Depresja poślubna - jak ją rozpoznać i przezwyciężyć
Oczekuje się, że dni i miesiące następujące po ślubie należą do najszczęśliwszych w życiu pary, że w tym czasie przeżywany jest słodki etap związku. W końcu na dobre i na złe jesteś z miłością życia i oboje stajecie przed ekscytującym początkiem wspólnej podróży. Więc dlaczego czujesz się taki smutny, apatyczny i odłączony? Właśnie w taki sposób często zaczyna się depresja poślubna.
Pojęcie, jakim jest depresja poślubna, nie odnosi się do poważnego zaburzenia nastroju, ale raczej do uczucia pustki i melancholii, którego mogą doświadczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety po ślubie. Te uczucia pojawiają się niespodziewanie i mogą być trudne do rozpoznania, zaakceptowania i przekroczenia. Dlatego chcemy opowiedzieć o tym więcej.
Depresja poślubna – jak się objawia?
Każda osoba jest inna i dlatego objawy tego stanu mogą się różnić w każdym przypadku. Ogólnie objawy są podobne do epizodów depresyjnych, ale być może mają mniejszą intensywność.
Do najczęstszych należą:
- Poczucie pustki, samotności i udręki.
- Ciągły smutek i skłonność do izolacji. Osoba może czuć się odłączona od swojego partnera, a nawet unikać emocjonalnego kontaktu z nim.
- Apatia i utrata zainteresowania. Nic nie wydaje się sprawiać przyjemności ani entuzjazmu, a dni stają się monotonne.
- Zaburzenia snu i apetytu.
- Często doświadcza się utraty energii lub uporczywej nudy.
Przeczytaj również: Szczęśliwe małżeństwo – jak je utrzymać
Dlaczego pojawia się depresja poślubna?
Trudno zrozumieć, że osoba może czuć się przygnębiona, kiedy przeżywałaby jeden z najlepszych etapów swojego życia i związku. Jednak depresja poślubna jest bardziej powszechna, niż nam się wydaje. I tak naprawdę jest kilka czynników, które przyczyniają się do jego wystąpienia.
Poczucie pustki po ślubie
Od miesięcy przygotowania do ślubu zaprzątają umysł i wolny czas. Tyle było do zrobienia…! Całe Twoje środowisko opiekowało się Tobą i wydarzeniem, współpracowało i planowało. A Ty i Twój partner przeżyliście magiczne chwile, wybierając kwiaty, sukienki lub menu bankietowe. A teraz jest po wszystkim. Nie jesteś już protagonistą, a życie znów jest rutyną. Czujesz, że nie masz już celu i może pojawić się silne poczucie pustki.
Trudności w dostosowaniu się do nowego statusu
Wchodzenie w rolę osoby zamężnej może zająć trochę czasu i mogą pojawić się pewne trudności lub opór. Niektórzy mogą poczuć, że żałują swojej decyzji, że są związani lub uwięzieni, że tęsknią za samotnym życiem.
Być może nie widują już tak często swojej rodziny lub przyjaciół, albo presja zaangażowania staje się dla nich czasami zbyt duża. Nawet jeśli jest to kwestia perspektywy i naprawdę kochają swojego partnera i chcą się pobrać, te myśli i uczucia mogą prowadzić do silnego poczucia winy.
Niespełnione oczekiwania
Innym razem to sprawdzenie rzeczywistości prowadzi do depresji poślubnej. Być może miałeś nierealistyczne oczekiwania co do tego, jak będzie wyglądało życie małżeńskie, a gdy ich nie spełnią, pojawia się strach i smutek.
Być może wyidealizowałeś małżeństwo, a teraz musisz zmierzyć się z kłótniami, zazdrością lub nieporozumieniami. Teraz musisz założyć codzienną rutynę, różnice zdań na temat prac domowych lub brak wspólnego czasu. Ta bańka, w której mieszkałeś z tą drugą osobą podczas planowania ślubu, ustąpiła codzienności z niezbyt przyjemnymi chwilami. I możesz przegapić poprzedni etap.
Zobacz też: Udane małżeństwo – 6 wskazówek, jak je zbudować
Wesele było patchem, ale problem nadal istnieje
Na koniec warto wspomnieć, że czasami pomysł zawarcia związku małżeńskiego pojawia się jako rodzaj desperackiego remedium na problemy, które para ciągnęła od dawna. Starają się ukryć wątpliwości, kłótnie lub różnice tym lotem do przodu, ale kiedy odbywa się ślub i kończy się miesiąc miodowy, problemy z przeszłości wciąż istnieją.
Jak przezwyciężyć depresję poślubną
Jeśli czujesz, że przechodzisz przez depresję poślubną, zachowaj spokój. Nie oznacza to, że coś jest nie tak, lub że zawarcie małżeństwa było błędem.
Jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby przezwyciężyć tę sytuację:
- Zaakceptuj swoje uczucia. Czasami może być trudno zidentyfikować objawy, a jeszcze trudniej rozpoznać, co czujesz, ale ważne jest, aby pozwolić sobie na ten krok. Nie oceniaj siebie, nie obwiniaj się ani nie powstrzymuj. Obserwuj swoje emocje i zaakceptuj je, aby je przekroczyć.
- Zmień swoją perspektywę. Staraj się pamiętać, że ślub nie był celem, ale początkiem drogi. Bądźcie podekscytowani budową tego nowego etapu jako para. Twórz nowe projekty i cele, indywidualne i wspólne, i poświęć swój czas na to, co sprawia, że czujesz się dobrze.
- Nie zaniedbuj ważnych osób w swoim życiu. Bycie w związku małżeńskim nie oznacza konieczności izolowania się lub wyrzeczenia się pozostałych ról. Pozwól sobie na rozwój wewnątrz i na zewnątrz pary, a nie poczujesz, że coś straciłeś.
- Rozmawiaj ze swoim partnerem. Wyjaśnij, jak się czujesz i czego potrzebujesz. Komunikacja nie tylko pomoże Ci przetworzyć emocje, ale także wzmocni więź i uniknie nieporozumień.
- W razie potrzeby zasięgnij profesjonalnej pomocy. Jeśli Twój związek był niespokojny od czasu randki lub czujesz, że ta melancholia powoduje duży dyskomfort lub przeszkadza w codziennym życiu, psychoterapia może być bardzo pomocna.
W sumie depresja poślubna jest dość powszechna, może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i zabarwić ten piękny moment smutkiem lub apatią. Jeśli jednak pozwolisz sobie czuć, komunikujesz się i skupiasz na budowaniu tego nowego etapu, wszystko minie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Livermore, Sierra (2022) “The New Bride’s Guide to Overcoming “Post-Wedding Depression”,” Family
Perspectives: Vol. 3 : Iss. 1 , Article 10.
Disponible en: https://scholarsarchive.byu.edu/familyperspectives/vol3/iss1/10 - Scott, A. M., & Stafford, L. (2018). An investigation of relational turbulence and depressive symptoms in newly married women. Personal Relationships, 25(1), 22–37