Dieta bez sodu: cztery rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Dieta bez sodu może pomóc w uniknięciu wszelkich komplikacji zdrowotnych spowodowanych nadmiarem soli. Jak zapewne wiesz, sód jest jednak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak uzyskać odpowiedni balans? Poznaj cztery kluczowe fakty dotyczące diet niskosodowych.
Diety bez sodu to takie, przy których ograniczamy spożycie żywności zawierającej zwiększone ilości tego pierwiastka.
Ludzie, którzy decydują się (lub powinni się zdecydować) na przestrzeganie tego typu diety, to najczęściej osoby cierpiące na schorzenia, którym nie służy wysoki poziom sodu we krwi. Należą do nich m.in. wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), choroba nerek lub niewydolność serca.
Aby uporządkować wiedzę na temat diet niskosodowych, podzielimy się czterema ważnymi faktami. Zaczynamy!
Dlaczego ludzie potrzebują sodu?
Nie każdy wie, że sól kuchenna w 50% składa się z sodu, a pozostałym pierwiastkiem jest chlor. Dlatego też zwykła sól jest chemicznie znana jako chlorek sodu.
Sól jest największym źródłem sodu w twojej diecie. Spożywasz ją jednak nie tylko bezpośrednio, lecz także pod postacią wielu niewielkich dawek dodawanych do żywności podczas procesów produkcyjnych.
Chociaż sód jest niezbędny do życia, organizm potrzebuje go tylko w niewielkiej ilości. Spożywanie dużej ilości soli może być szkodliwe dla zdrowia.
Minerał ten jest niezbędny m.in. do zapewnienia odpowiedniego nawodnienia organizmu, wymiany komórek oraz utrzymania homeostazy krwi.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Minerały w żywności wspomagające układ krążenia
Skąd mam wiedzieć, czy w żywności jest mało sodu?
Aby dowiedzieć, czy dany produkt jest ubogi, czy bogaty w sód, należy uważnie czytać etykiety, gdzie powinna znaleźć się informacja o jego zawartości.
Ilość sodu jest wyrażana w miligramach (mg). W kolumnie pojawiającej się na etykietach produktów opisane są, jako procent dziennego spożycia, wszystkie wartości odżywcze zawarte w żywności.
Pod tym względem żywność o niskiej zawartości sodu to taka, która zawiera mniej niż 5% dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Z drugiej strony, produkty liczące 20% lub więcej są uważane za jedzenie o wysokiej zawartości sodu.
Inne wyrażenia, z jakimi możemy się spotkać na etykietach, to:
- bez sodu, czyli mniej niż 5 mg sodu na porcję;
- bardzo niski poziom sodu, tj. 35 mg sodu lub mniej na porcję;
- niska zawartość sodu, czyli 140 mg sodu lub mniej na porcję;
- obniżony poziom sodu, a więc co najmniej 25% mniej sodu na porcję niż w typowym produkcie;
- bez soli lub bez dodatkowej soli, co oznacza, że podczas przetwarzania żywności nie dodano żadnej dodatkowej porcji soli. Sam produkt jednak może nadal zawierać sód.
Dieta bez sodu: zalety
Jak już wspomniano wyżej, sól jest niezbędna do życia, ale tylko w odpowiednich ilościach. Zmniejszenie sodu do zrównoważonego poziomu lub po prostu zaakceptowanie naturalnej soli w żywności ma bardzo korzystne skutki. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- obniżone ciśnienie krwi – nadmierne spożycie sodu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które sprzyja chorobom serca;
- ograniczanie sodu zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób – dobre nawyki żywieniowych mogą złagodzić zaparcia lub zatrzymywanie płynów w organizmie;
- dieta bez sodu pomaga w odchudzaniu.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Obniż ciśnienie krwi naturalnie, bez leków!
Jak znaleźć równowagę w diecie niskosodowej
Diety o niskiej zawartości sodu mogą pomóc uniknąć wszelkich zdrowotnych powikłań, które powoduje nadmiar soli. Jednak, jak już wiemy, sód jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego musimy znaleźć odpowiedni balans.
Oto niektóre zalecenia:
- Nie używaj soli podczas gotowania. Żywność zawiera naturalną sól. Aby poprawić smak potraw, możesz użyć octu, przypraw lub cytryny.
- Zmień metody gotowania. Sposób przygotowywania potraw zwykle eliminuje wiele naturalnych smaków. Zacznij gotować na parze, en papillote lub zawijając żywność w folię aluminiową.
- Poszukaj intensywniejszych oliw z oliwek. Lepiej łączą składniki, zapewniając więcej korzyści, i nadadzą twoim potrawom dodatkowy akcent.
Na koniec pamiętaj, że zmniejszenie zawartości soli jest jednym z celów zdrowego stylu życia zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jeśli jednak cierpisz na jakąkolwiek pokrewną chorobę, to lekarz powinien wskazać najlepszą w twoim przypadku dietę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grillo A., Salvi L., Coruzzi P., Salvi P., et al., Sodium intake and hypertension. Nutrients, 2019.
- O’Donnell M., Mann JFE., Schutte AE., Staessen JA., et al., Dietary sodium and cardvioascular disease risk. N Engl J Med, 2016. 375 (24): 2404-2406.