Dieta ketogeniczna i alkohol - wszystko, co musisz wiedzieć

Alkohol może się okazać szczególnie niebezpieczny w kontekście diety ketogenicznej i może powodować skutki uboczne.
Dieta ketogeniczna i alkohol - wszystko, co musisz wiedzieć
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Alkohol jest substancją toksyczną, która może być niebezpieczna w kontekście diety ketogenicznej, dlatego najlepiej go całkowicie unikać. W przeciwnym razie z czasem może wystąpić szkodliwy wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Wpłynie również niekorzystnie na inne narządy, takie jak wątroba. Mimo to jego spożycie jest obecnie bardzo znormalizowane, co czyni go najpopularniejszym lekiem. Jakie są jego szkodliwe skutki? Przyjrzyjmy się szczegółowo.

Alkohol, a dieta ketogeniczna

W kontekście diety ketogenicznej picie alkoholu staje się naprawdę niebezpieczne, ponieważ może zwiększać ryzyko wystąpienia stanu kwasicy ketonowej. Hipoglikemia będzie również bardziej prawdopodobna, ponieważ środek odurzający jest w stanie modyfikować homeostazę glukozy w organizmie.

Z tych powodów należy go unikać w jak największym stopniu, nawet jeśli mówimy o napojach alkoholowych, które nie zawierają węglowodanów w środku. Podobnie należy pamiętać, że alkohol dostarcza bardzo dużą ilość pustych kalorii.

Te elementy modyfikują bilans energetyczny wzoru, co może prowadzić do niepożądanego przyrostu masy tłuszczu. Niezwykle ważne jest unikanie promowania tkanki tłuszczowej, w przeciwnym razie mogą wystąpić przewlekłe i złożone patologie, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Current Obesity Reports.

Należy również wziąć pod uwagę, że picie alkoholu zwiększa diurezę, co może wpływać na równowagę elektrolitową w organizmie i prowadzić do zwiększonego wydalania ważnych minerałów, takich jak sód. Tych strat należy unikać, aby zapobiec poważnym zmianom, takim jak hiponatremia. Dlatego należy zoptymalizować nawodnienie i unikać stosowania substancji moczopędnych, zwłaszcza w czasie upałów.

Kobieta przy barze
Kwasica ketonowa, hipoglikemia i odwodnienie to tylko niektóre z konsekwencji picia alkoholu podczas diety ketogenicznej.

Alkohol – inne zagrożenia

Jak już wspomnieliśmy, alkohol jest niebezpieczny nie tylko w kontekście diety ketogenicznej. W tym przypadku istnieje kilka dodatkowych skutków ubocznych, ale nie są to jedyne. Alkohol powoduje postępującą degenerację funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Według badań opublikowanych w International Journal of Molecular Sciences regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju patologii, takich jak choroba Parkinsona. Niebezpieczeństwo jest jeszcze większe w przypadku nastolatków. Wysokie spożycie tego środka odurzającego może wpływać na połączenia neuronalne i liczbę komórek tworzących ośrodkowy układ nerwowy, co utrudnia jego funkcjonowanie.

Aby doświadczyć tych szkód, nie jest konieczne osiągnięcie stanu upojenia alkoholowego, ale wystarczy tylko umiarkowane spożycie. Między innymi należy zauważyć, że obecność tej substancji w diecie jest jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się problemów związanych z wątrobą.

Przy nadmiernym spożyciu może wystąpić marskość wątroby, ale przy umiarkowanym spożyciu mogą wystąpić inne rodzaje zmian zapalnych. Potwierdzają to badania opublikowane w Annals of Hepatology.

Alternatywy dla alkoholu w diecie ketonowej

Jeśli szukasz alternatyw dla zmniejszenia spożycia alkoholu, dobrym rozwiązaniem może być woda gazowana. Wiele osób uważa, że jest orzeźwiający i zaspokaja potrzebę spożycia gazowanego napoju bezalkoholowego, w tym przypadku bez dodatku cukrów.

Woda gazowana nie przerywa ketozy i nie szkodzi organizmowi, o ile jest przyjmowana z umiarem. Tylko osoby z tendencją do odczuwania bólu jelit lub gazów mogą być dotknięte tego typu napojem.

Jednak ważne jest, aby zawsze sprawdzać oznakowanie. Woda gazowana to nie to samo co woda sodowa, która zawiera cukry proste, które łamią stan ketozy. Jest to płyn, którego należy unikać w kontekście niemal każdej diety.

Kobieta pije wodę
Woda to najlepszy napój do nawadniania organizmu w każdej diecie.

Strzeż się spożywania alkoholu w diecie ketogenicznej

Jak widzieliście, alkohol jest substancją niebezpieczną i toksyczną dla zdrowia, której należy unikać. Tym bardziej w kontekście diety ketogenicznej, przy której może prowadzić do szeregu powiązanych komplikacji.

Najlepiej zadbać o dobry stan nawodnienia, używając wody mineralnej. Zapewnia to utrzymanie równowagi elektrolitowej bez wpływu na ketozę. Staje się to ważniejsze w gorących okresach lub podczas regularnej aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alpert, M. A., Omran, J., & Bostick, B. P. (2016). Effects of Obesity on Cardiovascular Hemodynamics, Cardiac Morphology, and Ventricular Function. Current obesity reports5(4), 424–434. https://doi.org/10.1007/s13679-016-0235-6
  • Peng, B., Yang, Q., B Joshi, R., Liu, Y., Akbar, M., Song, B. J., Zhou, S., & Wang, X. (2020). Role of Alcohol Drinking in Alzheimer’s Disease, Parkinson’s Disease, and Amyotrophic Lateral Sclerosis. International journal of molecular sciences21(7), 2316. https://doi.org/10.3390/ijms21072316
  • Campollo O. (2019). Alcohol and the Liver: The Return of the Prodigal Son. Annals of hepatology18(1), 6–10. https://doi.org/10.5604/01.3001.0012.7854

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.