Dlaczego Centella Asiatica, czyli Gotu Kola przynosi korzyści dla skóry?

Centella asiatica, znana pod popularna nazwą Gotu kola, to roślina przyjazna dla naszej skóry. Ma użyteczne właściwości zarówno w terapiach farmakologicznych jak i estetycznych.
Dlaczego Centella Asiatica, czyli Gotu Kola przynosi korzyści dla skóry?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Centella asiatica, potocznie zwana Gotu kola, jest powszechnym składnikiem kosmetyków. Chociaż stosuje się ją od tysiącleci, ostatnio przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny odkrył nowe właściwości przypisywane tej roślinie. To otworzyło drogę do jej zastosowania w zabiegach i produktach przyjaznych dla skóry.

Zioło to należy do rodziny Apiaceae i pochodzi z Azji. Ma doskonałą reputację jako środek przeciwstarzeniowy, zgodnie z publikacją (link w języku hiszpańskim) wydaną przez wydział bezpieczeństwa ziół Uniwersytetu w Teksasie.

Gotu kola, kodavan, wąkrotka indyjska i wąkrotka azjatycka to inne nazwy tej rośliny, obiecującej tak pozytywne efekty w walce z różnymi chorobami skóry. Spróbujemy zatem wydobyć prawdę z mitów.

Czym jest gotu kola i jakie ma właściwości?

Centella asiatica to roślina o zielonych liściach i różowo-białych kwiatach. Rośnie na wilgotnych glebach. Jest to wszechstronnie stosowane zioło, ponieważ można je wypróbować w sałatce, wypić w syropie, użyć w mydle lub rozsmarować w postaci balsamu.

Centella asiatica, czy też Gotu kola, jest kluczowym składnikiem w leczeniu drobnych ran, łuszczycy, oparzeń i bliznowców. Czasopismo Advances in Dermatology and Allergy dodaje, że przynosi również korzyści w leczeniu innych schorzeń w prawie wszystkich typach skóry.

Takie właściwości wynikają z zawartości witamin A, B1, B2, B3 i C. Gotu kola jest bogate w kwercetynę, olejki eteryczne, astragalinę, fitosterole i flawonoidy.

Zawiera azjatykozyd, madekasozyd, terminolozyd i kwasy tłuszczowe. W jego składzie znajdujemy również śluzy, żywice, alkaloidy, saponiny i wolne aminokwasy.

W zależności od regionu geograficznego skład chemiczny Gotu kola może się różnić

Korzyści, jakie daje gotu kola dla skóry

Medycyna tradycyjna, taka jak ajurweda, jak również kosmetologia, wskazują na efekty miejscowego działania tej orientalnej rośliny. Zobaczmy, co jej się przypisuje:

Efekt nawilżający gotu kola

Kremy z 5% stężeniem Gotu kola utrzymują nawilżenie skóry. W ten sposób azjatyckie zioło wspomaga nawodnienie skóry a także odżywia ją, łagodzi i zmiękcza.

Kobieta z kremem na twarzy.
Nawilżanie to klucz do pielęgnacji skóry. Pomóc w tym mogą kremy z Centella asiatica.

Gojenie i regeneracja

Roślina hamuje stany zapalne blizn. Jest stymulantem epitelializacji, interweniując w aktywację fibroblastów skóry. Dlatego zaleca się stosowanie gotu kola, aby niwelować zaczerwienie blizn lub minimalizować pojawianie się ran chirurgicznych, czy efektów poparzeń i oparzeń słonecznych.

Przeciwutleniacz

Centella asiatica chroni komórki przed wolnymi rodnikami, co jest szczególnie korzystne dla wrażliwej skóry. Ta właściwość przyspiesza regenerację komórek, zwłaszcza w starzejącej się skórze właściwej lub skórze narażonej na trudne warunki środowiskowe.

Zapobiega zmarszczkom i plamom

Jedną z najbardziej chwalonych zalet gotu kola jest poprawa przepływu krwi, dzięki czemu komórki otrzymują więcej składników odżywczych i tlenu. Zapobiega również powstawaniu plam, opóźnia pojawianie się zmarszczek oraz przyspiesza syntezę kolagenu.

Nic dziwnego, że roślina stała się modnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, jak wskazano w artykule opublikowanym przez Narodową Bibliotekę Medyczną USA.

Zwęża naczynia krwionośne

Wpływając na krążenie krwi, gotu kola działa zwężająco na naczynia krwionośne. Dlatego tonizuje żyły i pomaga zapobiegać niewydolności żylnej.

Zwalcza cellulit

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii wymienia (link w języku hiszpańskim) Centella asiatica jako jedną z substancji działających na tkankę łączną w celu eliminacji cellulitu. Zioło to poprawia elastyczność i jędrność skóry, dzięki czemu nie pojawiają się również rozstępy.

Zmniejsza stany zapalne powiek

We wrażliwych częściach ciała, takich jak powieki, ta orientalna roślina pomaga w zmniejszaniu stanów zapalnych. Według biuletynu Información Terapéutica del Sistema Nacional de Salud de España, chusteczki dermatologiczne nasączone gotu kola są użyteczną opcją w przypadku zapalenia powiek.

Opuchnięta powieka.
W przypadku zapalenia powiek pomocne może być zastosowanie gotu kola

Ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze

Produkty zawierające tę roślinę działają ponadto bakteriobójczo i grzybobójczo. Stanowią optymalny składnik produktów dla skóry skłonnej do trądziku i skóry z infekcjami grzybiczymi.

Produkty do skóry zawierające Centella asiatica

Ze względu na swoje właściwości ziele Apiaceae jest cennym aktywnym składnikiem kosmetyków. Dlatego można je znaleźć m.in. w kremach przeciwsłonecznych, preparatach rozluźniających nogi, tonikach, lotionach do ciała oraz szamponach do wrażliwej skóry głowy.

W zależności od zastosowania i przeznaczenia możemy wyróżnić:

  • Formuły kremów głęboko nawilżające, zwiększające odporność skóry i odbudowujące jej zdolności barierowe.
  • Serum wnikające w najgłębsze warstwy, aby przywrócić tkankom naturalną elastyczność i jędrność.
  • Wreszcie olejki szybko gojące rany i przywracające świeżość suchej skórze właściwej.

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z miejscowym stosowaniem Gotu kola?

Centella asiatica często jest stosowana na skórę w postaci kosmetyków, kremów i maści. Niezależnie od tego, czy chodzi o problem medyczny czy zabieg estetyczny, przestrzegaj zaleceń lekarza, nie przesadzając z tym składnikiem.

Badania opublikowane przez magazyn Offarm podkreślają, że stosowanie miejscowe jest dobrze tolerowane, a nadwrażliwość zgłaszana jest rzadko. Zaleca się jednak zachować ostrożność w aplikacji, aby nie wystąpiły żadne komplikacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.