Dieta hCG: charakterystyka i możliwe zagrożenia

FDA wymienia tę metodę odchudzania jako niebezpieczną i oszukańczą. Bronią go jednak jego zwolennicy. Powiemy Ci więcej o jego zagrożeniach.
Dieta hCG: charakterystyka i możliwe zagrożenia
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

Dieta hCG jest dość kontrowersyjną metodą odchudzania. Ma zwolenników, którzy twierdzą, że jest skuteczna, ale amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa ją za niebezpieczną, nielegalną i oszukańczą.

Na czym polega wspomniana dieta hCG? Dlaczego mówi się, że pomaga w odchudzaniu? Cóż, hCG odnosi się do hormonu „ludzkiej gonadotropiny”, którego poziom jest podwyższony we wczesnej ciąży. Jest to również związane z leczeniem niepłodności.

Jednak kilka lat temu dr Albert Simeons zaproponował jej zastosowanie jako metody odchudzania. W szczególności plan sugeruje spożywanie tylko 500 kalorii dziennie uzupełnionych o zastrzyk hormonu. Jej wdrożenie wiąże się jednak z kilkoma zagrożeniami. Oto szczegóły.

Na czym opiera się dieta hCG?

Dieta hCG składa się z ekstremalnego ograniczenia kalorycznego – tylko 500 kalorii dziennie – oraz wstrzyknięcia hormonu hCG (ludzkiej choriogonadotropiny). Hormon ten jest uwalniany przez kobiety w ciąży, aby wspierać zdrowy wzrost macicy i rozwój płodu.

Jako metoda odchudzania jej stosowanie stało się popularne w latach pięćdziesiątych XX wieku. Według zwolenników zastrzyk hCG może zmniejszyć uczucie głodu i wspomagać odchudzanie. Twierdzono nawet, że przyczynia się do redystrybucji tłuszczu w udach, biodrach i brzuchu.

Mimo to nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność metody. Wręcz przeciwnie, większość badań twierdzi, że skuteczność tej diety polega na niskim spożyciu kalorii i nie ma nic wspólnego ze stosowaniem hormonu.

W większości ocen jednej grupie dietetyków podawano placebo, a innej grupie hormon. Odkryli, że redukcja masy ciała była podobna w obu grupach. Ponadto badacze wykazali, że hCG nie usuwa głodu.

Wykres hCG
Hormon hCG wzrasta w okresie ciąży. Nie ma badań wykazujących, że redukuje apetyt lub pomaga w utracie wagi.

Co mówi Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)?

Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła hCG jako lek na receptę do leczenia niepłodności kobiet i hipogonadyzmu u mężczyzn. Jednak nie pochwala jego stosowania jako produktu odchudzającego.

Według FDA producenci promują te produkty, twierdząc, że „zmieniają nieprawidłowe nawyki żywieniowe” lub „przywracają metabolizm”. W rzeczywistości twierdzi się, że może pomóc w utracie od 10 do 15 kilogramów w ciągu 30 do 40 dni.

Mimo to FDA ostrzega przed niebezpieczeństwem i wyjaśnia, że każda utrata masy ciała wynika z ekstremalnych ograniczeń kalorycznych, a nie z zastosowania hCG. W pewnych dawkach podawany hormon zagraża natomiast zdrowiu.

Z tego powodu w 2016 roku wysłano siedem listów ostrzegawczych do firm, które sprzedawały te produkty. Uważają swoją komercjalizację za naruszenie prawa i przyznają się do tego tylko wtedy, gdy lekarz zaleci je w ramach kuracji hormonalnej.

Jak zaplanować dietę hCG?

Dystrybucja 500 kalorii dziennie nie jest rzeczą łatwą. Dlatego musi to być dieta bardzo niskotłuszczowa. Jest on podzielony na 3 fazy:

  1. Faza ładowania: w ciągu pierwszych 2 dni spożywane są pokarmy bogate w tłuszcz i kalorie. Ponadto rozpoczyna się hCG.
  2. Faza odchudzania: od 3 dnia do 6 tygodnia spożywa się 500 kalorii wraz z hCG. Dozwolony jest tylko lunch i kolacja.
  3. Faza podtrzymująca: jest to czas na wykluczenie hCG. Ponadto stopniowo zwiększa się spożycie pokarmu, ale bez cukru i skrobi, przez kolejne 3 tygodnie.

Promotorzy tej diety zalecają tylko 3 tygodnie w fazie pośredniej dla osób dążących do minimalnej utraty wagi. Jeśli jednak pożądana jest bardziej znacząca utrata masy ciała, należy ją praktykować przez sześć tygodni. W rzeczywistości niektóre osoby powtarzają wszystkie fazy, aż osiągną oczekiwaną wagę.

Każdy posiłek powinien zawierać co najmniej porcję chudego białka, kawałek chleba, warzywo i porcję owocu. Należy unikać masła, cukru i olejów. Jednocześnie należy pić dużo płynów, zwłaszcza wody. Czyli, że kawa lub herbata nadal są dozwolone.

Czy dieta hCG pomaga schudnąć?

Ogólnie rzecz biorąc, gdy stosuje się dietę niskokaloryczną, organizm wykorzystuje swoje rezerwy energii, aby móc spełniać swoje funkcje. W ten sposób zaczyna zmniejszać nagromadzony tłuszcz.

Aby lepiej to zrozumieć, warto pamiętać, jak działa metabolizm. Cała żywność i napoje stają się energią poprzez kalorie. Organizm nie wykorzystuje przyjmowanych w nadmiarze kalorii i ma tendencję do ich odkładania.

W związku z tym logiczne jest myślenie, że dieta hCG pomaga znacznie zmniejszyć wagę. Dla przeciętnej osoby dorosłej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie od 2000 do 2500 kalorii dziennie.

Zagrożenia związane z dietą hCG

Chociaż ten model diety pozwala zrzucić kilogramy, prawda jest taka, że stwarza kilka zagrożeń dla zdrowia. Dziś jest to rodzaj diety odradzany przez profesjonalistów. Zobaczmy szczegółowo jej niebezpieczeństwa.

1. Pogorszenie wartości odżywczych związków mineralnych

W badaniu opublikowanym w Latin American Archives of Nutrition grupę otyłych kobiet podzielono na dwie części. Jedna stosowała dietę 1000 kalorii, a drugi 1300 kalorii.

Po 12 tygodniach oceniono wartość odżywczą żelaza, cynku, miedzi i wapnia. Zaobserwowano, że diety hipokaloryczne obniżają wartość odżywczą mikroelementów.

W konsekwencji mogą pojawić się zaburzenia takie jak anemia, wypadanie włosów, zmienione uwapnienie kości oraz zmiany w uzębieniu.

2. Brak równowagi elektrolitowej

We krwi znajdują się elektrolity, które są dodatnio i ujemnie naładowanymi jonami. Pełnią ważne funkcje w organizmie, takie jak reakcje nerwowe i funkcje mięśni. Niewłaściwa dieta i brak witamin może prowadzić do zachwiania ich równowagi. Objawy obejmują:

  • Nieregularne bicie serca.
  • Zmiany ciśnienia krwi.
  • Dezorientacja.
  • Zaburzenia układu nerwowego.
  • Problemy z kośćmi.

3. Nieregularne bicie serca

Zbyt wolne lub zbyt szybkie bicie serca może być spowodowane problemami żywieniowymi. To dlatego, że serce zawsze pracuje i bez przerwy potrzebuje energii.

Niedobór energii powoduje długoterminowe zmiany strukturalne i funkcjonalne w sercu. Zwykle pojawia się u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym, u których występuje również niedobór kaloryczny w diecie.

Dieta hCG. Kobieta z arytmią
Daleka od powodowania korzyści, dieta hCG prowadzi do kilku potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Jednym z nich jest nieregularne bicie serca.

4. Różne skutki uboczne

Nauka wykazała, że hCG może powodować działania niepożądane, takie jak:

  • Zmęczenie
  • Drażliwość
  • Niepokój
  • Depresja
  • Obrzęk lub nagromadzenie płynu
  • Tworzenie się skrzepów krwi
  • Powiększone piersi u mężczyzn

Ograniczenie kalorii może również prowadzić do utraty masy mięśniowej, niekorzystnego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne, niedożywienia, zwiększonego ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych oraz powikłań u diabetyków i osób z zaburzeniami czynności nerek.

Bezpieczeństwo diety hCG

W tym miejscu należy pamiętać, że FDA nie zatwierdziła hCG jako środka wspomagającego odchudzanie. Co więcej, nie ma dowodów na poparcie rzekomych korzyści płynących z tej diety.

Wręcz przeciwnie, istnieją ostrzeżenia o możliwych skutkach ubocznych związanych ze stosowaniem hormonu i ograniczeniem kalorii proponowanym w tym schemacie. Dlatego, jeśli chodzi o odchudzanie, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady lekarza i dietetyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguirre M. Efecto de dietas con restricción moderada de energía sobre el estado nutricional de algunos minerales en mujeres obesas. 2007. Archivos latinoamericanos de nutrición. http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222007000300006
  • K Johansson. Risk of symptomatic gallstones and cholecystectomy after a very-low-calorie diet or low-calorie diet in a commercial
    weight loss program: 1-year matched cohort study. International Journal of Obesity (2014) 38, 279–284. 2014
  • Parikh H. Trombosis venosa profunda múltiple (TVP) aguda como probable evento adverso del uso de gonadotropina coriónica humana (HCG) para la pérdida de peso. Ash Publication. Volumen 126, Número 23. 3 de diciembre de 2015
  • Cuesta F. Desnutrición y corazón. Fbbva. https://www.fbbva.es/microsites/salud_cardio/mult/fbbva_libroCorazon_cap63.pdf
  • FDA. Preguntas y respuestas sobre los productos HCG para bajar de peso. 2016.
  • Butler S. Evidence for, and Associated Risks with, the Human Chorionic Gonadotropin Supplemented Diet. 2016 Nov;13(6):694-9.  doi: 10.3109/19390211.2016.1156208. Epub 2016 Mar 24.
  • FDA. Evite los productos peligrosos de la dieta HCG. 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.