Depresja i otyłość: czy istnieje związek genetyczny?

Na podstawie dotychczasowych badań wiadomo, że istnieje związek między depresją a otyłością. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy te dwa zaburzenia są powiązane genetycznie, czy też w inny sposób.
Depresja i otyłość: czy istnieje związek genetyczny?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2023

Nauka dowiodła, że depresja i otyłość są ze sobą wzajemnie powiązane. Nie jest jednak jasne, czy jest to powiązanie genetyczne, czy też poprzez inne czynniki. W tej chwili dostępne dane są sprzeczne i nie pozwalają na wyciągnięcie ostatecznych wniosków.

Istnieje kilka badań, które mówią o związku między depresją a otyłością. Jedno z nich bezpośrednio sugeruje, że takie powiązanie jest genetyczne. Jednak nowe badania podważyły te założenia.

Sugerowano nawet, że jest oczywiste, że u osób otyłych występuje więcej przypadków depresji, po prostu z powodu psychologicznych i społecznych implikacji nadwagi. Z kolei osoby z depresją zmieniają swoje nawyki żywieniowe, co może prowadzić do nadwagi.

Zobaczmy zatem, jakie informacje krążą na ten temat w środowisku naukowym.

Wskaźnik masy ciała i depresja

Badanie przeprowadzone na University of Exeter (Anglia) i Cancer Research Center of the University of South Australia w 2018 roku uważane jest za najbardziej wszechstronne jak dotąd. We wstępnych wnioskach badania wskazują, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) implikuje wysokie ryzyko zachorowania na depresję.

Badanie zostało opublikowane w International Journal of Epidemiology. Opiera się na danych zebranych w banku informacji genetycznych na temat 50 000 osób w wieku od 37 do 73 lat, u których zdiagnozowano depresję. Porównano je dane z danymi 29 000 osób, które nie miały depresji ani nadwagi.

Ostatecznie naukowcy odkryli, że na każde 4,7 punktu wzrostu BMI prawdopodobieństwo wystąpienia depresji wzrasta o 18%. W przypadku kobiet odsetek ten wzrósł do 23%. W badaniu dodano, że mężczyźni, którzy byli zbyt szczupli, byli również bardziej narażeni na depresję.

Depresja. Smutna otyła kobieta

Depresja i otyłość: związek genetyczny?

W 2012 roku upubliczniono badanie opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii, kierowane przez dr Margaritę Rivera Sánchez, sugerujące, że istnieje genetyczny związek między depresją a otyłością.

Badania wykazały, że depresja modyfikuje działanie genu FTO, znanego również jako „gen otyłości”. Konsekwencją tego, zgodnie z badaniem, jest fakt, że osoby z depresją mają wzrost wskaźnika masy ciała (BMI).

Aby dojść do tych wniosków, również wstępnych, oparto się na bazie danych 2440 osób z rozpoznaną depresją, porównując ich dane z grupą kontrolną 809 osób zdrowych. Analizy doprowadziły do wniosku, że problemy z otyłością częściej występują u osób z depresją.

Gen otyłości

W 2019 roku przeprowadzono nowe badanie, tym razem prowadzone przez grupę Skarmety z Andaluzyjskiego Centrum Biologii Rozwoju w Sewilli oraz Marcelo Nóbrega z Wydziału Genetyki Człowieka na Uniwersytecie w Chicago. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

W badaniach tych autorzy zwrócili uwagę, że w ostatnich latach opublikowano blisko 2000 badań, w których gen FTO identyfikuje się jako „gen otyłości”. Jednak według nich dane te są nieprawidłowe. Chociaż gen ten bierze udział w metabolizmie tłuszczów , prawdziwym genem otyłości byłby Iroquois 3 lub IRX3.

IRX3 pełni podstawowe funkcje praktycznie we wszystkich ludzkich wnętrznościach, a jego działanie zachodzi głównie w podwzgórzu mózgu. Naukowcy wskazali, że tylko 25-45% przypadków otyłości ma podłoże genetyczne.

Otyłość i depresja mogą tworzyć błędne koło. Osoby otyłe czują się przygnębione z powodu konsekwencji psychologicznych, a osoby z depresją jedzą niezdrowo z powodu swojego stanu

Nie ma genu odpowiedzialnego za depresję

W 2019 roku American Journal of Psychiatry opublikował badanie przeprowadzone przez Richarda Bordera, genetyka z University of Colorado. Ten ekspert wraz ze swoim zespołem przeanalizował dane genetyczne 620 000 osób. Na tej podstawie doszli oni do wniosku, że nie ma genu odpowiedzialnego za depresję.

Naukowcy zebrali informacje na temat 18 genów, które zostały określone jako incydenty lub determinanty depresji. Na koniec badania zwrócili uwagę, że żadna z tych grup, ani grupy z nimi związane, nie determinuje stanów depresyjnych. Każdy gen ma tylko niewielki wpływ na zaburzenia nastroju.

Te badania obalają pogląd, że depresja jest wyłącznie zaburzeniem genetycznym. Obalają również pogląd, że istnieje „gen depresji ”. Nie wyklucza to możliwości, że w grę wchodzą czynniki dziedziczne. Jednocześnie sugerują, że tworzą one złożoną sieć powiązanych genów, która nie została jeszcze odkryta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Padilla-Téllez, E., Ruiz García, J., & Rodríguez-Orozco, A. R. (2009). Asociación depresión-obesidad. salud pública de méxico, 51, 275-276.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.