Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych - dekalog

Istotne jest, aby nie używać produktów kosmetycznych po ich terminie ważności, nie zaleca się też zmiany opakowań ani ich mieszania. Zalecenia dotyczące dobrych praktyk w stosowaniu produktów kosmetycznych są bardzo pomocne w naszej codziennej pielęgnacji.
Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych - dekalog
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

AEMPS – Hiszpańska Agencja ds. Leków i Produktów Zdrowotnych – opublikowała dokument „Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych – dekalog”. Jego celem jest uniknięcie problemów związanych z używaniem tych produktów.

Zidentyfikowano bowiem szereg nadużyć i praktyk związanych z produktami kosmetycznymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Hiszpański System Nadzoru nad Kosmetykami, który odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich produktów kosmetycznych na rynku, wykrył przyczynę tej sytuacji.

Otóż wiele problemów związanych z kosmetykami wynika z ich niewłaściwego użytkowania przez konsumentów. I chociaż stanowią mniejszość, można ich uniknąć, wprowadzając w życie dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych, które wyjaśniamy w całym artykule.

Zobaczmy więc, jakie są te zalecenia.

1. Dobre praktyki: zawsze czytaj etykiety dotyczące produktów kosmetycznych

Dobrą praktyką w przypadku produktów kosmetycznych jest czytanie oznakowania produktu, którego będziemy używać. I zasadę te należy stosować zawsze! Podobnie, należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i zwrócić szczególną uwagę na wszystkie wskazane ostrzeżenia i środki ostrożności.

W ten sposób poznamy składniki, jakie zawiera dany kosmetyk i unikniemy na przykład niepożądanych reakcji na niektóre substancje, o których wiemy, że wywołują u nas alergię.

2. Używaj produktu zgodnie z jego przeznaczeniem

Drugi punkt dekalogu obejmującego dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych jest dość jasny. Produkty kosmetyczne nie powinny być używane do celów niezgodnych z przeznaczeniem producenta. Nie powinniśmy więc stosować na przykład kremu do rąk, aby spróbować nawilżyć skórę twarzy.

3. Przestrzegaj dat ważności i terminu po otwarciu produktu – to podstawa, jeśli chodzi o dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych

Istotne jest, aby nie używać produktów kosmetycznych po ich przeterminowaniu lub po ostatecznej dacie, jaką producent wskazał jako granicę przydatności po otwarciu. Wymaganie to wiąże się z faktem, że cząsteczki po pewnym czasie mogą modyfikować swoją strukturę chemiczną.

Wilgotność otoczenia lub światło to warunki, które powodują, że składniki wchodzą w reakcje chemiczne i przekształcają się w inne cząsteczki o zmienionych właściwościach działania.

W ten sposób, jeśli zastosujemy produkt po zalecanym terminie, możliwe jest, że zmienił swój skład. Jeśli tak, to albo nie uzyskamy pożądanych efektów, albo wystąpią skutki niepożądane i szkodliwe.

Kobieta robi makijaż

Przeczytaj też ten przydatny artykuł: Kosmetyki – jakich składników unikać?

4. Przechowuj produkty prawidłowo

Podobnie jak w poprzednim punkcie, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie kosmetyków. na przykład unikanie ekspozycji na ekstremalne temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Oprócz tego duże znaczenie ma też utrzymywanie pojemników kosmetycznych w czystości i szczelnie zamkniętych. W przeciwnym razie skład produktu może ulec modyfikacji i wywołać takie same efekty, jakie występowałyby w produktach przeterminowanych.

5. Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych – zawsze myj ręce przed użyciem produktu kosmetycznego

Ten nawyk to niezbędny warunek, aby uniknąć zarówno infekcji, jak i niepożądanych reakcji w obszarze, w którym używamy produktu. Wiadomo przecież, że ręce są pełne mikroorganizmów i brudu.

Jeśli jednak nie zachowamy odpowiedniej higieny, wszystkie te substancje przetransportujemy do miejsca, w którym aplikujemy produkt. Konsekwencją może być infekcja skóry lub reakcja alergiczna, a nawet zapalenie skóry.

6. Nie pożyczaj nikomu produktów, które mogą mieć kontakt z błonami śluzowymi

Niektóre produkty kosmetyczne, takie jak eyeliner czy szminka, mają kontakt z błonami śluzowymi w naszym ciele. Pożyczając je komuś, mielibyśmy kontakt z płynami ustrojowymi innych ludzi. Taki kontakt stwarza natomiast możliwość przenoszenia chorób.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Jak rozpoznać kosmetyki wysokiej jakości?

7. Nie mieszaj produktów ani nie dodawaj dodatkowych substancji do oryginalnego produktu

Wiele osób modyfikuje początkowy skład produktów kosmetycznych, uważając, że mogą w ten sposób uzyskać wyraźniejsze lub bardziej korzystne działanie. Ten nawyk jest jednak niewłaściwy i może powodować niepożądane skutki dla konsumenta.

8. Unikaj zmiany opakowania produktów na niewskazane przez producenta.

Krem w słoiczku

Opakowania produktów kosmetycznych spełniają specyficzne wymagania, aby zapewnić ich dobrą konserwację. Przeniesienie produktu do innego pojemnika nie gwarantuje dobrych warunków tej konserwacji, co może spowodować modyfikację jego składu.

9. Pozbądź się produktów jednorazowych

Istnieje wiele dozowników kosmetycznych, które nie nadają się do wielokrotnego użytku. Jeśli producent pojemnika już od początku określa, że ​​nie może on być ponownie użyty, należy go wyrzucić po zużyciu zawartości.

10. Wyrzuć produkty, które źle wyglądają

Kiedy zamierzamy użyć produktu kosmetycznego, który zmienia kolor, zapach lub konsystencję, w żadnym wypadku nie powinniśmy go używać. W takim wypadku musimy go więc wyrzucić. Może być zepsuty i podrażnić miejsce, w którym byśmy go nałożyli.

Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych – wnioski

Dobre praktyki dotyczące produktów kosmetycznych za warte w dekalogu opublikowanym przez AEMPS powinny stać się naszymi codziennymi nawykami. Jeśli zastosujemy to w praktyce, zaoszczędzimy sobie wielu kłopotów i zmartwień związanych z niepożądanymi skutkami wywoływanymi przez tego typu produkty.

Choć wydaje nam się, że kosmetyki są bezpieczne, musimy zrozumieć, że w ich składzie znajduje się chemia, która działa bardzo podobnie jak ta stosowana w lekach. Zachowajmy więc ostrożność w ich użytkowaniu. Warto więc kupować je tylko w w certyfikowanych miejscach sprzedaży a następnie dbać o ich prawidłowe przechowywanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.