Drapieżcy, którzy są wokół Ciebie - naucz się ich rozpoznawać

Choć drapieżcy emocjonalni chcą nas zgasić i pozbawić marzeń, jedynie my mamy możliwość określania, dokąd sięgają nasze limity i na co nie możemy sobie pozwolić.
Drapieżcy, którzy są wokół Ciebie - naucz się ich rozpoznawać

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2019

W każdym rodzaju ekosystemu drapieżcy pełnią niezwykle ważną rolę – dbają o utrzymanie równowagi. Jeżeli jednak oddaliliśmy się od dzikiego świata natury i przeniesiemy się do naszego codziennego środowiska, okazuje się, że otaczają nas drapieżcy znacznie bardziej niebezpieczni i zajadli.

Zamiast utrzymać naturalną równowagę, raczej ją zaburzają i niszczą. Mamy na myśli na przykład osoby osłabiające harmonię w domu, niszczące atmosferę w pracy i – koniec końców – w całym naszym życiu.

Drapieżcy przybierają rozmaite formy. Należy jednak pamiętać o jednym – nie znajdują się oni jedynie w otaczającym nas świecie. Niektóre zamieszkują wewnątrz nas, osłabiając naszą zdolność rozwoju osobistego.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym nieco więcej.

1. Drapieżcy, którzy niszczą naszą równowagę emocjonalną

Jedną z najważniejszych umiejętności, jakie chcemy prędzej czy później uzyskać jest z całą pewnością dojrzałość emocjonalna. Umożliwia nam ona należyte radzenie sobie z emocjami.

 • Mamy na myśli między innymi umiejętność podejmowania decyzji i ponoszenia związanych z nimi konsekwencji. Chodzi o to, aby decydować bez poddawania się wpływowi innych ludzi.
 • Wymiary takie jak poczucie własnej wartości, asertywność czy rezyliencja tworzą ten właśnie element zapewniający nam tak wielką dozę godności osobistej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Rezyliencja ma źródło w psychice. Poznaj 7 rad.

Bywa jednak, że nasze okolice zamieszkują drapieżcy emocjonalni, którzy chcą zaburzyć nam te cele i je zniszczyć.

 • Są to osoby uwielbiające manifestowanie nad nami swojej władzy.
 • Drapieżnicy ci są zdolnymi manipulatorami emocjonalnymi, są przebiegłymi architektami kłamstwa i najbardziej destrukcyjnej formy ironii.

Najbardziej złożonym problemem jest fakt, że bardzo często są to osoby, z którymi jesteśmy emocjonalnie bardzo blisko związani.

2. Ci, którzy zamieszkują Twoją strefę komfortu

Każdy z nas znajduje relatywny stan równowagi we własnej strefie komfortu. Nic nie jest w stanie ujść naszej uwadze, nie ma ryzyka, nie ma strachu i wszystko jest nam dobrze znane.

Stopy na plaży
 • Okazuje się jednak, że nie dzieje się tam również nic nowego. Bezpieczna rutyna jest w stanie – krok po kroku – zgasić nasze dobre samopoczucie, naszą zdolność do bycia człowiekiem wolnym, kreatywnym i dojrzałym.
 • Możemy w to wierzyć lub nie, ale jeden z najbardziej zajadłych drapieżników mieszka w Twoim umyśle: ma na imię strach.
 • To on właśnie zakłada naszemu szczęściu drut kolczasty, zamyka nas w kącie naszego leku i szepcze nam do ucha: “To, co nowe i nieprzewidziane, jest złe i niebezpieczne”.

3. Drapieżcy, którzy mówią Ci: “Nie wiesz”, “Nie umiesz”, “Nie zasługujesz”

Czy zdarzyło Ci się to kiedyś? Ktoś, w dowolnym momencie Twojego życia mówi Ci: “Nie wyobrażaj sobie wiele w związku z tym projektem, nie jesteś na to gotowy/gotowa”, “Nie myśl o tym człowieku, za wysokie progi na Twoje nogi”...

Kobieta i wilk - drapieżcy wokól nas
 • Musisz pamiętać, że nikt nie ma cudownej zdolności zgadywania i przepowiadania przyszłości, tym bardziej nikt nie ma prawa w Ciebie wątpić.
 • Kto lubi stawiać granice Twoim możliwościom, marzeniom i aspiracjom, robi tak, ponieważ chce mieć Cię pod kontrolą. Nie chce, żebyś był mądrzejszy, silniejszy, zdolniejszy i bardziej popularny niż on. Nie chce, żebyś spełnił swoje marzenia.
 • Limity w Twoim życiu możesz postawić tylko i wyłącznie Ty sam. Drapieżcy znajdujący się w Twojej okolicy nie mają do tego prawa. Odsuń od siebie wszystkich tych, którzy odzierają Cię z możliwości. Odseparuj się od ludzi, którzy niszczą Twoje sny i marzenia a jedyne, czego chcą, to sprowadzić nad Ciebie ciemne chmury porażki i przygnębienia.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Oddalić się od tych, którzy na nas nie zasługują

4. Ludzie, przez których popełniasz wciąż te same błędy

Dlaczego zakochuję się w osobach, które na to nie zasługują? Czemu zawsze zdradza się moje zaufanie w taki sam sposób? Dlaczego raz za razem ponoszę porażkę w tych samych projektach?

Jeżeli zdarza Ci się zadawać sobie te pytania, bardzo prawdopodobne, że mieszkasz z drapieżcą, który wciąż zmusza Cię do popełniania tych samych błędów.

Dlaczego tak jest?

 • Przyczyna prawie zawsze tkwi w tym, że nie zastanawiamy się nad wcześniej popełnionymi błędami. Gdybyśmy zatrzymali się na chwilę, by odkryć, co je wywołało i jakich mechanizmów musimy użyć, by ich ponownie nie powtórzyć, z całą pewnością nauczylibyśmy się cennych rzeczy.
 • Z biegiem lat, w miarę podążania naszą ścieżką, coraz częściej pojawiają się rozczarowania i przykrości.
 • Zamiast przyzwyczajać się do kamienia, o który się potykamy, trzeba nauczyć się go rozpoznawać, zrozumieć, gdzie są nasze granice, co nam odpowiada, a czego należy unikać.

5. Drapieżcy przebrani w owczą skórę

Drapieżcy przebrani w owczą skórę to Ci, którzy twierdzą, że nas szanują, kochają i doceniają, lecz w rzeczywistości jest inaczej.

 • Są to ludzie, którzy używają miłości jak miecza obosiecznego, aby osiągnąć swoje korzyści i utrzymać egoistyczną relację bądź interesowną przyjaźń.
 • Wszyscy na jakimś etapie naszego życia poznaliśmy osoby tego typu. Zawsze są dla nas bardzo przyjaźni, czasami wręcz uwodzicielsko słodcy. Co więcej, wykazują się doskonałymi umiejętnościami komunikacji. W swoich uczuciach jednak są fałszywi.
Kobieta-wilk

Drapieżcy emocjonalni są wokół Ciebie. Musisz nauczyć się ich rozpoznawać. Nawet jeśli zdarzyło nam się w pewnym momencie wpaść w ich pułapkę, należy wyczulić się na alarmowe czerwone światło. Zapala się ono w naszej głowie, gdy coś jest nie tak. Pozwoli nam to ustalić między nami bezpieczny dystans, aby chronić siebie i uniknąć niepotrzebnego cierpienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.