nauki i Sztuki Ameryki Łacińskiej UCAL stwierdza, że „psychologia i architektura to dwie nauki, które zawsze idą w parze w odniesieniu do tematu projektowania wnętrz… Design jest bardzo ważny w promowaniu, rozwijać lub wpływać na dobry nastrój u ludzi”.
Przeczytaj również: Styl pin-up w dekoracji wnętrz: najlepsze pomysły
Kupowanie do domu wszystkiego, co jest modne, niekoniecznie jest konieczne. Wielokrotnie, kiedy wchodzimy do sklepu z meblami i dekoracjami z zamiarem przebudowy naszego domu, dajemy się ponieść trendom.
Choć nie ma nic złego w posiadaniu wiedzy o najnowszych trendach w dekoracji, musimy wziąć pod uwagę preferencje i wygodę każdego domownika.
Jeśli chodzi o dekorację emocjonalną, nie ma żadnych zasad. Ważne jest, aby stworzyć przyjazną i przyjemną przestrzeń, w której będziemy mogli poczuć, że naprawdę jesteśmy u siebie. Urządzane m iejsce powinno natomiast przekazywać pozytywne emocje, abyśmy mogli mieć w nim dobre doświadczenia.
Dekoracja emocjonalna – zastosowanie
Chociaż wielu projektantów i architektów jest dziś ekspertami od dekoracji emocjonalnej, jest to również bardzo intuicyjny i osobisty proces. Istnieją jednak pewne wspólne czynniki, jeśli chodzi o tworzenie przestrzeni, które generują dobre samopoczucie. Powinieneś wziąć je pod uwagę, kiedy zaczniesz oceniać swój dom.
W związku z tym renomowana hiszpańska projektantka wnętrz Susana Cots powiedziała w wywiadzie dla mediów La Vanguardia, że „aranżacja emocjonalna, gdy dobrze wykonana, może stać się terapeutycznym wystrojem wnętrz, który sprawi, że poczujemy się lepiej i zapewnią nam spokój i ukojenie”. Ekspert zwraca uwagę, że każdy szczegół jest ważny, a domy powinny być postrzegane jako żywe istoty – to znaczy ewoluują i można je przekształcać.
Poznaj więc kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, stosując dekorację emocjonalną do swojej przestrzeni osobistej lub roboczej.
Udekoruj, czując emocje, które przekazuje każda przestrzeń
To jest podstawowa zasada dekoracji emocjonalnej. Aby to zrobić, musisz poświęcić trochę czasu, aby usiąść na chwilę w każdym pokoju, przestrzeni lub kącie domu, aby ocenić, co przekazuje przestrzeń. Pozwól sobie na odczuwanie emocji i zobacz, jakie uczucie przekazuje ci każde miejsce.
Zacznij od przyjrzenia się pomieszczeniu, aby ustalić na przykład czy jest schludne. Jest to podstawowy aspekt, który może generować spokój lub wręcz przeciwnie, poczucie chaosu. Sprawdź też, czy jest ciemne czy jasne i czy dany styl Ci odpowiada. Wszystkie te spostrzeżenia i emocje, których doświadczamy, mówią same za siebie i mogą nas wskazać, czy konieczne jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian.
Jeśli czujesz się, jakbyś był w ciężkim środowisku, z pewnością nadszedł czas, aby dokonać jakiejś transformacji. Czasami wystarczy usunąć przestarzałe przedmioty, aby otoczenie było świeższe i mniej ciężkie.
Możesz także pomalować ścianę, umieścić roślinę lub zmienić obraz. Ważne jest to, że po dokonaniu takiej zmiany masz pozytywne odczucie, które pozwala poczuć się bardziej komfortowo w przestrzeni.
Wybierz odpowiednie meble i przedmioty dekoracyjne
Wybierając każdy mebel i przedmiot, który będzie ozdobą domu, musimy być pewni tego, co nam przekazuje. Dlatego, aby dokonać właściwego wyboru, należy postawić na meble, które zapewniają komfort, bezpieczeństwo i harmonię z resztą domu.
Jeśli jakiś przedmiot otrzymałeś w prezencie lub w spadku, ale go nie lubisz, nie powinieneś go zatrzymywać tylko dlatego, że czujesz, że powinieneś. Zawsze istnieje możliwość podarowania lub wymiany. W przeciwieństwie do tego możemy wybrać do dekoracji fotografie, które przywołują szczęśliwe i zabawne chwile. Możemy również zaopatrzyć się w pamiątki lub przedmioty dekoracyjne, które przypominają nam podróże lub naszych bliskich.
Z drugiej strony książki przyczyniają się do dekoracji emocjonalnej, ponieważ są źródłem mądrości i piękna. Są dobrymi sojusznikami i możemy je umieścić w różnych przestrzeniach. Na przykład tomik poezji lub fotografii, który po otwarciu wywołuje spokój, jest świetną dekoracją. Ważne jest, aby umieścić elementy, które pomogą nam wzmocnić pozytywność.
Pamiętaj o naturze podczas dekorowania
Kwiaty i rośliny są fantastyczne do generowania pozytywnych emocji i tworzenia środowiska, które jest świeże i pełne życia. Są żywymi istotami, które swoją magią, pięknymi kolorami i aromatem przekazują relaksujące doznania. Zaleca się jednak stosowanie żywych roślin, a nie sztucznych.
Badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology oceniało związek między roślinami domowymi a redukcją stresu. Odkrycia pokazują, że „aktywna interakcja z roślinami domowymi może zmniejszyć stres fizjologiczny i psychologiczny w porównaniu z pracą umysłową. Osiąga się to poprzez tłumienie aktywności współczulnego układu nerwowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz promowanie komfortowych, spokojnych i naturalnych uczuć”.
Unikaj zepsutych lub brudnych rzeczy
Innym zaleceniem jest unikanie zużytych przedmiotów. Najlepiej je wymienić, podobnie jak przedmioty, które nie wywołują pozytywnych emocji. Ta wskazówka jest niezbędna, gdy w domu są dzieci. Jeśli na przykład boją się jakiegoś przedmiotu, może lepiej wycofać go z użytku dla ich dobrego samopoczucia.
Z drugiej strony, jeśli ściany są w złym stanie, należy je pomalować. Jeśli kran ulegnie awarii, należy go jak najszybciej naprawić. Jest to zalecenie do zastosowania w całym domu, ponieważ gdy wszystko działa dobrze, czujemy się dobrze.
Utrzymuj pomieszczenia w porządku
Porządek to jeden z najważniejszych aspektów, gdy mówimy o zastosowaniu dekoracji emocjonalnej. W naszym domu możemy mieć najlepsze meble i dodatki. Jeśli jednak nasza przestrzeń jest zabałaganiona lub brudna, będzie to powodować chaos i niepokój w życiu.
Nie ma nic lepszego niż utrzymywanie domu w czystości, z przyjemnym zapachem i miejscem na wszystko, co niezbędne. Ważne jest, aby mieć miejsca do przechowywania przedmiotów sezonowych, takich jak te używane na Boże Narodzenie.
Psychologia koloru i oświetlenia
Oświetlenie w domu i kolory, które zdobią nasze ściany i pomieszczenia, są bardzo ważne w odczuwanych przez nas emocjach. Zanim wybierzesz kolor, który „ubierze” Twój dom, powinieneś przeczytać o psychologii koloru i o tym, jak każdy z odcieni wywołuje różne doznania.
Również oświetlenie ma istotny wpływ na nasz nastrój. Dobrze oświetlony salon daje poczucie spokoju, wyciszenia i radości. Przy wyborze oświetlenia ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj żarówek, ponieważ ciepłe i zimne oświetlenie powinno być stosowane w różnych środowiskach. W tym sensie ciepłe światło daje poczucie powitania i bezpieczeństwa.
Zadbaj o swoje zmysły
Jeśli chodzi o hałas, ważne jest, aby mieszkać w cichej przestrzeni i jak najdalej od autostrad lub zgiełku miasta. Na szczęście istnieje możliwość zastosowania szyby okiennej, która izoluje nieprzyjemne dźwięki. W ten sposób znacznie łatwiej jest cieszyć się ciszą i spokojem w domu.
Trzeba też zwrócić uwagę na zapachy w domu. Koncepcje takie jak aromaterapia pokazały, że zapachy również wpływają na nasz nastrój. Chociaż może wydawać się niewidzialnym czynnikiem, jego obecność w środowisku jest niezbędna, aby czuć się swobodnie. To samo dotyczy tekstur. Na przykład to nie to samo, że znajdziesz się z miękkim kocem, który sprzyja spaniu, jak z ciężkim i drapiącym.
Zobacz też: Szyk orientalny – nowy trend w dekoracji wnętrz
Dbaj o siebie!
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do dobrego życia w domu. Pamiętaj, że przy dekorowaniu emocjonalnym ważne jest, aby czuć się dobrze w domu, niezależnie od tego, jak mały lub duży by on nie był.
Z drugiej strony ważne jest, aby nie zapomnieć o wzięciu pod uwagę opinii wszystkich osób mieszkających w domu, ponieważ każdy może mieć inne potrzeby i preferencje. Z tego powodu ważne jest osiąganie porozumień i znalezienie kompromisu, w którym wszyscy czują się jednakowo komfortowo.
Na koniec, dobrą opcją jest zatrudnienie doświadczonego projektanta wnętrz, który pomoże nam w rozmieszczeniu przestrzeni, doborze kolorów, mebli i przedmiotów. Jeśli jednak nie mieści się to w Twoim budżecie, potrzebach lub preferencjach, istnieją inne opcje.
Polecamy zajrzeć na strony o dekoracji, odwiedzić strony aranżatorów i poszukać inspiracji w sieciach społecznościowych lub czasopismach. Niezbędne jest poświęcenie czasu na określenie, które tekstury, materiały i kolory wywołują dla Ciebie najprzyjemniejsze emocje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguirre Escárcega, F. E. (2016). Estímulos y experiencias cromáticas en el espacio interior. INMATERIAL. Diseño, Arte y Sociedad, 1(2), 67–90. https://core.ac.uk/download/pdf/147365387.pdf
- Lee, MS, Lee, J., Park, BJ y Miyazaki, Y. (2015). La interacción con plantas de interior puede reducir el estrés psicológico y fisiológico al suprimir la actividad del sistema nervioso autónomo en adultos jóvenes: un estudio cruzado aleatorio. Revista de antropología fisiológica , 34 (1), 21. https://doi.org/10.1186/s40101-015-0060-8
- María, C., & Lescano, F. Y. (s/f). Interiorismo y Bienestar emocional. Edu.pe. Recuperado el 13 de junio de 2022, de https://repositorio.ucal.edu.pe/bitstream/handle/20.500.12637/356/Interiorismo%20y%20Bienestar%20emocional.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Palau, B. F. (2020, mayo 31). Interiorismo emocional o cómo la decoración de un espacio puede ser terapéutica. La Vanguardia. https://www.lavanguardia.com/magazine/diseno/20200531/481425011387/susanna-cots-interiorismo-emocional-terapeutico-color-blanco-olor.html