Depresja - Zwalcz ją naturalnie!

Depresja - Zwalcz ją naturalnie!

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Depresja to stan psychiczny, bardzo powszechnie występujący w dzisiejszych czasach. Mogą na nią cierpieć osoby w każdym wieku, bez względu na kolor skóry czy status społeczny. Jest to choroba, która znacząco wpływa na nasze życie: odbiera radość oraz sprawia, że wykonywanie codziennych czynności może dostarczać wielu trudności.

W wielu przypadkach, depresja po prostu rujnuje życie pacjenta. Do jej leczenia absolutnie niezbędne okazuje się wsparcie psychologiczne, ponieważ jej przyczyny zwykle są niezwykle złożone i trudne do przezwyciężenia bez pomocy specjalisty. Doskonałym uzupełnieniem terapii są alternatywne, naturalne sposoby zwalczania objawów tej choroby.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na to, jak złagodzić objawy tego stanu psychicznego naturalnymi metodami.

Terapia sztuką a depresja

Działania twórcze okazują się doskonałym sposobem na odwrócenie uwagi od depresji u pacjenta. Terapia sztuką, zwana również arteterapią, pomaga rozładować napięcie i uwolnić nagromadzone emocje poprzez artystyczną ekspresję, która kładzie kres dręczącym problemom natury emocjonalnej, trudnym do zwalczenia innymi sposobami.

Stąd też alternatywą leczenia dla osób przechodzących przez trudny, depresyjny etap w swoim życiu, może być rozładowywanie napięcia i smutku poprzez malarstwo, taniec, teatr, muzykę etc. W ten sposób, można znaczne złagodzić objawy depresji oraz znaleźć ujście rozładowania negatywnych emocji.

Aromaterapia a depresja

Aromaterapia to terapia uzupełniająca leczenie depresji. Uzdrawiająca moc olejków eterycznych jest idealnym sprzymierzeńcem w walce z przygnębieniem, smutkiem i negatywnymi emocjami. Zabiegi polegające na wdychaniu i wcieraniu w ciało rozmaitych aromatów, mogą sprawić, że depresja zniknie definitywnie – pomagają odzyskać siły witalne i wewnętrzną harmonię.

Olejki eteryczne

Korzyści, jakich dostarcza nam aromaterapia to w rzeczywistości: poczucie zdrowia, witalności, młodości, piękna – czyli czynniki, które sprawiają, że czujemy się pewni siebie i gotowi na każde wyzwanie.

Specjalne zalecenia dotyczące leczenia depresji

Zadbaj o aktywność!

Kiedy pojawia się depresja jest niezwykle istotne, by starać się zachować aktywność w różnych dziedzinach. Zajęte myśli pozwolą odwrócić uwagę od problemów natury emocjonalnej. I równie ważne: aby stawiać sobie cele i za wszelką cenę dążyć do ich realizacji.

Ćwiczenia fizyczne

Bez względu na rodzaj aktywności fizycznej, pomaga ona utrzymać zdrowe ciało i zdrowego ducha. Pamiętaj zatem o codziennej dawce ćwiczeń – może to być zwyczajny półgodzinny spacer, pływanie, jazda na rowerze…

Aktywność fizyczna

Ten lub inny rodzaj aktywności fizycznej jest niezbędny dla utrzymania dobrego samopoczucia oraz poczucia spełnienia. Depresja w starciu z wydzielanymi podczas uprawiania sportu endorfinami, nie ma szans!

Relaks i medytacja

Stosowanie podstawowych technik relaksu umysłu oraz medytacja, to niezbędne praktyki do obniżania napięcia układu nerwowego. Pozwalają uwolnić negatywne emocje zapewniając odpoczynek pracy mózgu.

Chłodna analiza sytuacji

Należy nauczyć się spokojnie analizować sytuację oraz znaleźć przyczyny przygnębienia i smutku. Dzięki temu depresja będzie znacznie łatwiejsza do wyleczenia. Co więcej, nauczymy się w ten sposób również zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Komunikacja z innymi osobami

 

Rozmowa na temat problemów emocjonalnych z bliskimi może przynieść ogromną ulgę oraz przyczynić się do odnalezienia wewnętrznego spokoju.

Rodzina razem

Zajmowanie czymś myśli

Być może to najlepsza forma oddalenia problemów wywołujących depresję. Staraj się nieustannie coś robić: wyjdź na spacer, spotkaj się z przyjaciółmi, zobacz ulubiony film… – to doskonały sposób na uniknięcie przygnębienia i lęku.

Nie zamartwiaj się

Na co dzień zwykle nie brakuje sytuacji, w których martwimy się zbytnio czymś, czego nie jesteśmy do końca pewni i robimy rozmaite założenia. Takie podejście nie jest zdrowe. Zalecamy dokładne sprawdzanie wszystkiego, dzięki czemu będziemy mieli pewność co do zaistniałych sytuacji.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Nie jest wskazane podejmowanie ważnych decyzji w momencie napadów depresji. W takich przypadkach, dajmy sobie trochę czasu i uspokójmy się. Jeśli nie będziemy działać w ten sposób ,możemy popełnić błędy, które mogą później okazać się nie do rozwiązania. W związku z czym, depresja może jeszcze bardziej się pogłębić.

Pamiętaj…

Depresja rzadko pojawia się u osób otoczonych gronem przyjaciół i szczęśliwą rodziną. Dlatego jest niezwykle istotne wykrycie problemu na czas. A także próba znalezienia jak najszybszego rozwiązania problemów emocjonalnych, by uniknąć poważnych następstw depresji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pełka-Wysiecka, J., & Samochowiec, J. (2014). Depresja - Czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia? Psychiatria.
  • Jedynak, P., Jahołkowski, P., & Filipkowski, R. (2007). Neurogeneza dorosłych a depresja. Neuropsychiatria i Neuropsychologia.
  • Bilikiewicz, A., & Matkowska-Białko, D. (2004). Zaburzenia funkcji poznawczych a depresja. Udar Mózgu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.