Dlaczego liście geranium żółkną? 8 możliwych przyczyn

Zmiana koloru liści geranium wskazuje, że coś jest nie tak, zwłaszcza gdy te żółkną. Oto najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi.
Dlaczego liście geranium żółkną? 8 możliwych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2023

Czy zastanawiasz się, dlaczego liście geranium żółkną? Zmiana koloru liści rośliny może być oznaką, że coś jest nie tak. Geranium umieszcza się zwykle w ogrodach zewnętrznych ze względu na piękny, rustykalny wygląd. Są to również rośliny letnie wykazujące jednak sporą odporność na zimno.

Geranium stosunkowo dobrze radzi sobie też w okresach suszy. W normalnych warunkach jednak wymaga podlewania.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego liście geranium żółkną, podamy Ci kilka możliwych przyczyn oraz ich praktyczne rozwiązania. Są one proste i niedrogie, mogą jednak znacznie poprawić stan Twoich roślin.

Dlaczego liście geranium żółkną – kilka czynników

Istnieje wiele powodów, dla których liście geranium żółkną. Poniżej omówimy kilka z nich. Koniecznie zapamiętaj!

1. Gleba uboga w składniki odżywcze

Stosowanie odpowiedniego nawozu dla każdej rośliny jest bardzo ważne, podobnie jak jego ilość i częstotliwość stosowania. Rośliny te raz w miesiącu wymagają stosowania zbilansowanego nawozu, który powinien być rozpuszczalny w wodzie.

Warto przy tym wiedzieć, że dla geranium bardzo ważne jest dostarczenie magnezu. Korzystnie wpływa on na cząsteczki chlorofilu i zapewnia roślinie piękny zielony kolor.

Niedobór tego pierwiastka, podobnie jak niski poziom siarki, cynku i żelaza, powodują żółte zmiany. Sprawdź etykietę produktu i upewnij się, że zawiera wspomniane pierwiastki.

Jeśli jednak kompostowi brakuje tych cennych pierwiastków, można go wzbogacić solami Epsom. Chcesz wiedzieć, czy Twoja gleba dla geranium jest bogata w składniki odżywcze? Użyj zestawu do analizy gleby.

2. Dlaczego liście geranium żółkną – nadmierne podlewanie

Nadmierne podlewanie szkodzi roślinie. Jej kwiaty wtedy żółkną i nie są ładne, jednak decydującym znakiem jest to, że jej liście w dolnej części również są dotknięte. Zwykle dzieje się tak, gdy wiosną pada deszcz.

Geranium kocha słońce, ponieważ pochodzi z Republiki Południowej Afryki, więc upewnij się, że gleba jest prawie sucha. Użyj palca, aby sprawdzić wilgotność gleby. Wbij go do drugiego pierścienia. Jeśli jest sucho, oznacza to, że nadszedł czas, aby podlać rośliny.

Podlewanie roślin.
Nadmierne podlewanie geranium jest sprzeczne z ich warunkami, w jakich rozwija się ta roślina, dlatego należy odpowiednio dozować ilość wody.

3. Brak podlewania

Skrajności są złe i dotyczy to również podlewania geranium. Skąd wiesz, że geranium nie ma wody? Zwróć uwagę, czy oprócz żółtych liści ma suche krawędzie.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest wykonywanie testu palcem co 3 do 4 dni. Gdy gleba jest sucha, obficie podlej roślinę.

5. Zimny klimat

Powiedzieliśmy już, że geranium, choć są kwiatami letnimi, mogą rosnąć w zimnych miejscach. Należy jednak uważać na ekstremalne temperatury.

Zalecane minimum to 15 stopni Celsjusza. Niższe temperatury są dla rośliny śmiertelne. Jednak zdarzały się okazy, które przetrwały hibernację w niższych temperaturach.

Bądź na bieżąco z informacjami o pogodzie, aby umieścić rośliny pod osłonami, gdy tylko zaczną żółknąć. W ten sposób mróz nie wpłynie na nie na dłuższą metę.

Są tacy, którzy w bardzo zimną noc podlewają swoje rośliny obficiej niż zwykle. Dzięki temu woda działa jak izolator, który wzmacnia liście.

5. Dlaczego liście geranium żółkną – pasożyty

Pasożyty takie jak omacnica prosowianka, są owadami trudnymi do wytępienia, ponieważ kiedy plaga zostaje wykryta, oznacza to, że roślina jest już w pełni zainfekowana. Mimo swojego niewinnego wyglądu motyl ten wyrządza znaczne szkody, takie jak wypełnianie wnętrza łodyg jajami po utworzeniu małych dziur.

Z kolei larwy pożerają roślinę od wewnątrz, żywiąc się jej sokiem. Skąd wiesz, czy twoje geranium zostało zaatakowane przez pasożyty? Zwróć uwagę na następujące objawy:

  • Żółte liście
  • Pogorszenie kondycji rośliny
  • Etap przedśmiertny

Jak usunąć szkodniki? Zapobiegawcze stosowanie insektycydów, które zwalczają tego szkodnika. Nakładaj odpowiedni produkt w pobliżu otworów w łodygach. Takie działanie zabije larwy.

6. Infekcja grzybicza

Grzyb Verticillium spp. może hamować wzrost geranium, sprzyjać więdnięciu liści, a także pojawianiu się żółtych liści. Co możesz zrobić? Użyj specjalnego pestycydu.

7. Obecność uszkodzeń herbicydowych

Uszkodzenie herbicydem jest kolejnym powszechnym czynnikiem powodującym zmianę koloru geranium. Dochodzi do niego, gdy roślina jest odchwaszczana. Dlatego zaleca się, aby odchwaszczanie było wykonywane ręcznie.

Pielęgnacja roślin - dlaczego liście geranium żółkną
Aby nie uszkodzić delikatnych roślin, zaleca się pielenie ręczne.

8. Dlaczego liście geranium żółkną – infekcje wirusowe

Istnieje około 15 wirusów, które mogłyby uszkodzić geranium i spowodować żółknięcie liści. Wykrycie, że roślina jest zarażona wirusem, może zająć do 3 tygodni. Jeżeli jednak dbanie o rośliny to Twoje hobby, z całą pewnością nauczysz się szybko rozpoznawać, że coś jest nie tak.

Jeśli tak, to pewne jest, że pobliskie rośliny są również zanieczyszczone przez pryskającą wodę, mszyce czy wciornastki. Samo rozmnażanie również daje szansę na dotarcie wirusów do geranium przez sadzonki dorosłych roślin.

Zaleca się izolację rośliny w celu zneutralizowania rozprzestrzeniania się wirusów. Chociaż prawdą jest, że geranium może przetrwać infekcję wirusową, wymaga leczenia pestycydami odpowiednimi dla każdego przypadku.

Nie zapomnij codziennie wystawiać geranium na słońce

Geranium uwielbia poranne słońce. Jeśli wyjmiesz je na około 5 godzin dziennie, na pewno utrzymasz je w zdrowiu.

Jednak należy również starać się trzymać je z dala od promieni słonecznych, gdy słońce jest w najwyższym punkcie. W tym czasie geranium powinno się znajdować w cieniu, co pomoże uniknąć odwodnienia.

Pamiętaj, że każda roślina wymaga wyjątkowej pielęgnacji. W przypadku geranium należy zapobiegać żółknięciu liści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.