Dieta na nietolerancję fruktozy. Poznaj jej różne typy

Aby dobrać właściwą dietę dla osób z nietolerancją fruktozy, konieczne jest rozróżnienie pomiędzy dziedziczną nietolerancją fruktozy a zespołem złego wchłaniania fruktozy.
Dieta na nietolerancję fruktozy. Poznaj jej różne typy
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wielu ludzi cierpiących na nietolerancję fruktozy nie ma pewności co powinni, a czego nie powinno jeść. Aby rozwiązać ten problem, przede wszystkim należy dowiedzieć się więcej o składniku który powoduje ową nietolerancję. Musimy wiedzieć w  jakim pożywieniu się znajduje, a także jaka dokładnie przypadłość powoduje jego złe wchłanianie u danej osoby.

Istnieje jednak wiele diet dla ludzi cierpiących na nietolerancję fruktozy, co może prowadzić do zakłopotania. Aby mieć pewność z jakiej diety skorzystać, zapoznaj się z poniższymi punktami w tym artykule.

Czym jest fruktoza?

Fruktoza to cukry proste naturalnie występujące w owocach. Najczęściej przyjmujemy ją jako sacharozę. Substancja ta jest niczym innym jak białym cukrem, który wszyscy znamy i kochamy. Kiedy spożywasz sacharozę, jest ona rozkładana w jelitach na cząsteczki, uwalniając przy tym glukozę i fruktozę.

Powinnaś również wiedzieć, że kolejną substancją w której znajduje się fruktoza jest sorbitol. Ten składnik to słodzik, który w wyniku metabolizmu zachodzącego w naszym ciele również uwalnia fruktozę.

Miska owoców

Co więcej, fruktoza w normalnych warunkach musi zostać wchłonięta przez komórki jelitowe i zostać metabolizowana w organizmie, aby nasze ciało skorzystało z jej właściwości. Osoba cierpi na nietolerancję fruktozy wtedy, kiedy jej organizm ma problem zarówno z wchłanianiem, jak i z przetwarzaniem tego cukru prostego.

To również może Cię zainteresować: Nietolerancja laktozy – kompendium wiedzy

Dziedziczna nietolerancja fruktozy

Przyczyną tej choroby jest mutacja genetyczna oddziałująca na proces metabolizowania fruktozy. Przytrafia się to jednej na 20,000 osób. Mutacja ta sprawia, że u osób tych nie występuje enzym który normalnie bierze udział w biochemicznych reakcjach zachodzących w ciele: są to aldolaza B fruktozy-bisfosforanu lub aldolaza B.

Kiedy więc komuś brakuje tego enzymu, który odpowiada za metabolizowanie fruktozy, cukier ten gromadzi się w organizmie pod postacią produktu pośredniego trawienia fruktozy, który jest toksyczny. 

Zespół złego wchłaniania fruktozy

Jest to zaburzenie trawienia które upośledza wchłanianie fruktozy, Dotyka około 30% światowej populacji. Pacjenci z tą dolegliwością posiadają komórki w swoich jelitach które są niezdolne do wchłaniania fruktozy.  Skutkuje to pojawianiem się objawów żołądkowo-jelitowych.

Nieprawidłowe trawienie

Dieta której musisz przestrzegać będzie zależała od schorzenia, które u Ciebie występuje.

Jak powinna wyglądać Twoja dieta, jeśli masz nietolerancję fruktozy?

Osoby z tym typem nietolerancji fruktozy muszą przestrzegać ścisłej diety. Nie mogą oni spożyć więcej niż jeden lub dwa gramy tego cukru.

Właśnie dlatego niezmiernie ważnym jest, aby osoby cierpiące na tę przypadłość zawsze czytały etykiety wszystkich produktów aby upewnić się, że nie zawierają one fruktozy. Niestety, takie osoby nie będą mogły jeść większości produkowanych w dzisiejszych czasach artykułów spożywczych.

Aby uzyskać wskazówki odnośnie tego, jakich produktów nie mogą spożywać osoby z wrodzoną nietolerancją fruktozy, a jakie mogą, przeczytaj listę poniżej:

Pokarmy dozwolone

  • Słodziki. Syrop glukozowy, sacharyna, cyklaminian.
  • Owoce (tylko sporadycznie). Awokado, dojrzałe oliwki.
  • Warzywa. Brokuły, szpinak, ziemniaki, burak liściowy, cykoria,
  • Warzywa w ograniczonych ilościach. Seler, kapusta, rukiew wodna, ogórek, sałata, kalafior.
  • Grzyby
  • Mięso i ryby. Tylko świeże.
  • Zboża oraz produkty z nich. Mąka pszenna, owies, kukurydza, żyto, biały chleb, ryż.

Osoby z tym zaburzeniem nie mogą spożywać przetworzonych mięs i ryb które zawierają fruktozę, sacharozę czy sorbitol. Ponadto, spośród innych produktów nie mogą oni spożywać napojów sojowych, skondensowanego mleka, jogurtów owocowych, ani pomidorów.

Dieta dla osób z zespołem złego wchłaniania fruktozy

Aby zapobiec rozwojowi objawów żołądkowo-jelitowych, pacjenci z zespołem złego wchłaniania fruktozy powinni zmniejszyć spożycie fruktozy, całkowicie lub przynajmniej częściowo.

Właśnie dlatego powinni stosować diety o ograniczonej zawartości fruktozy. Ograniczenie to będzie się różnić w zależności od tego, czy cierpią z powodu całkowitego, czy tylko częściowo zaburzonego wchłaniania i poziomu ich nietolerancji.

 

Ból brzucha

Jeśli osoba cierpi na całkowite zaburzenie wchłaniania, jej dieta powinna być podobna do tej, jakiej przestrzegają osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy. Innymi słowy, powinni za wszelką cenę unikać spożywania produktów zawierających fruktozę lub sacharozę.

Z drugiej strony osoby z częściowym zaburzeniem wchłaniania, które występuje najczęściej, mogą spożywać pokarmy o niskiej zawartości cukru. Mogą nawet spożywać umiarkowaną ilość żywności o wysokiej zawartości fruktozy.

Oto niektóre produkty bogate w fruktozę:

  • Suszone morele, persymony i wiśnie.
  • Suszone śliwki i jabłka.
  • Jabłka, gruszki i winogrona.

I odwrotnie, oto niektóre produkty o niskiej zawartości fruktozy:

  • Papaje, awokado, kokos i orzeszki ziemne.
  • Orzechy laskowe i kasztany
  • Karczochy, bakłażany, boćwina i grzyby.
  • Mleko, ser i jajka.
  • Świeże mięso i ryby.

Pomimo tych wskazań, jeśli cierpisz na którąś z tych przypadłości, pamiętaj że bardzo ważne jest aby Twój plan żywieniowy skonsultować ze specjalistą. Pomoże Ci on w doborze odpowiedniej diety, dostosowanej to rodzaju zaburzenia które Cię dotyka i do Twoich indywidualnych potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buzas GM., Fructose and fructose intolerance. Orv Hetil, 2016. 157 (43): 1708-1716.
  • Hannou SA., Haslam DE., McKeown N., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin Invest, 2018. 128 (2): 545-555.
  • Baker P., Ayres L., Gaughan S., Weisfeld Adams J., et al., Hereditary fructose intolerance, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.