Dzieci nie potrzebują telefonu, podaruj im czas
Według statystyk 70% dwunastoletnich dzieci na co dzień korzysta z własnego telefonu komórkowego, a prawie 90% wszystkich dzieci od najmłodszych lat ma dostęp do urządzeń elektronicznych swoich rodziców.
Nie ulega wątpliwości fakt, że żyjemy w czasach digitalizacji, gdzie Internet, telefony komórkowe, tablety i komputery są niezastąpionymi narzędziami pracy oraz źródłem szybkiego kontaktu z innymi.
Obecnie każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z fascynacji, jaką używanie telefonu komórkowego budzi w mózgu dziecka już od najmłodszych lat życia. Nie dziwi więc fakt, że urządzenia elektroniczne są obecnie największym marzeniem niemal każdego dziecka.
Wiele rodziców świadomie daje swoim pociechom w prezencie telefon czy tablet, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ograniczają one interakcję małego człowieka z rodziną i z otaczającym go światem.
Harmonijny rozwój dziecka bez telefonu
Prawidłowy rozwój dziecka powinien opierać się na równowadze między otaczającym światem a bodźcami pochodzącymi z urządzeń elektronicznych. Jako rodzice powinniśmy pamiętać, że najcenniejszym prezentem, jaki możemy zrobić swoim dzieciom jest wspólnie spędzony czas.
Nie chodzi tu o całkowite zakazanie dzieciom kontaktu z telefonem, komputerem czy tabletem, tak jak postąpił Steve Jobs ze swoimi pociechami. W wielu przypadkach sam fakt zabronienia czegoś wzbudza w dzieciach jeszcze większą ciekawość niż sama potrzeba posiadania lub korzystania z czegoś.
Jaką zatem postawę powinniśmy przyjąć w tej sprawie? Pozwól dziecku rozwijać się w harmonii i czerpać w równym stopniu z tego, co nam oferuje świat, społeczeństwo i bliskie osoby. Przekonaj się sam, że zachowanie owej równowagi wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać.
Zobacz też: Mandale – dlaczego dzieci powinny je kolorować?
Kultura bez telefonu
Postaraj się, aby twoje dzieci zawsze miały w swoim zasięgi książkę, do której w każdej chwili można zajrzeć, którą można dotknąć i poczuć jej charakterystyczny zapach. Spraw, by książka stała się jednym z najlepszych przyjaciół twoich pociech.
Dawaj dzieciom dobry przykład
Ty również powinieneś czytać książki i być dla dziecka dobrym przykładem! Jeśli widok pogrążonych w lekturze rodziców będzie dla dziecka czymś normalnym, chętniej samo będzie sięgało po ciekawą książkę.
Ustal harmonogram zajęć
Postaraj się, by komputer, gry i korzystanie z telefonu komórkowego nie stały się dla dziecka codziennym przyzwyczajeniem. Kilka godzin tygodniowo przed ekranem urządzeń elektronicznych w zupełności wystarczy.
Świat z ekranu telefonu nie jest realny
W prawidłowym rozwoju dziecka kluczową rolę odgrywają zabawy i gry z rówieśnikami, zwłaszcza te na świeżym powietrzu. Dziecko musi doświadczyć pewnych rzeczy na własnej skórze. Powinno wiedzieć co to znaczy upaść, podnieść się. Jak to jest biegać po boisku za piłką, co się czuje przy bliskim kontakcie ze zwierzętami.
W jakim wieku dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie, prawdopodobnie twoje dziecko domaga się telefonu komórkowego i naciska, abyś zrobił to jak najprędzej. Zanim zdecydujesz się na ten krok, dobrze zastanów się nad poniższymi kwestiami.
- Zakup telefonu komórkowego czy innych urządzeń mobilnych to obecnie spory wydatek. Każda rodzina powinna przeanalizować, czy może sobie na to pozwolić oraz czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe i odpowiedzialne, by korzystać z możliwości nowych technologii.
- Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego należy poważnie porozmawiać z dzieckiem na temat zakresu jego stosowania.
- Czy istnieje coś takiego jak idealny wiek na otrzymanie pierwszego telefonu komórkowego? Zależy on od stopnia dojrzałości i świadomości dziecka odnośnie korzystania na przykład z portali społecznościowych.
Należy przyzwyczaić dziecko do korzystania z telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych w pomieszczeniach wspólnych dla całej rodziny, zawsze pod kontrolą któregoś z rodziców. Powinniśmy czujnie śledzić profile naszych pociech oraz kontrolować publikowane przez nie treści.
Sprawdź także: Bezpieczeństwo w sieci – eksperyment społeczny
Poświęcaj swoim dzieciom czas!
Wychowanie dziecka rozpoczyna się od dnia jego przyjścia na świat. Składają się na nie: codzienne nawyki, wybrany model wychowania, rodzaj okazywanej dziecku miłości, dyscyplina i oczywiście typ łączących nas z pociechą więzi.
Używanie przez dzieci telefonu komórkowego i komputera za zamkniętymi drzwiami może stać się źródłem problemów w okresie dojrzewania. Wzrasta bowiem ryzyko, że dziecko wyizoluje się społecznie, utraci zdolność realnej komunikacji, a świat wirtualny będzie jedynym, w którym będzie się czuło dobrze.
Poświęcaj dużo czasu swojej pociesze już od najmłodszych lat. Chociaż nasze obowiązki zawodowe nie zawsze na to pozwalają i trudno nam pogodzić pracę z życiem rodzinnym, zastanów się nad poniższymi kwestiami.
- Czas, jaki poświęcasz swojemu dziecku zawsze powinien być wysokiej jakości. Wyłącz telefon i pójdźcie na spacer, słuchaj swoje dziecko bez obaw, bez osądzania, bez sankcji. Po prostu bądź dla niego pozytywnym wsparciem.
- Ułatwiaj dziecku kontakty społeczne: zapisz je na zajęcia sportowe, zachęcaj je, aby odkrywało nowe dziedziny zainteresowań, takie jak rysunek, muzykę, taniec.
- Dziecko, które otrzymuje wiele pozytywnych bodźców ze świata zewnętrznego, jest bardziej zainteresowane otaczającą je rzeczywistością niż Internetem.
- Nowe technologie stanowią doskonałe narzędzia do nauki, jednak ich używanie nie powinno przekraczać 50% czasu wolnego dziecka.
Bądź dobrym przykładem dla swoich dzieci. Odkrywaj przed nimi piękno międzyludzkich relacji twarzą w twarz, obudź w nich chęć uprawiania sportu i fascynację książkami. Dzieci muszą nauczyć się wolności i cieszyć się tym, co dzieje się tu i teraz.