Elastyczność nóg - 3 ćwiczenia, aby ją zwiększyć
Istnieją różne procedury rozciągania, które pomogą Ci uzyskać piękne, stonowane, mocne i elastyczne ciało. Podzielimy się z Wami kilkoma prostymi ćwiczeniami, które pozwolą Ci zwiększyć elastyczność nóg.
Trening fizyczny powinien służyć nie tylko temu, żeby dobrze wyglądać, ale także, żeby zachować w zdrowiu całe swoje ciało. Wprowadzenie ciała w ruch pozwala uniknąć uczucia zmęczenia i dyskomfortu. Ćwiczenia zwiększające elastyczność nóg skutecznie pomagają pozbyć się obrzęków i zatrzymywania płynów w tym obszarze.
Co oznacza elastyczność?
Elastyczność polega na tym, że mięśnie ciała wydłużają się i dostosowują do różnych stopni ruchu stawów tak mocno, jak to możliwe. Każde ciało ma swoje granice i swoje szczególne predyspozycje i umiejętności.
Zalety posiadania elastycznego ciała
Elastyczność to cecha, która się rozwija, a nie prezent, który dostajesz podczas oglądania seriali telewizyjnych. Nie jest to również umiejętność, która poprawia się wraz z czasem spędzanym na rozpaczaniu nad swoją sztywnością. Osiąga się ją poprzez działanie!
Ćwiczenia rozciągające pozwolą Ci poprawić siłę mięśni, krążenie, postawę, równowagę i koordynację. Nie wspominając już o tym, zmniejsza się ryzyko urazu więzadeł i tkanek.
W przypadku sportowców elastyczność jest kluczowa dla zwiększenia szybkości i wytrzymałości. Jest również przydatna w celu zwiększenia efektywności ruchu, w celu ograniczenia przemieszczeń, wzmocnienia wiedzy o własnym ciele i, między innymi, w celu zwiększenia odprężenia fizycznego.
Ćwiczenia rozciągające, które poprawią elastyczność nóg
W tej części artykułu przedstawimy kilka wskazówek, jak poprawić elastyczność nóg za pomocą trzech bardzo skutecznych i łatwych do wykonania ćwiczeń rozciągających.
1. Skłony : dotknij stóp bez zginania kolan
- Weź głęboki oddech. Stań prosto i ustaw razem pięty. Ale jeśli wolisz, możesz je nieco rozstawić. Zrób to tak, żeby się czuć bardziej komfortowo.
- Następnie wciągnij brzuch i zepnij jego mięśnie. Wykonaj wdech przez nos i wyciągnij ręce pionowo w górę. Sięgnij jak najdalej. Następnie delikatnie zegnij plecy wykonując skłon, dbając o postawę.
- Ponownie powoli wyprostuj plecy i, wykonując wydech przez nos, ponownie pochyl się do przodu. Staraj się trzymać ręce na nogach, trzymając kolana prosto. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, nie martw się, z biegiem czasu uzyskasz taką elastyczność nóg, że zrobisz to z łatwością.
- Utrzymaj swoją postawę przez co najmniej 30 sekund pracując cały czas nad oddychaniem. Wykonaj ponownie wdech i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 20 razy.
2. Ćwiczenie motyl
- Usiądź na podłodze, najlepiej na macie do jogi lub na ręczniku. Siad zbliżony do tureckiego, kolana zgięte, a stopy razem jak najbliżej miednicy. Złap dłońmi podeszwy stóp przed sobą i trzymaj je razem obiema rękami.
- Podnoś i opuszczaj kolana delikatnie, jakby trzepocąc skrzydłami motyla. Pozostaw tułów w pozycji wyprostowanej i pozwól, aby ręce poruszały się wokół Twoich stóp i trzymały je razem.
- Przez 5 sekund opuszczaj i podnoś kolana cały czas oddychając. Jeśli czujesz się komfortowo, możesz przechylić głowę w dół, w rytmie, w którym opuszczają się Twoje kolana. Postaraj się, aby Twoje czoło było jak najbliżej stóp. Zrób to ponownie co najmniej jeszcze 4 razy.
3. Rozciągnij nogi siedząc na podłodze
- Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, wykonuje się je również siedząc na podłodze. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to otworzyć wyprostowane nogi na boki tak bardzo, jak to możliwe i pozostawić je wyciągnięte.
- Wdychaj powietrze prostując tułów i podnieś ręce do góry. Następnie zrób wydech podczas przenoszenia tułowia w kierunku jednej z nóg. Rozciągnij się, jakbyś próbowała dotknąć stopy. Ważną rzeczą jest to, żeby nie zginać kolana ani nie pochylać głowy.
- Weź głęboki oddech i delikatnie wróć do środka. Teraz powtórz cały proces z drugą nogą. Aby zacząć widzieć wyniki, musisz wykonywać to ćwiczenie, co najmniej 20 razy na każdą nogę.
Jak widzisz, ćwiczenia te są bardzo proste i inspirowane są różnymi pozycjami jogi. Nie tylko zwiększą elastyczność nóg, ale również sprawią, że poczujesz się bardziej zrelaksowana, a Twoja witalność wzrośnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hedrick, A. 2002. Flexibility Training for Range of Motion. NCSA Performance Training Journal; 1(2), 13-20.
- Mateika, J.H., Duffin, J. 1995. A review of the control of breathing during exercise. Europ. J. Appl. Physiol. 71, 1–27. https://doi.org/10.1007/BF00511228
- Zepeda Mora, R., Medina, E. 2015. Ejercicio como intervención en el tratamiento del dolor lumbar crónico. Investigación en discapacidad. 4(1), 16-21
- Scarfó, R. 2000. Lesiones musculares: distensiones de los Isquiotibiales. Efdeportes Revista Digital. 5(25). Disponible: https://www.efdeportes.com/efd25/lesion.htm
- Jamtvedt G, Herbert RD, Flottorp S, et al. 2010. A pragmatic randomised trial of stretching before and after physical activity to prevent injury and soreness. British Journal of Sports Medicine. https://bjsm.bmj.com/content/44/14/1002
- Kent Adams, Patrick O’Shea, Katie L. O’Shea. 1999. Aging: Its Effects on Strength, Power, Flexibility, and Bone Density. National Strength & Conditioning Association. http://www.braj.com/fitness/Aging__Its_Effects_on_Strength,_Power.pdf
- Stretching: Focus on flexibility. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/stretching/art-20047931#:~:text=However%2C%20research%20has%20shown%20that,Decrease%20your%20risk%20of%20injuries