Depresja u nastolatka: jak ją rozpoznać?
Podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problemy ze zdrowiem psychicznym? Najpierw dowiedz się, jak wygląda depresja u nastolatka.
Dojrzewanie to etap zmian, poszukiwania siebie, pierwszych miłości i rozczarowań. Co więcej, to trudny okres dla młodzieży i rodziców. Depresja u nastolatka zdarza się jednak częściej niż mogłoby się zdawać i nie ma nic wspólnego z wahaniami nastrojów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) «depresja to trzecia najczęstsza przyczyna chorób i niepełnosprawności wśród nastolatków, a samobójstwo to trzecia w kolejności przyczyna zgonów u młodzieży w wieku od 15 do 19 lat.«.
W związku z tym faktem, przedstawiamy sygnały alarmowe, które należy rozpoznać, by zauważyć depresję u nastolatka.
Depresja u nastolatka: co to takiego?
Depresja definiowana jest jako «syndrom charakteryzujący się poczuciem głębokiego smutku i upośledzeniem funkcji psychicznych, czasami z zaburzeniami neurowegetatywnymi».
W efekcie problem ze zdrowiem psychicznym sprawia, że człowiek traci zainteresowanie codziennymi czynnościami, z których wcześniej czerpał radość. Twoje nastoletnie dziecko będzie wyraźnie odmienione, zmieni swój sposób myślenia, samopoczucie i zachowanie.
Innymi słowy, mówiąc o depresji u nastolatka mówimy o poważnych problemach z funkcjonowaniem, fizycznością i emocjonalnością, które mogą w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do samookaleczeń lub prób samobójczych.
Co więcej, około 10 do 20 % nastolatków na świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak wiele z nich nie jest diagnozowana ani leczona.
Już sama presja nastoletniego życia, w tym pragnienie przynależności do grupy, wzloty i upadki pierwszej miłości i oczekiwania w szkole mogą silnie negatywnie wpływać na nastrój młodzieży, a depresja to krok dalej. Poruszając tę problematykę mówimy o problemie, który przeciąga się w czasie.
Przeczytaj również: Depresja u bliskiej osoby – jak ją rozpoznać?
Czynniki ryzyka
Każdy nastolatek może zapaść na depresję. Istnieją jednak sytuacje i czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji u twojego dziecka, na przykład predyspozycje genetyczne, własna biologia i chemia mózgu.
Przyjrzyjmy się najpierw czynnikom powodującym stres u młodzieży, które mogą wywołać depresję:
- Presja grupy
- Wpływ mediów
- Nadmierne korzystanie z technologii
- Odkrywanie własnej seksualności
- Przemoc w rodzinie
- Nękanie i upokarzanie
- Problemy społeczno-ekonomiczne
- Choroba ciała lub ducha
- Wczesna ciąża
- Przynależność do mniejszości etnicznej
Depresja u nastolatka: objawy
Przede wszystkim otwórz oczy i wypatruj wszelkich zmian w osobowości, zachowaniu i nastawieniu dziecka, by jak najskuteczniej je wesprzeć. Tak objawia się depresja u nastolatka:
- Poczucie smutku wywołujące niekontrolowany płacz.
- Zmiana apetytu: jedzenie zbyt dużo lub wcale.
- Bezsenność lub przemęczenie prowadzące do spania całymi dniami.
- Gorsze wyniki w nauce.
- Nadużywanie alkoholu i/lub narkotyków.
- Migreny, bóle głowy lub żołądka.
- Samookaleczanie – zadawanie sobie bólu.
- Opracowywanie planu samobójstwa lub próba samobójcza.
- Drażliwość, frustracja, obrażanie się bez powodu.
Uwaga: Warto wyjaśnić, że nie wszystkie objawy z listy muszą wystąpić, by uznać za konieczne udanie się do lekarza. Specjalista najlepiej oceni stan nastolatka i wskaże odpowiednią metodę leczenia.
Zobacz teraz: Depresja? Wylecz dzięki tym 6 naturalnym lekarstwom!
Depresja u nastolatka: leczenie
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko cierpi na depresję, najpierw porozmawiaj z zaufanym lekarzem. On wskaże ci drogę i odpowiednie leczenie dla nastolatka. Zwykle zaleca się połączenie leków antydepresyjnych z psychoterapią.
Psychoterapia wiąże się z uczęszczaniem do terapeuty (psychologa lub psychiatry), który pomaga nastolatkowi rozpoznać chorobę i zmienić negatywne myślenie, by ponownie zaczął widzieć szklankę do połowy pełną.
Jeśli chodzi o leki, zwykle przepisuje się fluoksetynę lub escitalopram. Obie substancje uznane są przez FDA za odpowiednie do leczenia depresji u nastolatków.
Podsumowując, przy najmniejszym podejrzeniu, że nastolatek cierpi na depresję, udaj się do lekarza. Najpierw przyjrzy się twojemu dziecku, a potem je zdiagnozuje i zaleci kurację, która pomoże mu inaczej spojrzeć życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Organización Mundial de la Salud. (2018). Adolescentes: riesgos para la salud y soluciones. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/adolescents-health-risks-and-solutions
- Salud mental del adolescente. (2019). Retrieved 3 September 2020, from https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/adolescent-mental-health
- Mayo Clinic. Depresión en adolescentes. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/teen-depression/symptoms-causes/syc-20350985
- MedlinePlus. Depresión en adolescentes. https://medlineplus.gov/spanish/teendepression.html
- Boletín Médico del Hospital Infantil de México. (2015). Depresión en adolescentes. Un problema oculto para la salud pública y la práctica clínica. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1665114615000659