Detoksykacja ciała - trzydniowa dieta odtruwająca
Detoksykacja ciała. Brak czasu jest głównym powodem nieprawidłowego odżywiania się ludzi. Być może śmieciowe jedzenie stanowi zbyt dużą część również i Twojej diety. Dlatego też bardzo ważne jest, aby od czasu do czasu oczyścić swoje ciało, na przykład za pomocą tego 3-dniowego planu.
Twój plan dnia może uniemożliwiać prowadzenie zadowalającego Cię trybu życia, a rozmyślanie nad zdrowiem niekoniecznie musi wliczać się w sferę Twoich zainteresowań. Rezultatem tego będzie jednak przemęczenie i choroba.
Twoje ciało potrzebuje większej ilości składników odżywczych i zdrowych posiłków – a zaaranżowanie tego wymaga konkretnego planowania. Organizm zawsze wysyła nam sygnały – postaraj się je zrozumieć! Przyszedł czas na przywrócenie zdrowia Twoim organom, a zapewni to detoksykacja ciała.
Detoksykacja ciała – dieta odtruwająca
Ludzie przeczesują internet w poszukiwaniu diety – cud, ale okazuje się, że sukces można osiągnąć tylko dzięki poświęceniu i samozaparciu. Wspominamy o tym, ponieważ po tych trzech dniach, podczas których oczyścisz i ‘odświeżysz’ swoje ciało, będziesz musiał kontynuować proces, stosując zbilansowaną dietę.
Detoksykacja ciała polega na usuwaniu szkodliwych toksyn, które sprawiają, że Twoja skóra wygląda niezdrowo i które osłabiają Twoje organy. Kluczem do sukcesu jest zmiana od wewnątrz.
Dieta odtruwająca czyli detoksykacja ciała jest pierwszym do tego krokiem. Potrwa ona tylko trzy dni, dlatego też będzie niezwykle restrykcyjna. Będzie ona polegać na spożywaniu owoców i warzyw, zupy lub rosołu, piciu herbatek, które przysłużą się do nawodnienia organizmu i na ograniczeniu spożycia białka i węglowodanów.
Możesz jeść przekąski między posiłkami. Dietetyk Andrea Miranda, szefowa Argentyńskiego Stowarzyszenia ds. Estetyki i Żywienia Integralnego (SAENI), twierdzi, że można spożywać dwie przekąski dziennie. Może to być jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, lekka galaretka, winogrona lub orzechy.
Sprawdź także: 3 przepisy z orzechami, które musisz wypróbować
Więcej wody
Doktor Miranda wyjaśnia, że przy takich oczyszczających programach, których celem jest detoksykacja ciała bardzo ważna jest woda. Sugeruje ona, że dla optymalnego nawodnienia organizmu należy pić dwa do trzech litrów wody na dobę.
Woda pomaga w oczyszczaniu ciała i organów, takich jak nerki, które pełnią niezwykle istotną funkcję w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowo w przypadku tego trzydniowego programu, aby uzyskać lepsze rezultaty, warto jest zacząć od postu opartego na płynach. W efekcie pobudzisz organizm do produkcji nowych komórek i zaktywizujesz organy do lepszego funkcjonowania.
Kluczowe kwestie dobrej diety odtruwającej
Aby oczyścić swoje ciało w trzy dni, musisz upewnić się, że dostarczasz mu składników odżywczych i minerałów. Mimo ograniczeń związanych z dietą, musi być ona jednak odpowiednio zbilansowana. Nie wolno ryzykować utraty zdrowia.
Oto parę wskazówek:
- Pij dwa do trzech litrów wody na dobę.
- Nie zapominaj o węglowodanach, ale wyeliminuj mąkę i cukry przetworzone.
- Węglowodany możesz spożywać pod postacią owoców, warzyw i bulw. Wszystkie te trzy grupy produktów wspomagają również Twój układ odpornościowy.
- Owoce są świetnym źródłem cukrów i zawierają wiele składników odżywczych. Możesz wybrać owoce moczopędne, takie jak ananas i staraj się spożywać je w formie surowej.
- Jako przekąski jedz orzechy.
- Nie spożywaj węglowodanów nocą.
- Jako źródła białka wybieraj świeże mięso i ryby. Przygotuj je bez przypraw i spożywaj w małych porcjach.
- Ogranicz spożywanie soli, aby zapobiec zatrzymaniu wody w organizmie i wspomóc diurezę.
- Zapomnij o potrawach smażonych. Jeśli koniecznie potrzebujesz oleju, użyj oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.
Przewodnik po diecie
Podajemy przykładowy skład posiłków spożywanych podczas tej diety odtruwającej.
Śniadanie
- Rozpocznij śniadanie herbatką. Przygotuj pełnoziarnisty tost z odtłuszczonym serem. Wypij sok z owoców cytrusowych (cytryna lub pomarańcz).
- Inna opcja: garść bakalii (orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie i orzeszki ziemne).
Obiad
- Zupa warzywna. Sałatka z surowych lub gotowanych warzyw w odpowiedniej ilości. Możesz spożyć lekką galaretkę. Pij duże ilości wody.
- Opcja alternatywna: 10 winogron i filiżanka herbaty.
Kolacja
- Rosół drobiowy lub mięsny. Gotowane warzywa. Kurczak, mięso lub ryba, które możesz spożywać surowe, pieczone lub gotowane. Uzupełnij owocem i wodą.
Napary i herbatki
Picie herbatek w ciągu tych trzech dni okaże się bardzo pomocne. Zapobiegniesz dzięki temu zatrzymaniu płynów w organizmie i pobudzisz proces detoksykacji. Napary mają dobry wpływ na organizm i nadają się do picia o każdej porze roku, zarówno zimą, jak i latem.
Zdecyduj się na zieloną herbatę, ponieważ zawiera ona mnóstwo antyoksydantów. Zastanów się również nad białą herbatą, która jest niezwykle przydatna w walce ze stresem i niepokojem. Zawiera aminokwasy i jest zalecana osobom z nadciśnieniem.
Zobacz też: Napary oczyszczające nasze ciało
Pamiętaj, że dieta odtruwająca to nie kara. Będą to trudne dni, pełne wyrzeczeń, których celem jest jednak poprawa Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Zalecamy również, aby po skończonej detoksykacji pamiętać o podejmowaniu dobrych decyzji dotyczących dalszej diety. Prawdziwe rezultaty będą widoczne dopiero wówczas, gdy upewnisz się, że Twoja dieta jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana, a w plan Twojego dnia na stałe wpisane są regularne ćwiczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Association of UK Dietitians. (mayo de 2022). Detox diets. https://www.bda.uk.com/resource/detox-diets.html
- Mayo Clinic. (12 de octubre de 2022). Agua: ¿cuánto tienes que beber todos los días? https://www.mayoclinic.org/es/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256
- National Center for Complementary and Integrative Health. (septiembre 2019). «Detoxes» and «cleanses»: what you need to know. https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know
- Sears, M. E., & Genuis, S. J. (2012). Environmental determinants of chronic disease and medical approaches: recognition, avoidance, supportive therapy and detoxification. Journal of Environmental and Public Health, 1-16. https://www.hindawi.com/journals/jeph/2012/356798/