Dieta wegańska podczas karmienia piersią: co jest zalecane?
Dieta wegańska podczas karmienia piersią wzbudza wiele kontrowersji. Istnieje również wiele mitów na ten temat. Jednak większość z nich jest całkowicie bezpodstawna.
Poza tym, trzeba również pamiętać, że jeśli matka utrzymuje dietę wegańską podczas karmienia piersią, powinna upewnić się, że spożywa odpowiednią ilość białka, witamin, minerałów i kalorii. W przeciwnym razie może powstać pewien brak równowagi.
Najbardziej wskazaną rzeczą jest omówienie tego planu odżywiania z lekarzem. Zaoferuje on niezbędne wskazówki, aby nie wystąpiły niedobory żywieniowe.
Dieta i karmienie piersią
Samo mleko matki zawiera większość składników odżywczych potrzebnych dziecku, niezależnie od tego, czy matka podczas karmienia piersią jest na diecie wegańskiej, czy nie. Ponadto istnieją również inne składniki odżywcze, które można uzyskać z pożywienia dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
Podczas karmienia piersią organizm matki udostępnia dziecku mleko, które wytwarza. Z tego powodu matka musi dobrze się odżywiać, w przeciwnym razie może cierpieć na niedobory we własnym organizmie.
Z drugiej strony istnieją pewne składniki odżywcze, których organizm nie jest w stanie wyprodukować lub które nie są wystarczająco magazynowane. Należą do nich żelazo, jod, cynk i witamina B12. Jeśli matka podczas karmienia piersią stosuje dietę wegańską, powinna upewnić się, że ma ich wystarczająco dużo.
Ogólnie rzecz biorąc, osoba dorosła powinna spożywać około 2000 kalorii dziennie. Matka karmiąca powinna dodać dodatkowe 300 do 500 kalorii. Bardzo ważne jest, aby trzymać się w tym zakresie, aby móc oferować dziecku wysokiej jakości żywienie bez narażania zdrowia ich obojga.
Co to jest dieta wegańska?
Dieta wegańska to taka, która opiera się wyłącznie na produktach roślinnych. Nie zawiera żywności pochodzenia zwierzęcego.
Tego typu dieta może być bardzo zdrowa, ale też utrudnia pozyskiwanie niektórych składników odżywczych, które są obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Dieta wegańska może być zdrowa dla mamy, pod warunkiem, że jest odpowiednio zaplanowana. W szczególności należy zwrócić uwagę na spożycie witaminy B12, ponieważ niedobór tej witaminy może powodować problemy rozwojowe u dziecka.
Diety wegańskie to doskonała opcja zapobiegania niektórym chorobom. Jeśli jednak matka nie wie zbyt wiele na ten temat lub nie jest pewna proporcji przyjmowanych składników odżywczych, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Karmienie piersią i seksualność kobiet
Jakie możliwe zagrożenia powoduje dieta wegańska podczas karmienia piersią
Kobiety na diecie wegańskiej potrzebują w okresie ciąży i karmienia piersią dodatkowych źródeł witaminy B12. Warzywa nie dostarczają wystarczającej ilości tej witaminy, a jej niedobór może prowadzić do anemii megaloblastycznej, choroby, która poważnie wpływa na rozwój fizyczny i neurologiczny dziecka.
Podobnie wykryto przypadki niedoczynności tarczycy u noworodków niektórych matek weganek z powodu niedoboru jodu. Z drugiej strony ten rodzaj diety jest bardzo bogaty w fityniany, substancje utrudniające przyswajanie minerałów, takich jak żelazo, wapń i cynk.
Dzieci matek na diecie wegańskiej mają niższy poziom kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Jednak nie ma dowodów na to, że wpływa to na zdrowie dziecka. Mleko tych matek zawiera też więcej selenu i mniej tauryny, ale nie stwierdzono, aby powodowało to istotne problemy.
Czego potrzebuje matka weganka?
Dieta wegańska jest ograniczona w podaż niektórych składników odżywczych, dlatego wskazane jest pozyskiwanie brakujących składników odżywczych z suplementów diety. W szczególności weganka powinna uzupełniać następujące składniki:
- Witamina B12: występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.
- Wapń: Dieta bezmleczna wymaga dostarczania wapnia z innych źródeł. W okresie laktacji matka potrzebuje 1000 miligramów tego pierwiastka dziennie. Spożycie warzyw zawierających wapń powinno być więc wzmocnione i może być konieczne uzupełnianie pierwiastka.
- Witamina D: Brak witaminy D w mleku matki powoduje niedobór witaminy D u dziecka. Ważne jest, aby opalać się w rozsądny sposób i spożywać sok pomarańczowy, mleko sojowe i zboża. Twój lekarz wskaże, czy będą konieczne suplementy.
- DHA: Kwas dokozaheksaenowy to kwas omega 3, który występuje głównie w rybach. Podczas laktacji wymagane jest 1500 miligramów DHA na tydzień.
- Jod: Jod jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania tarczycy. Czasami wymagane jest uzupełnienie tego pierwiastka, ale to lekarz powinien wskazać, czy trzeba go suplementować.
- Żelazo: Żelazo otrzymuje się z różnych warzyw, takich jak zielone warzywa liściaste, a także grzyby i orzechy. Jest to jednak żelazo o niskiej biodostępności, więc rozważne może być przyjmowanie suplementu żelaza, jeśli jesteś weganką i karmisz piersią.
- Cynk: Kobieta karmiąca piersią potrzebuje 12 miligramów cynku dziennie. Występuje również w roślinach, ale nie jest tak dobrze wchłaniany jak z produktów zwierzęcych.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jakie pokarmy powinna zawierać dieta Twojego dziecka?
Utrzymuj dietę wegańską dbając o zdrowie mamy i dziecka
Dieta wegańska jest zdrowa, a matka nie ma powodu, aby z niej zrezygnować, gdy jest w ciąży lub podczas karmienia piersią. Jednak możliwe jest, że ten rodzaj diety może wymagać suplementacji na tym specjalnym etapie.
Najlepiej ocenić z lekarzem preferencje żywieniowe i pogodzić je z potrzebami żywieniowymi w okresie karmienia piersią. Dieta wegańska wymaga wzmocnienia, aby przyniosła wszystkie korzyści bez stwarzania ryzyka dla dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Macías, S. M., Rodríguez, S., & Ronayne de Ferrer, P. A. (2006). Leche materna: composición y factores condicionantes de la lactancia. Archivos argentinos de pediatría, 104(5), 423-430.
- Brito, A., Hertrampf, E., Olivares, M., Gaitán, D., Sánchez, H., Allen, L. H., & Uauy, R. (2012). Folatos y vitamina B12 en la salud humana. Revista médica de Chile, 140(11), 1464-1475.
- Leal Curí, Lisette, Drissa Bina Konaré, and Erick Robles Torres. “Nutrición de yodo y salud materno-infantil.” Revista Cubana de Endocrinología 30.2 (2019).
- Soliveres Higuera, I. (2017). Dieta vegetariana y vegana durante el embarazo y la lactancia materna.