Dieta przy zapaleniu żołądka - jaka być powinna?

Przede wszystkim dieta przy zapaleniu błony śluzowej żołądka powinna cechować się niską zawartością tłuszczu, błonnika i cukrów prostych. Zmniejsza to produkcję kwasowości. Może istotnie pomóc w redukcji objawów i dyskomfortu.
Dieta przy zapaleniu żołądka - jaka być powinna?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołuje ogromny dyskomfort, często zgagę a nawet nudności i wymioty. Osoby cierpiące na to schorzenie miewają obawy nawet przed spożywaniem posiłków, przejmując się potencjalnymi bolesnymi konsekwencjami. Dlatego odpowiednia dieta przy zapaleniu żołądka ma tak ogromne znaczenie.

Przede wszystkim dieta przy zapaleniu żołądka powinna cechować się niską zawartością tłuszczu, błonnika i cukrów prostych. Zmniejsza to produkcję kwasowości. Może istotnie pomóc w redukcji objawów i dyskomfortu.

W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać właściwa rutyna żywieniowa w takiej sytuacji.

Dieta przy zapaleniu żołądka: ale co właściwie powoduje stan zapalny tego narządu?

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia błony śluzowej żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W krajach rozwiniętych bakteria ta może zarażać nawet do 50% populacji, chociaż tylko 15% z nich rozwija chorobę.

Wydawać może się więc, że w dużym stopniu choroba i jej występowanie uzależnione są główne od czynników genetycznych bądź środowiskowych (jedzenie, palenie tytoniu itp.). W każdym razie, nie są to jedyne przyczyny zapalenia żołądka. Wśród innych wyróżniamy też:

  • Ciągłe przyjmowanie niektórych leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs), między innymi: aspiryna lub ibuprofen.
  • Używanie zbyt dużej ilości alkoholu, tytoniu lub narkotyków.
  • Choroby autoimmunologiczne, takie jak niedokrwistość.
  • Stres lub chroniczny niepokój, zwiększają one bowiem poziom kwasów żołądkowych i powoduje tzw. nerwowe zapalenie błony śluzowej żołądka.
  • Nadużycie ciężkich lub pikantnych potraw.

Błona śluzowa zapobiega powstawaniu wrzodów i odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego pH.

Jednak po wystawieniu na działanie pewnych czynników może dojść do podrażnień lub osłabienia, które jeżeli nie zostanie w porę skontrolowane, może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka.

Dieta przy zapaleniu żołądka – jaka być powinna?

Opisywana w tym artykule dieta przy zapaleniu żołądka powinna być pożywna i zdrowa. Winniśmy zadbać więc o żywność, która poprawia samopoczucie nasze i naszego żołądka.

Ponadto należy unikać szkodliwych i drażniących pokarmów. Żeby to zrobić należy więc rozpoznawać odpowiednie dla naszego zdrowia produkty spożywcze.

Dzięki odpowiedniej diecie możemy poprawić trawienie, zmniejszyć objawy bólu, a tym samym zredukować stan zapalny i dyskomfort żołądkowy. Należy pamiętać jednak, że w leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka zawsze konieczna jest dalsza obserwacja medyczna.

Ogólne wytyczne żywieniowe

Ta dolegliwość układu trawiennego jest jedną z najczęściej występujących w populacji. Charakteryzuje się uczuciem uciążliwego pieczenia w części żołądka, a także stanem zapalnym i bólem.

Przy przygotowywaniu jadłospisu dla osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki żywieniowe:

  • Lekkie posiłki: w razie potrzeby możemy spożywać częściej lekkie i mniejsze porcje. Nie powinniśmy jednak doprowadzać do obfitych, jednorazowych posiłków.
  • W diecie należy uwzględnić przyjazne błonie śluzowej żołądka produkty spożywcze, takie jak: ziemniaki, ryż, marchew, dynie, gotowana kapusta, jabłko, dojrzały banan i oliwa z oliwek.
  • Pamiętajmy o ograniczeniu tłuszczów i znalezieniu alternatywy dla smażenia. Lekkie możliwości niezagrażające naszemu żołądkowi to: gotowanie na parze, produkty gotowane, puree, zupy lub kremy. Przede wszystkim musimy unikać nadmiaru smażonych, grillowanych lub bardzo suchych , czy niedogotowanych potraw.
  • Nie powinniśmy spożywać zbyt gorących pokarmów i napojów.
  • Pamiętajmy o przyjmowaniu dużej ilości wody każdego dnia.

Dieta przy zapaleniu żołądka – przykładowe menu

Co ciekawe, w 1990 roku wprowadzono klasyfikację zapaleń żołądka. Wyróżnia się: zapalenie żołądka ostre, przewlekłe, czy chociażby ropne, chemiczne, spowodowane napromienianiem, limfocytowe czy infekcyjne. 

Zdrowe menu

Pamiętaj, że dieta ma moc sprawczą, która może zmniejszyć dyskomfort wywołany zapaleniem błony śluzowej żołądka, ale nie jest środkiem leczniczym. Zawsze przypominamy, że odpowiednia rutyna, także ta żywieniona jest czynnikiem dopełniającym i wspomagającym.

Co jeść na śniadanie?

  • Mleko półtłuste z cukrem, czy też jogurtem.
  • Biały chleb z dżemem, bądź herbatniki, czy też dwie kromki białego chleba z szynką z indyka.
  • 1 łyżka stołowa chudego sera białego.

Możesz zaczerpnąć też inspiracji od poznaniaków, zamiast śmietany do białego sera dodaj tylko jogurt naturalny i uzyskasz alternatywną, delikatną wersję poznańskiego twarożku, nazywanego gzikiem. Oryginalna wersja zawiera też szczypiorek i cebulę wedle uznania.

Drugie śniadanie

  • Suszone owoce, bądź owoce z kompotu. Możesz spożyć też soki owocowe: brzoskwiniowy, jabłkowy lub winogronowy.
    Owsianka z brzoskwiniami
  • Generalnie zalecane są owoce.

Obiad

  • Przystawka: Purée z cukinii, bądź ziemniaki gotowane z ryżem, czy też ryż z wody, oprócz tego możesz sięgnąć po pszeniczny makaron z gotowaną szynką, cukinią i bakłażanem.
  • Główne danie: pieczone udo kurczaka bez skórki, bądź: grillowana cielęcina. Jeśli preferujesz ryby możesz zaserwować gotowanego morszczuka, czy też pieczonego dorsza.
  • Na deser: Dojrzały banan, czy brzoskwinia w syropie. To może być też pieczona dynia, bądź domowy krem z odtłuszczonego mleka.

Podwieczorek: 

  • Jogurt naturalny z herbatnikami i owocami.

Dieta przy zapaleniu żołądka na kolację

  • Przystawka: gotowana zielona fasola, marchew i ziemniaki, bądź też krem z warzyw, czy rosół i porcja zapiekanki z ziemniaków.
  • Danie główne: grillowana pierś z ziemniakiem na parze, bądź też grillowana szynka. Wykorzystaj też pieczoną pierś z indyka wraz marchewką, Inną propozycją jest pieczony halibut, bądź omlet francuski z cukinią.
  • Deser: Pieczone jabłko, bądź dojrzała gruszka z ricottą, czy świeży ser biały z pigwą, albo przepyszny krem waniliowy domowej roboty.

Uwaga: Jeśli chcesz poprawić trawienie, możesz zwiększyć też spożycie zdrowych naparów o właściwościach trawiennych.

Wreszcie, nie ograniczaj swojej diety bardziej niż to konieczne. Pomyśl, że powinieneś stosować się do tych zaleceń, ale zawsze mając na uwadze swoje osobiste tolerancje.

Postaraj się, aby Twoja dieta, w ramach swoich ograniczeń, była jak najbardziej zróżnicowana i kompletna. Ponadto, jeśli Twój stan poprawi się, będziesz w stanie stopniowo wprowadzać więcej zróżnicowanej żywności do swojej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.