Dieta dziecka: 6 pokarmów, które powinna zawierać

Nawet jeśli jedzenie, które mamy zamiar tu polecić, może nie spodobać się Twoim dzieciom, to wciąż powinno być częścią ich diety. Znajdź więc dla niego kreatywne sposoby gotowania i prezentowania. Śpij spokojnie wiedząc, że zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, aby zdrowo odżywiać swoje maluchy.
Dieta dziecka: 6 pokarmów, które powinna zawierać

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta dziecka jest bardzo ważna. Z tego powodu osoba przygotowująca dzieciom posiłki musi być przede wszystkim bardzo kreatywna. Podczas gdy są dzieci, które będą spożywać większość żywności, to wiele z nich nie zjadłoby warzyw lub innych rodzajów produktów bez uprzednich grymasów i walki.

Istnieją jednak pokarmy, których nie wolno unikać i które rodzice powinni koniecznie włączyć do diety swojego dziecka. Wymaga to kreatywnych metod, które umożliwią sprytne dodanie zdrowej, pożywnej żywności do posiłków dla dzieci.

Oczywiście istnieje wiele podstawowych produktów żywnościowych, które są łatwiejsze do wprowadzenia w dietę dziecka, takie jak jajka, które mają nieskończoną ilość sposobów przygotowywania, a także ziemniaki i chleb.

W każdym razie, najważniejsza jest świadomość, że dobre odżywianie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. Dzisiaj opowiemy Ci o kilku super produktach, których nie powinno zabraknąć w rodzinnym menu.

Dieta dziecka: żywność, którą powinna zawierać

Bardzo łatwo jest przeczytać na temat rodzajów żywności, które należy dodać do diety dziecka. Trudniej jednak mieć wytrwałość w konsekwentnym oferowaniu danych produktów, szczególnie dlatego, że najprawdopodobniej dzieci odmówią ich spożywania.

Dzieci jedzą warzywa - dieta dziecka
Dobra dieta dziecka odżywia je, dzięki czemu nasze pociechy rosną silne i zdrowe. Włączaj do diety każdy świeży produkt, jaki tylko możesz. Jeśli nie posmakuje im dzisiaj, nie odrzucaj go na zawsze i zaproponuj ponownie w innym dniu. Twoje maluchy w końcu zgodzą się spróbować.

Na pewno będziesz potrzebowała cierpliwości i kreatywności, aby stworzyć atrakcyjne i smaczne dania. Jest to jednak warte wysiłku i daje satysfakcję, zwłaszcza, gdy patrzysz, jak dzięki zdrowemu odżywianiu Twoje dzieci rosną zdrowo, są silne i pełne energii. Oczywiście, musisz otoczyć je także ogromną miłością i spędzać z nimi odpowiednią ilość czasu.

Odpręż się zatem, włącz ulubioną muzykę i udaj się do kuchni. Przygotuj posiłki pełne witamin i minerałów przy użyciu następujących produktów:

1. Owsianka

Owsianka jest uniwersalnym pokarmem, który należy uwzględnić w diecie dziecka. Doskonale nadaje się nie tylko na śniadanie, ale także na ciasteczka i inne smaczne przekąski. Sama w sobie lub zmieszana z innymi składnikami, to super zboże, ubogie w cukry, bogate w błonnik i wolne od konserwantów i sztucznych barwników. Ponadto jest super łatwa do przygotowania. Można do niej dodać mleko, a nawet zrobić z niej lody i koktajle.

Aby zwiększyć wartość odżywczą przepisu, dodaj do swoich ciasteczek płatki owsiane, kakao, orzechy i miód. Otrzymasz świetną przekąskę pełną błonnika, witamin i minerałów. Twoje dzieci z pewnością je pokochają.

2. Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, a szczególnie soczewica, są fantastyczną alternatywą dla mięsa jako źródła białka. Są bogate w błonnik, który reguluje ruchy jelit dziecka i powoli uwalnia cukier. Nie tylko dostarczają one dużo składników odżywczych, ale dzieci będą czuły się nasycone przez dłuższy czas.

Spróbuj zrobić z nich puree lub dodać je do zup, gulaszu i sosów do makaronu. Można je również mieszać z mieloną wołowiną w burgerach, potrawkach, itp. lub nawet mogą samodzielnie posłużyć jako składnik na ciasto do wegetariańskich burgerów (można to zrobić z każdym rodzajem roślin strączkowych).

Oczywiście, jeśli chcesz wykorzystać wszystkie właściwości odżywcze roślin strączkowych, dodaj do potrawy sok pomarańczowy lub inne rodzaje owoców cytrusowych. To głównie po to, abyś w pełni wykorzystał zawarte w nich żelazo.

3. Jaja

Większość z nas zastanawia się, ile jaj można spożywać w tygodniu. Niektórzy dietetycy nie ustalają szczególnych ograniczeń w spożyciu jaj. Codzienne spożywanie jajka jest jednak dobrym dodatkiem do diety dziecka. O ile lekarz nie zaleci inaczej.

Jaja zawierają cholinę, ważny składnik odżywczy dla rozwoju mózgu. Są one również dobrym źródłem cynku i białka. Co jednak najważniejsze, jaja są przede wszystkim łatwe w przygotowaniu i niezwykle wszechstronne. Można je dodawać do prawie każdego posiłku lub przekąski. Spróbuj ich na tortilli, jako huevos rancheros, zrób tosty francuskie lub spożywaj same gotowane jaja, z odrobiną soli.

4. Warzywa zielone, liściaste i pomarańczowe

Jeśli chodzi o wybór warzyw, daj się ponieść kolorom. Wszystkie są ważne i znacznie zwiększają atrakcyjność posiłku. Możesz wybrać co najmniej jedno zielone i jedno pomarańczowe warzywo dziennie.

Cukinia, szpinak i brokuły to produkty spożywcze, które można mieszać z ziarnami, gulaszami, mięsem, pasztecikami, zupami, a nawet sokami. Nie pomijaj ich w posiłku dziecka, ponieważ zielone warzywa wzmacniają kości, mięśnie i mózg. Nawet Ty możesz skorzystać z przeciwutleniaczy znajdujących się w tych produktach. Działają one odtruwająco i odmładzająco.

Ze wszystkich warzyw priorytetem są marchewki i słodkie ziemniaki, ponieważ są one bogate w beta-karoten, który jest kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowia oczu i skóry.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli nie możesz nakłonić swojego dziecka do jedzenia tych konkretnych warzyw i owoców, zawsze możesz nakarmić je innymi produktami tego samego koloru, takimi jak mango, pomarańcze czy kantalupy. Owoce te są dobrym źródłem witaminy A, witaminy C i potasu.

5. Łosoś

Jedzenie ryb może być dość zniechęcające dla dzieci. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że ponad połowa suchej masy przeciętnego ludzkiego mózgu składa się z tłuszczu. A łosoś jest jednym z najlepszych, najbogatszych źródeł tłuszczu omega-3.

Uzupełniając zapasy w lodówce, nie zapomnij więc o tej rybie. Spróbuj jeść łososia złowionego w środowisku naturalnym w przeciwieństwie do łososia hodowlanego. Jego właściwości odżywcze są mniejsze, co jest wynikiem tego, że ryby hodowlane nie są otoczone naturalną dla siebie florą i fauną.

Łosoś i warzywa na desce
Łosoś jest głównym źródłem nienasyconych kwasów omega-3 i oferuje korzyści dla układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Zdecydowanie powinieneś więc włączyć go do diety swojego dziecka.

Gotowanie filetu z łososia z przyprawami i ziołami skutecznie maskuje jego rybny smak. Łosoś z grilla można stosować jako zamiennik kurczaka w kanapkach lub dusić go na tacos w stylu meksykańskim. Można go również pokroić w plastry na paluszki rybne i upiec lub grillować. Możemy Cię zapewnić, że Twoje dzieci poproszą o jeszcze!

6. Orzechy i nasiona

Ciekawostką w oferowaniu dziecku orzechów jest to, że są one świetną alternatywą dla słodyczy. Można je zmielić i dodając kakao i miód zrobić domowej roboty “Nutellę”. Co za rozkosz! Możesz również zrobić z nich batoniki energetyczne, które są najbardziej praktyczną przekąską do umieszczenia w pudełku na obiad dla Twojego dziecka.

Orzechy i nasiona są rozwiązaniem dla wymówki “nie mam czasu na śniadanie” – które jest w zasadzie najważniejszym posiłkiem dnia. Nasiona są początkiem życia, a więc zawierają najbardziej odżywcze substancje.

Dodatkowo można wytwarzać wszelkiego rodzaju mleko wegańskie z migdałów, ryżu, soi itp. Są doskonałym źródłem białka, żelaza, cynku i zdrowych jednonienasyconych tłuszczów. Napełnij więc plecaki swoich dzieci orzechami. Trzymaj się z dala od wersji przetworzonych, które są smażone i zawierają dużo soli, substancji słodzących i tłuszczów trans.

Dieta dziecka: pamiętaj o wodzie

Woda jest niezbędna do życia. Większość produktów spożywczych zawiera wodę, ale to może jednak nie wystarczyć. Wypracuj dobry nawyk u swoich dzieci, upewniając się, że spożywają jej wystarczająco dużo każdego dnia. Utrzymanie dobrego nawodnienia jest kluczem do ich zdrowia i optymalnego rozwoju.

dieta dziecka - warzywa i woda
Ważne jest, aby dzieci były dobrze nawodnione przez cały czas.

Organizm ludzki składa się z około 50 do 70% płynu. Pomyśl o całej krwi, która przepływa przez nasze naczynia krwionośne. Pomyśl również o sokach trawiennych, nawilżeniu skóry i smarowaniu stawów. Wszystko w naszym ciele działa tak jak powinno dzięki temu, że mamy w nim dużo wody.

Wprowadźcie u dzieci nawyk picia wody zamiast słodkich napojów. Jeśli uprawiają sport lub podczas gorących letnich dni dzieci powinny pić trochę więcej. Pamiętaj, że owoce i warzywa mają znacznie wyższą zawartość wody niż inne stałe produkty spożywcze, więc są one kolejnym sposobem dodawania płynów do diety Twojego dziecka.

Dieta dziecka może być różnorodna: zostań szalonym naukowcem w kuchni

Niech Twoja kuchnia stanie się laboratorium, a Ty zacznij eksperymentować. Wymieszaj składniki i stwórz potrawy, które sprawią Twojej rodzinie przyjemność. Będziesz alchemikiem, który zamieni szpinak w pyszne panierowane zapiekanki. Z pewnością rozbudzą szeroką gamę pozytywnych emocji, jednocześnie odżywiając tych, których kochasz.

Nigdy nie rezygnuj i zaufaj swoim umiejętnościom. Z pewnością zawsze uda Ci się włączyć do diety Twojego dziecka jedzenie, które będzie dla niego odżywcze. Najlepsze jest to, że zaszczepiasz w swoich bliskich zdrowe nawyki, które mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jayachandran M, Chen J, Chung SSM, Xu B. A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem. 2018 Nov;61:101-110. doi: 10.1016/j.jnutbio.2018.06.010. Epub 2018 Aug 10. PMID: 30196242.
  • Li N, Zhao G, Wu W, Zhang M, Liu W, Chen Q, Wang X. The Efficacy and Safety of Vitamin C for Iron Supplementation in Adult Patients With Iron Deficiency Anemia: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2020 Nov 2;3(11):e2023644. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2020.23644. PMID: 33136134; PMCID: PMC7607440.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.