Dowiedz się, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry
Wyciskanie pryszczy i zaskórników zdecydowanie nie jest najlepszą opcją rozwiązania problemu. Jednak wiele osób od czasu do czasu ucieka się do tej techniki. Czy można to zrobić, by usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry?
W rzeczywistości powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stosując odpowiednią technikę, istnieje znacznie mniejsza szansa na uszkodzenie skóry podczas usuwania wyprysków i zaskórników. Jednak nie ma absolutnej gwarancji.
Należy jasno powiedzieć, że nie jest dobrze usuwać pryszcze i zaskórniki, wyciskając je palcami. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu bez konieczności bezpośredniego ręcznego usuwania. Jeśli jednak ktoś woli robić to własnymi rękami, najlepiej zrobić to we właściwy sposób. W jaki?
O tym porozmawiamy w tym artykule.
Pryszcze i zaskórniki
Faktem jest, że niedoskonałości związane z trądzikiem wpływają na wygląd fizyczny. Dlatego logiczne jest, że każdy chciałby pozbyć się tych niedoskonałości w szybki i łatwy sposób.
Jednak samo rozwiązanie problemu zajmie trochę czasu. W tym czasie nie jest łatwo chodzić z tymi rzucającymi się w oczy niedoskonałościami skóry. Dlatego wiele osób wyciska pryszcze i zaskórniki gołymi rękami.
Problem polega na tym, że kiedy je ściskasz, część ropy wypływa, ale część jest wpychana z powrotem do porów. Możliwe jest również, że ciśnienie powoduje rozszerzenie się porów pod skórą.
Ręczne wyciskanie wyprysków i zaskórników zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry. Z tego samego powodu zwiększa również ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Najlepiej skorzystać z innych metod.
Pierwsza opcja: nie usuwaj wyprysków i zaskórników
Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy naprawdę dobrym pomysłem jest ręczne usuwanie wyprysków i zaskórników. Zasadniczo nie należy tego robić w następujących przypadkach:
- Kiedy pryszcz jest czerwony i nie ma białej główki, jest to początkowa faza i nie jest dobrym pomysłem jej usuwanie.
- Jeśli pryszcz jest bardzo duży, zaogniony i głęboki. Lepiej go nie naciskać.
- Kiedy na skórze znajduje się duża plamka, która jest delikatna w dotyku. Możliwe, że to czyrak i nie należy próbować go w żaden sposób usuwać.
Podobnie – nawet jeśli zmiana nie spełnia powyższych cech – warto ocenić dostępne opcje przed próbą usunięcia pryszczy i zaskórników własnymi rękami. Niektóre alternatywy mogą być następujące:
- Ciepły kompres polega na nałożeniu na pryszcz miękkiej szmatki nasączonej ciepłą wodą. Gdy ostygnie, namocz go ponownie w ciepłej wodzie. Może to pomóc w naturalnym odpływie ropy. Zastosuj go na pryszcze powstałe z zaskórników, ale nie na zaskórniki.
- Profesjonalne usuwanie – dermatolog lub kosmetyczka wie, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez powodowania jakichkolwiek szkód.
- Miejscowe leczenie dostępne bez recepty: Do tego celu dostępnych jest na rynku kilka produktów. Po prostu nałóż je i poczekaj, aż zadziałają. Do każdego dołączone są instrukcje.
Uważamy, że może Cię to zainteresować: Czy istnieje związek między dietą a trądzikiem?
Jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry
Jeśli zdecydujesz się usunąć pryszcze i zaskórniki ręcznie, najlepiej zastosować technikę, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne umycie rąk mydłem i wodą. Po drugie, zdezynfekuj alkoholem obszar, który ma być poddany leczeniu.
Ekstrakcja igłą
Zdezynfekuj igłę lub szpilkę alkoholem. Następnie bardzo delikatnie nakłuj powierzchnię pryszcza.
Celem jest wydobycie substancji, która jest w środku. Nie powinno to powodować bólu ani dyskomfortu. Jeśli to boli, to znaczy, że robi się to niewłaściwie.
Następnie owiń palce w chusteczkę i umieść je po obu stronach pryszcza. Następnie usuń ropę, wykonując ruch rozciągając skórę na zewnątrz – to znaczy ruch odwrotny do naciskania.
Na koniec umyj obszar mydłem i nałóż alkohol.
Z wacikami
Jeśli po otwarciu powierzchni igłą nie następuje drenaż, możesz wziąć dwa waciki i lekko ucisnąć boki pryszcza. Ważne jest, aby podkreślić tu znaczenie lekkiego nacisku. W żadnym momencie nie powinien być intensywny.
Dzięki tej procedurze pryszcz może wypłynąć. Następnie obszar należy umyć i nałożyć alkohol.
Jak używać palców, aby pozbyć się pryszczy
Dobrym momentem na usunięcie wyprysków i zaskórników jest kąpiel po prysznicu, ponieważ ciepło i para otwiera pory. Ułatwia to drenaż. W takim przypadku owiń palce w czystą szmatkę lub watę.
Następnie delikatnie uciśnij obie strony pryszcza, wykonując ruch pchający w górę. Nie powinno to być ciągłe, ale bardziej przypominać ruch cykliczny: delikatny nacisk w górę i pauza.
Może to zająć trochę czasu, ale może zadziałać. Stopniowo nastąpi drenaż.
Należy powtarzać, aż nie będzie już więcej ropy i nigdy nie naciskać mocno. Na koniec umyj i nałóż środek antyseptyczny.
Możesz przeczytać ten artykuł: Dlaczego kobiety mają trądzik podczas miesiączki
Wskazówki, o których należy pamiętać
Jeśli zastosowanie technik usuwania pryszczy i zaskórników nie działa, najlepiej pozostawić wszystko tak, jak jest. Oznacza to, że z jakiegoś powodu nie są gotowe do usunięcia. Wymuszanie sytuacji powoduje jedynie uszkodzenie skóry.
Pryszcze i zaskórniki zwykle goją się w ciągu 5 do 7 dni, bez konieczności ich ręcznego usuwania. Tymczasem źle zastosowana technika może prowadzić do niepożądanych efektów.
Pryszcz jest gotowy do usunięcia, gdy osiągnie punkt krytyczny, w którym czubek guzka jest biały lub żółty. Z drugiej strony, trądzik torbielowaty generuje czerwone guzki bez kolorowej końcówki. Jest znacznie głębszy i musi być leczony przez dermatologa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Javier, L., & Cardiel, C. (2004). Reflexiones acerca del lavado de manos. Rev Med IMSS, 42(6), 519-524.
- Olivera, M. E., García, M. C., & Manzo, R. H. (2020). El alcohol como antiséptico y desinfectante.
- Fisiológico, E. Elección del mejor tratamiento para el acné activo y sus cicatrices en Medicina Estética (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Barcelona).