Opryszczka – pozbądź się domowym sposobem

Dzięki zastosowaniu warstwy wazeliny na ranę, zabezpieczamy ją przed bakteriami, i tym samym przyspieszamy jej gojenie.
Opryszczka – pozbądź się domowym sposobem

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opryszczka to zakażenie wywołane przez wirus Herpes simplex typu 1. Jest ona na ogół przenoszona poprzez pocałunki i bliski kontakt z drugą osobą, u której wystąpiła opryszczka. Osoby raz zainfekowane wirusem herpes, już do końca życia będą zmagać się z opryszczką. Kolejne wykwity mogą być wywołane przez gorączkę, infekcje, stres, oparzenia słoneczne i alergie pokarmowe.

Według informacji zawartych na portalu internetowym MedLine Plus, do czasu osiągnięcia dojrzałości, niemal każdy człowiek choć raz miał kontakt z wirusem herpes. Wykwit opryszczki zazwyczaj następuje w pięciu etapach: mrowienie, powstawanie pęcherzy, osuszenie, tworzenie się strupów i uzdrowienie.

Ostatnia faza jest najbardziej zaraźliwa, to właśnie wtedy pęcherzyk wybucha i wypływają wszystkie nagromadzone w środku płyny. Oczywiście, najlepiej zatrzymać rozwój opryszczki już w pierwszej fazie, zanim pojawią się jakiekolwiek pęcherzyki. Jednak, jeśli już wystąpią, możesz skorzystać z szeregu domowych środków leczniczych, które pomogą ci pokonać ten problem i w szybki sposób wyleczyć opryszczkę.

Opryszczka – pozbądź się domowym sposobem

Wielu ludzi popełnia błąd nakładając na miejsce zarażone opryszczką makijaż. Może to bowiem spowolnić proces gojenia się i przedłużyć “życie” pęcherzy. Zamiast stosować makijaż, powinnaś nałożyć na chore miejsce cienką warstwę wazeliny.

Będzie stanowiła ona wspaniałą barierę ochronną, dzięki której żadna bakteria nie będzie w stanie przeniknąć w chore miejsce. Wazelina przyspieszy także proces leczenia. Dodatkowo pamiętaj o nałożeniu kremu ochronnego za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Zapobiegnie on dalszym uszkodzeniom.

Balsam do ust

Na rynku dostępnych jest wiele balsamów, które zawierają dokozanol, środek przyspieszający proces gojenia się opryszczki.

Opryszczka na wargach

Jeśli jesteś narażona na działanie wiatru lub żyjesz w miejscu, w którym panuje suchy klimat, powinnaś często korzystać z balsamu do ust, który zapobiegnie tworzeniu się pęcherzyków.

Jedzenie, które zwalcza opryszczkę

Istnieje pewien rodzaj produktów spożywczych, które zawierają aminokwas o nazwie lizyna. Lizyna pomaga zwalczyć opryszczkę. Pokarmy takie, jak: mleko, ryby, mięso, rośliny strączkowe, wszystkie zawierają lizynę.

Z drugiej jednak strony, produkty, które zawierają aminokwas o nazwie arginina, mogą być sprzymierzeńcami opryszczki. Arginina jest składnikiem czekolady, orzeszków ziemnych, suszonych owoców i migdałów.

Czarna herbata

Jeśli jesteś już zarażona wirusem opryszczki, zrób sobie okład z woreczków czarnej herbaty nakładając je na chore miejsce. Pozostaw na kilka minut. Zabieg ten łagodzi ból oraz przyspiesza gojenie się pęcherzyków.

Czosnek

Czosnek jest znany ze swych właściwości antybakteryjnych, które zwalczają wiele wirusów.

Ząbki czosnku

Jeśli chcesz pozbyć się opryszczki, weź ząbek czosnku i przekrój go na pół. Połóż na chorym miejscu.

Mleko

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, mleko jest produktem zawierającym lizynę, aminokwas, który przyspiesza proces gojenia się opryszczki. Nasącz wacik w mleku, następnie połóż na chore miejsce. Tę metodę najlepiej zastosować w pierwszych etapach rozwoju opryszczki.

Pomidory i aloes

Do codziennego oczyszczania chorego miejsca – zastosuj sok pomidorowy. Nałóż go na chore miejsce, a następnie posmaruj je aloesem. Aloes zawiera wiele składników, które mają niesamowicie korzystny wpływ dla zdrowia twojej skóry, pomagają też w szybki sposób wysuszyć pęcherze.

Limonka

Limonka posiada wspaniałe właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, które pomagają zwalczyć opryszczkę. Aby móc skorzystać z tych niesamowitych właściwości, wyciśnij sok z limonki i nanieś go bezpośrednio na chore miejsce.

Limonka

Czynność powtarzaj trzy razy dziennie.

Miód i ocet

Zarówno miód jak i ocet posiadają właściwości przeciwwirusowe, które zwalczają opryszczkę. Zmieszaj łyżkę stołową miodu z odrobiną octu. Nanieś mieszaninę bezpośrednio na chore miejsce. Wykorzystaj do tego celu bawełniany wacik.

Opryszczka – profilaktyka i pielęgnacja

Ważnym jest, by wyrzucać wszelkie przedmioty typu szczoteczka do zębów, ręcznik, itp. które miały jakikolwiek kontakt z pęcherzykami opryszczki. Nie zaniedbuj tego, gdyż jest wielce prawdopodobne, że są one zarażone wirusem. Ponowne ich zastosowanie może spowodować nawrót choroby. W miarę możliwości, unikaj używania tych samych kubków, w których piłaś podczas wykwitu opryszczki. To samo dotyczy widelców, noży i wszystkich podobnych rzeczy. Miej zawsze w pobliżu środek do dezynfekcji rąk, który eliminuje bakterie i wirusy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Walczak, L., Dziecia̧tkowski, T., Malejczyk, M., Majewska, A., Majewski, S., & Młynarczyk, G. (2010). Mieszane zakażenie błon śluzowych narza̧dów płciowych wirusem opryszczki pospolitej typu 1 oraz wirusem brodawczaka typu 6 – Opis przypadku. Ginekologia Praktyczna.
  • Majewska, A., & Łuczak, M. (2008). Herpes simplex viruses – The past and present | Wirusy opryszczki pospolitej – Wczoraj i dziś. Przeglad Dermatologiczny.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.