Dlaczego boli mnie podbrzusze?
Kiedy boli nas podbrzusze, często odczuwamy dyskomfort zarówno w podbrzuszu, jak i w okolicy miednicy. Przyczyny zwykle wiążą się ze znajdującymi się tam narządami, które obejmują jelito, pęcherz, wyrostek robaczkowy i cewkę moczową.
Ponadto obejmują one macicę i jajniki u kobiet oraz jądra u mężczyzn. Jednak możliwe jest, że stan chorobowy znajduje się gdzie indziej i przeradza się również w ból w podbrzuszu.
Przyjrzyjmy się bliżej.
Możliwe przyczyny bólu podbrzusza
W tym obszarze zaangażowanych jest wiele narządów, więc istnieje kilka możliwych powodów, dla których może boleć podbrzusze. Większość takich przypadków wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ ból ten może być przejawem poważnego stanu lub wymagać interwencji chirurgicznej.
W literaturze medycznej ten rodzaj bólu określany jest jako ból brzucha i miednicy.
Należy jednak pamiętać o innych przyczynach.
Bolesne miesiączkowanie lub skurcze menstruacyjne
Termin bolesne miesiączkowanie odnosi się do bólu w podbrzuszu spowodowanego miesiączką. Skurcze menstruacyjne mogą wystąpić od 1 do 3 dni przed wystąpieniem krwawienia.
Opisuje się jako silny ból w podbrzuszu lub nogach. Czasami towarzyszy mu ból głowy, nudności, zaparcia lub biegunka oraz ciągła chęć oddawania moczu.
Zwykle ma najcięższy charakter w ciągu pierwszych 24 godzin i może trwać od 2 do 3 dni po rozpoczęciu miesiączki. Jeśli skurcze miesiączkowe są silne, nie ustępują lub są związane z innymi objawami (silne krwawienie), należy udać się na leczenie do ginekologa.
Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Najczęstsze mity i nieporozumienia na temat miesiączki
Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna jest jednym z najczęstszych nagłych przypadków ginekologicznych, które mogą prowadzić do poważnych powikłań. Termin ten odnosi się do ciąży, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą. Zwykle dzieje się to w jajowodach.
Chociaż ciąża pozamaciczna może objawiać się bezobjawowo lub tylko brakiem okresu od 6 do 7 tygodni, kobieta często odczuwa ból w podbrzuszu. W pewnym momencie zwykle towarzyszy temu krwawienie z narządów płciowych.
Torbiele jajników
Torbiele to nieprawidłowe narośla zawierające płyny. Mogą tworzyć się w jajnikach z powodu braku dojrzewania komórki jajowej. Gdy występują w dużych ilościach, ten typ wzrostu nazywa się torbielą jajnika lub policystycznym jajnikiem.
Torbiele jajników powodują ból w podbrzuszu, gdy są duże. Ponadto może wystąpić pęknięcie powodujące bardzo silny ból w podbrzuszu. Jest to bardziej powszechne po prawej stronie.
W przypadku obecności torbieli jajników może wystąpić krwawienie z narządów płciowych.
Podbrzusze boli na skutek skrętu jajnika
Ból w podbrzuszu związany ze skrętem jajników jest rzadki i często wiąże się z obecnością torbieli, infekcją miednicy lub stanem chorobowym jajowodów. Jest wynikiem skręcenia narządu wokół własnej osi, powodującego zmniejszenie przepływu krwi.
Jego najczęstsze objawy kliniczne to:
- Ból w podbrzuszu po uszkodzonej stronie
- Mdłości
- Wymioty
Endometrioza
Endometrioza to obecność tkanki endometrium poza jamą macicy. Zwykle objawia się przewlekłym bólem podbrzusza, szczególnie silnym podczas menstruacji lub owulacji.
Często występuje też ból podczas stosunku, krwawienie z narządów płciowych, chroniczne zmęczenie i objawy jelitowe. Zwykle jest diagnozowana dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z płodnością.
Może ci się spodobać: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania
Zapalenie narządów miednicy mniejszej sprawia, że boli podbrzusze
Choroba zapalna miednicy jest spowodowana infekcją żeńskich dróg płciowych (macicy, jajowodów i jajników), która może powodować zajęcie sąsiednich narządów miednicy. W większości przypadków jest to choroba przenoszona drogą płciową. Może trwać tylko kilka dni lub stać się chroniczna.
Jej objawy to ból w podbrzuszu, który może być bardzo intensywny. Dyskomfort zwykle występuje po obu stronach brzucha i nasila się podczas stosunku płciowego.
Ponadto występują objawy zapalenia dróg moczowych z nawracającym parciem w niektórych przypadkach. Upławy są zwykle przebarwione i mają bardzo nieprzyjemny zapach.
Inne możliwe przyczyny, dla których boli podbrzusze: Infekcje dróg moczowych
Infekcję dróg moczowych wywołują bakterie z flory jelitowej, które dostają się do układu moczowego przez cewkę moczową. Istnieją inne przyczyny, ale ta jest najczęstsza. W rzeczywistości Escherichia coli (E. Coli) jest prawie zawsze zarazkiem odpowiedzialnym za infekcję.
Objawy są następujące:
- Pieczenie lub ból podczas oddawania moczu
- Ciemny lub śmierdzący mocz
- Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
- Częste oddawanie moczu i krótkie oddawanie moczu
Jednak pacjenci mogą również sporadycznie odczuwać ból w podbrzuszu. Czasami pojawia się również uczucie ciężkości w pęcherzu.
Zapalenie uchyłków
Uchyłki to małe torebki, które tworzą się ze ściany jelita grubego. Występują częściej po lewej stronie i mogą ulec zapaleniu, perforacji, a nawet rozdarciu.
Zapalenie uchyłków odnosi się do infekcji i zapalenia uchyłka. Objawia się bólem w podbrzuszu, gorączką i dreszczami. Wiąże się to również ze zmianami nawyków jelit i wzdęciami.
Przepuklina pachwinowa
Przepukliny pachwinowe częściej występują u mężczyzn. Wiąże się to z obecnością guza w okolicy pachwinowej spowodowanej osłabieniem ściany mięśni brzucha.
Powoduje to, że część jelit wystaje przez to osłabienie, wywołując ból w dolnej części brzucha. Leczy się chirurgicznie, ale również doprowadzić do zapalenia otrzewnej i śmierci.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego to stosunkowo częste schorzenie. Jest spowodowane niespecyficzną infekcją, najczęściej wywołaną przez bakterie flory jelitowej.
Objawia się bólem w podbrzuszu, skurczami i silnym nasileniem objawów po prawej stronie. Czasami zaczyna się w okolicach pępka. Zwykle towarzyszy mu gorączka, nudności i wymioty.
Rozwój zapalenia wyrostka robaczkowego jest szybka i może prowadzić do perforacji narządu. Problem rozwiązuje się chirurgicznie.
Co powinieneś zrobić, gdy boli Cię podbrzusze?
Większość przyczyn bólu podbrzusza wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jednocześnie wiele rozwiązań ma charakter chirurgiczny.
Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, jeśli masz uporczywie boli cię podbrzusze. Oceń towarzyszące objawy i przedyskutuj je z lekarzem, aby znaleźć szybkie rozwiązanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Artigas O. Dolor abdominal en urgencias. Medicina Integral 2002;40(9). Disponible en https://www.elsevier.es/es-revista-medicina-integral-63-articulo-dolor-abdominal-urgencias-13041114.
- Carranza A, et al. Abordaje de la diverticulitis guda. Revista Médica Sinergia 2020;5(4). Disponible en https://revistamedicasinergia.com/index.php/rms/article/view/347/796#:~:text=La%20diverticulitis%20aguda%20consiste%20en,cl%C3%ADnicamente%20con%20un%20sangrado%20digestivo.
- Ezcurra R, Lamberto N, Peñas V. Dolor abdomino-pélvico en ginecología. Anales Sis San Navarra 2009;32(1). Disponible en https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272009000200006.
- Pinkerton J. Dismenorrea. Manual MSD Vesión para profesionales 2020. Disponible en https://www.msdmanuals.com/es-ve/professional/ginecolog%C3%ADa-y-obstetricia/anomal%C3%ADas-menstruales/dismenorrea.