Dwupłatkowa zastawka aorty: diagnoza i leczenie

Dwupłatkowa zastawka aorty: diagnoza i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dwupłatkowa zastawka aorty to wrodzona deformacja, która musi być obserwowana i kontrolowana przez całe życie, bez względu na to jakie terapie stosujesz.

Dwupłatkowa zastawka aorty zazwyczaj ma trzy płatki (klapki). Jednak niektórzy ludzie się z nią rodzą. To wywołuje problemy, ponieważ zastawka powinna transportować natlenioną krew z serca do aorty.

Niektóre badania wykazały, że to schorzenie znane jako wrodzona deformacja serca, mimo powszechnego przekonania, zdarza się dość często.

Chociaż nie wywołuje problemów w dzieciństwie, większość problemów zaczyna pojawiać się w dorosłości. Z tego powodu wczesna i właściwa diagnoza pomoże Ci dobrać jak najlepszą terapię.

Dwupłatkowa zastawka aorty

Objawy

Dziecko z bólem serca
To wrodzony problem, który pogarsza transportowanie krwi przez serce.

Diagnoza dwupłatkowej zastawki aorty może zostać przeprowadzona dzięki różnym metodom. Ale czy istnieją objawy, które mogłyby Cię zaalarmować o jej obecności?

Owszem i to nawet jako dziecko. Z tego powodu musisz zawracać uwagę na skargi dziecka dotyczące bólu lub innych objawów, które wymieniliśmy poniżej:

  • Nadmierne zmęczenie: Nawet minimalny wysiłek fizyczny może wywoływać uczucie wyczerpania, które nie pozwala kontynuować wykonywanej czynności.
  • Ból w klatce piersiowej: Odczuwa ból w klatce piersiowej, któremu mogą towarzyszyć trudności z oddychaniem.
  • Palpitacje sercaTętno jest zazwyczaj nadzwyczajnie szybkie lub nieregularne.
  • Omdlenia: Twoje dziecko może stracić świadomość ze względu na wspomniane zmęczenie lub bez żadnego widocznego powodu. Poza tym jest również zazwyczaj blade.

Jeżeli zauważysz którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinnaś jak najszybciej zaprowadzić swoje dziecko do pediatry, aby przeprowadził właściwe badania.

Diagnoza

Echokardiogram - dwupłatkowa zastawka aorty
Osłuchiwanie odgłosów wydawanych przez serce za pomocą stetoskopu i podczas echokardiogramu to dwie techniki, które umożliwiają diagnozę tego schorzenia.

Diagnoza dwupłatkowej zastawki aorty jest stawiana na podstawie analizy rodzinnej historii medycznej. Jeśli w rodzinie pojawia się historia tej choroby, jest niezwykle prawdopodobne, że dziecko odziedziczyło ten problem. Następnie lekarz przeprowadzi badanie fizykalne.

Podczas wizyty może wykorzystać stetoskop, aby usłyszeć nieregularne palpitacje serca oraz szmery w sercu. Następnie aby sprawdzić czy dana osoba cierpi na dwupłatkową zastawkę aorty, wykona echokardiogram, który pozwala zobaczyć, czy serce pracuje we właściwy sposób.

Leczenie dwupłatkowej zastawki aorty

Istnieją różne terapie, spośród których lekarz może wybrać właściwą. Jednak należy podkreślić, że należy chodzić regularnie na wizyty kontrolne, aby wyłapać jakiekolwiek inne problemy, jak choćby rozszerzanie się aorty.

  • Wymiana zastawki: zniszczona zastawka jest usuwana i zastępowana mechaniczną lub stworzoną z biologicznych tkanek.
  • Plastyka zastawki balonem: robi się to, aby rozszerzyć otwarcie zastawki, które ma tendencję do kurczenia się. Z tego względu leczenie musi być zazwyczaj powtarzane.
  • Operacja: Powiększona sekcja aorty jest usuwana i zastępowana. Można również próbować naprawić zastawkę aorty.

Istnieje wiele badań, które cały czas poszukują skutecznego rozwiązania tego wrodzonego defektu, które mogą poprawić Twoją jakość życia.

Może Cię również zainteresować: Osłuchiwanie żył i tętnic – jakie ma znaczenie

Regularne kontrole przez całe życie

Lekarz osłuchujący dziecko
Po postawieniu diagnozy i dobraniu terapii, pacjent powinien często chodzić na wizyty kontrolne, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

Mimo wprowadzenia właściwego leczenia, osoba ze zdiagnozowaną dwupłatkową zastawką aorty będzie musiała przez całe życie chodzić na wizyty kontrolne. Nie ma znaczenia, czy miała operację lub wymieniono jej zastawkęPowinnaś przynajmniej raz do roku udawać się do kardiologa, aby upewnić się, że nie ma żadnych nowych problemów.

Poza tym wszyscy bliscy krewni osoby z dwupłatkową zastawką aorty powinni mieć zrobiony echokardiogram, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Należy to zrobić, ponieważ krewni powinni się upewnić, że ich zastawki działają we właściwy sposób.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałaś się więcej o tym problemie, którego nie można zauważyć gołym okiem, ale ma różne objawy. Musisz udać się do lekarza jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi z powodu tej wady. Dzięki temu możesz zadbać o swoje zdrowie i życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martín Cazorla, F., López Calvo, A.M., & Rubio Lamia, L.. (2014). Estenosis aórtica por válvula bicúspide: una causa de muerte súbita en jóvenes deportistas. Cuadernos de Medicina Forense20(2-3), 123-125. https://dx.doi.org/10.4321/S1135-76062014000200009
  • Zalaquett S, Ricardo, Camplá C, Cristóbal, Scheu G, Maximiliano, Córdova A, Samuel, Becker R, Pedro, Morán V, Sergio, Irarrázaval Ll, Manuel J, Baeza P, Cristian, Arretz V, Claudio, Braun J, Sandra, Chamorro S, Gastón, Godoy J, Iván, & Yáñez D, Fernando. (2005). Ciruguía reparadora de la válvula aórtica bicúspide insuficiente. Revista médica de Chile133(3), 279-286. https://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872005000300002
  • Zalaquett, Ricardo, Besa, Santiago, Contreras, Juan, Gundelach, Joaquín, Muñoz, Cecilia, & González SM, Patricio. (2016). Veinte años de reparación de Ia válvula aórtica bicúspide insuficiente: a twenty year experience. Revista chilena de cardiología35(1), 32-40. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602016000100004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.