Dysforia po stosunku: czym jest i dlaczego występuje?

Kiedy kończy się aktywność seksualna, zwykle odczuwamy relaks i dobre samopoczucie. Ale co, jeśli zamiast tego odczuwamy smutek lub udrękę? Mówimy wówczas o dysforii po stosunku płciowym.
Dysforia po stosunku: czym jest i dlaczego występuje?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Seks jest przyjemnym zajęciem i generalnie jest jak najbardziej satysfakcjonujący dla osób, które go uprawiają. Ale nie zawsze tak jest. Okazuje się bowiem, że w pewnych sytuacjach po aktywności seksualnej można doświadczyć uczucia udręki, smutku lub niepokoju. Ten stan określa się jako dysforia po stosunku.

Jeśli w jakimkolwiek momencie znalazłeś się w tej sytuacji, nie przejmuj się, ponieważ dysforia po stosunku wcale nie występuje tak rzadko. Konieczne będzie jednak dogłębne przeanalizowanie jej przyczyn, aby nie dopuścić, że problem stanie się przewlekły.

Sfera seksualna jest ważną częścią zarówno dla zdrowia jak i dla jakości relacji. Często wiąże się z innymi dziedzinami życia w sposób dwukierunkowy. A zatem problemy osobiste zwykle wpływają na aktywność seksualną, podobnie jak dysfunkcje seksualne wpływają na ogólne samopoczucie.

Z tego samego powodu, chociaż trudności tego rodzaju często pokrywa się poczuciem winy lub wstydu, ważne jest, aby zająć się nimi, aby osiągnąć dobre samopoczucie.

Co to jest dysforia po stosunku?

Para w łóżku

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje

Dysforia po stosunku płciowym czasem nosi również depresji po seksie. Nie chodzi tu jednak o depresję jako taką. Raczej chodzi o obecność negatywnych emocji, takich jak smutek, niepokój czy nostalgia pod koniec aktywności seksualnej. Te odczucia mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Emocje te mogą pojawić się po stosunku płciowym lub po masturbacji i dotyczą mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Niekoniecznie również oznaczają, że odbyty stosunek seksualny nie przyniósł satysfakcji. Dysforia po stosunku może wystąpić nawet po zmysłowych zbliżeniach, pełnych pożądania i przyjemności seksualnej.

Ogólnie rzecz biorąc, pod koniec aktywności seksualnej zwykle odczuwa się odprężenie i dobre samopoczucie. Jednak w tym przypadku w fazie opadania cyklu reakcji seksualnej pojawia się dysfunkcja. Z tego samego powodu pojawiają się nieprzyjemne emocje pełne niepokoju.

Stan ten często występuje jedynie sporadycznie. Według różnych badań około 41% mężczyzn i 46% kobiet twierdzi, że doświadczyło tego w jakimś okresie swojego życia.

W większości przypadków dysforia po stosunku ma więc niewielkie znaczenie i jest zwykle sytuacją przejściową. Jednak gdy pojawia się regularnie, ważne jest, aby przeanalizować, co leży u przyczyn tej reakcji.

Jakie są przyczyny dysforii?

Przyczyny dysforii po stosunku nadal nie są do końca jasne. Nie ma wystarczająco solidnych dowodów naukowych w tym zakresie. Jednak główna teoria głosi, że wiąże się ona z procesami biochemicznymi zachodzącymi w czasie reakcji seksualnej.

Pamiętajmy, że podczas orgazmu uwalniają się duże ilości hormonów, które wpływają na dobre samopoczucie. Ponadto podczas tego procesu dezaktywują się dwa ważne obszary mózgu: płat czołowy i ciało migdałowate (zaangażowane odpowiednio w rozumowanie i prymitywne emocje, takie jak lęk).

Natomiast po orgazmie ciało wraca do poziomu podstawowego i ten fakt może wywołać negatywne emocje. Ponadto istnieje kilka hipotez, które mogą uzupełniać to wyjaśnienie dotyczące pochodzenia dysforii po stosunku:

  • Osoby o zbyt sztywnym lub religijnym wychowaniu mogą mieć dysfunkcyjne przekonania na temat seksu. Kojarzenie seksu z grzechem, poczuciem winy lub wstydem, może doprowadzić do wystąpienia tej depresji po seksie.
  • Osoby, które padły ofiarą gwałtu lub jakiegokolwiek wykorzystywania seksualnego, są bardziej podatne na przeżywanie tych negatywnych emocji związanych z aktem seksualnym.
  • Czasami pojawia się dysforia po stosunku płciowym, ponieważ partnerzy seksualni nie utrzymują między sobą wystarczająco głębokiej więzi. Innymi słowy, ponieważ nie jesteśmy fizycznie ani emocjonalnie gotowi na tego rodzaju przypadkowe relacje.
  • Na to wydarzenie mogą mieć również wpływ problemy w związku. Intymne przeżycie aktu seksualnego może sprawić, że głębiej uświadomimy sobie konflikty, urazy lub niezadowolenia. Taska świadomość może z kolei wywołać smutek lub udrękę.

Dysforia po stosunku – leczenie

Jak omówiliśmy wcześniej, jeśli dysforia po stosunku płciowym pojawia się sporadycznie, nie ma powodu do zmartwienia. Generalnie jest to zjawisko tymczasowe, które zostanie rozwiązane bez potrzeby specjalistycznej pomocy.

Z drugiej strony, jeśli ten problem występuje często, leczenie będzie miało na celu rozwiązanie przyczyn leżących u jego źródła.

Tak więc, po wykluczeniu istnienia ewentualnych zmian organicznych, być może należy zrewidować osobiste przekonania dotyczące seksu. Jeśli osoba uznaje ten temat za tabu lub utrzymuje myśli związane z winą lub wstydem, konieczna będzie przebudowa tych przekonań.

Z drugiej strony, jeśli osoba przeżyła wykorzystywanie, być może trzeba będzie przepracować ten temat w psychoterapii, aby przestał ingerować w obecne funkcjonowanie. W ten sam sposób, jeśli istnieją problemy między partnerami, wspólna terapia może przynieść bardzo pozytywne efekty w rozwiązywaniu tych konfliktów.

Ogólnie zaleca się ponadto, aby interakcja seksualna nie kończyła się po orgazmie. Chodzi o to, żeby oboje partnerzy spędzili kolejne kilka minut na pieszczotach, przytulaniu lub utrzymywaniu więzi wykraczającej poza seks.

Dowiedz się więcej również z tego artykułu: Najczęstsze pytania o seks – oto odpowiedzi

Jak radzić sobie z dysforią po stosunku

Mężczyzna u psychologa
Jeśli po stosunku seksualnym czujesz się smutny lub dotknięty emocjonalnie, skonsultuj się z zaufanym psychologiem.

Przede wszystkim, jeśli doświadczasz dysforii po stosunku płciowym, pozwól sobie poczuć ten smutek i zadaj sobie pytanie, skąd się on bierze. Często znamy siebie lepiej, niż nam się wydaje, ale po prostu boimy się wsłuchać we własne odczucia.

Wreszcie, jeśli uznasz to za konieczne, nie wahaj się poszukać profesjonalnej pomocy u zaufanego lekarza lub psychologa. Pamiętaj, że seks to także część naszego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.