Depresja – 5 objawów, które być może ignorujesz

Z uwagi na to, że depresja zmienia procesy chemiczne przebiegające w ludzkim mózgu, osoby dotknięte tą chorobą mogą postrzegać mocno zniekształconą wersję rzeczywistości, odbierając jako negatywne różnego rodzaju zachowania oraz komentarze, które w innych okolicznościach wydałyby się całkowicie normalne i o neutralnym znaczeniu.

Niestety spory odsetek osób, które dopadła depresja zdaje sobie sprawę z tego faktu dopiero wtedy, gdy choroba przeszła już w bardziej zaawansowane stadium. Wynika to z tego, że najzwyczajniej w świecie chory nie potrafi zidentyfikować oznak tego schorzenia.

Chociaż najbardziej przytłaczającym i dominującym w przypadku uczuciem jest dojmujący smutek, to jednak wiele osób ignoruje występujące u nich inne poważniejsze objawy tego zaburzenia w sferze psychicznej.

Kobieta cierpiąca na depresję

Nie byłoby to niczym szczególnie istotnym, gdyby nie to, że taka postawa uniemożliwia rozpoczęcie prawidłowego leczenia choroby, która bez odpowiedniej terapii z biegiem czasu przechodzi do postaci znacznie trudniejszej do wyleczenia.

I choć każdy przypadek depresji przejawia się inaczej, to jednak istnieje szereg objawów, które mogą posłużyć do jej jednoznacznego i poprawnego zidentyfikowania.

Wiedząc o tym, że ogromna większość osób wciąż nie wie, jakimi charakterystycznymi objawami cechuje się depresja, w dzisiejszym artykule mamy zamiar zaprezentować Ci 5 najbardziej typowych i najczęściej spotykanych objawów tej choroby.

1. Depresja objawia się zazwyczaj nagłymi zmianami wagi ciała

Jednym z najbardziej widocznych objawów, jakie daje depresja są nagłe i pozornie niewytłumaczalne wahania masy ciała. Utrata lub przybranie ponad pięciu procent całkowitej normalnej wagi ciężaru w ciągu miesiąca jest objawem wskazującym, że coś nie do końca prawidłowo funkcjonuje w Twoim w organizmie.

W tym konkretnym przypadku mamy na myśli zaskakującą utratę wagi bez stosowania jakiejkolwiek diety lub ćwiczeń fizycznych. Twój apetyt może jednocześnie ulec zauważalnemu zredukowaniu, czego efektem może być niedobór składników odżywczych.

Zmiana apetytu

Oczywiście, trzeba być ostrożnym w przypadku zaobserwowaniu u siebie opisanych objawów, gdyż depresja nie jest jedynym zagrożeniem w takim przypadku, mogą także wystąpić poważne napady anemii, zmęczenia i utraty koncentracji.

Jeśli natomiast zauważalnie przybrałeś na wadze, to najprawdopodobniej już zacząłeś jeść większe ilości pożywienia z powodu niepokoju, stresu lub innych stanów emocjonalnych, z których w późniejszych stadiach rozwija się depresja.

2. Zmiany w normalnym cyklu snu

Depresja może objawiać się także zakłóceniami snu, co wymaga natychmiastowego zwrócenia na nie większej uwagi, gdy tylko problemy ze snem przyjmują postać ciągłą.

Objaw ten jest na szczęście bardzo łatwy do zidentyfikowania i ogólnie rzecz biorąc powoduje podjęcie działań pozwalających rozwiązać problem ze snem, podczas których można także określić, czy jego przyczyną nie jest przypadkiem właśnie będąca przedmiotem tego artykułu choroba.

Ale należy przy tym pamiętać, że opisywane objawy mogą być również spowodowane przez powody inne, niż depresja. Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed pójściem do łóżka, jedzenie wieczorem ciężkostrawnych potraw lub nadmierny poziom stresu to inne powszechnie spotykane przyczyny problemów z zasypianiem i ogólnie ze snem.

Bezsenność

Osoby z tym problemem o podłożu psychicznym ogólnie rzecz biorąc czują się senne w ciągu dnia, ale jednocześnie mają trudności z zasypianiem w nocy.

Należy znaleźć jak najszybsze rozwiązanie tego stanu, ponieważ często nakłania on zmagających się z nim ludzi do nadmiernego korzystania z leków nasennych lub alkoholu (a także łącząc je ze sobą) w celu przezwyciężenia tego problemu, co jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

3. Gniew lub podatność na wybuchy złości

Negatywne zmiany nastroju są typowymi sposobami, za pomocą których objawić może się depresja –najczęściej spotkać można nadmierne zamartwianie się, smutek, czy też zniechęcenie.

Na ogół tego typu zmiany nastroju są spowodowane przez problemy ze snem i niedobór składników pokarmowych wywołany nieprawidłowym odżywaniem się.

Niektórzy ludzie mają na Ciebie gorszy wpływ wywołując u Ciebie poczucie rozdrażnienia, ale te same osoby na ogół nie rozumieją, przez co przechodzisz i czym jest tak naprawdę depresja.

Irytacja

Warto też w takim przypadku podjąć starania prowadzące do uniknięcia konfrontacji, ale jednocześnie należy zadbać o to, by nie popaść w nadmierną izolację i samotność, bo taki stan rzeczy może jeszcze bardziej pogorszyć objawy choroby.

Depresja zmienia funkcjonowanie procesów chemicznych przebiegające w ludzkim mózgu przez co może do Ciebie docierać mocno zniekształcona wersję rzeczywistości.

Różnego rodzaju zachowania oraz komentarze, które w innych okolicznościach wydałyby się całkowicie normalne i o neutralnym znaczeniu możesz zacząć odbierać jako negatywne, co może zarazem wywoływać u Ciebie niepotrzebną i niezrozumiałą dla innych irytację.

4. Poczucie winy

Osoby, które dopadła depresja, często mają u siebie głębokie poczucie winy. A co gorsza niejednokrotnie potęguje ono jeszcze głębsze odczuwanie negatywnych emocji, co z kolei napędza depresję tworząc swego rodzaju błędne koło.

Poczucie winy na ogół wynika z uwagi na podejmowanie niewłaściwych decyzji, co bezpośrednio spowodowane jest błędną oceną sytuacji z uwagi na przeżywanie smutku, zniechęcenia, czy też wzajemne animozje między Tobą, a bliskim Ci osobom.

Jest to dość skomplikowany problem, ponieważ pogarsza on i negatywnie wpływa na Twoje relacje z otoczeniem, tym trudniejsze więc zadanie stoi przez chorującymi na depresję osobami, aby uzyskać wsparcie, którego tak bardzo potrzebują do przezwyciężenia swojej choroby.

5. Różnego rodzaju bóle i migreny

Jeszcze kilka lat temu specjaliści z dziedziny zdrowia psychicznego nie wierzyli w to, że emocje mogą mieć jakikolwiek związek z fizycznym odczuwaniem bólu.

Jednak po wykonaniu wielu różnych badań stwierdzono jednoznacznie, że takowy związek rzeczywiście istnieje, co więcej wykryto, że jest on o wiele silniejszy niż kiedyś sądzono.

Może on objawiać się na przykład zwiększoną wrażliwością skóry na bodźce zewnętrzne, bólami mięśni, sztywnością stawów i zaburzeniami trawienia.

Bóle szyi

Oczywiście należy brać pod uwagę, że wszystkie opisane powyżej objawy mogą mieć wiele różnych przyczyn, dlatego też trzeba najpierw przeprowadzić dokładną analizę stanu zdrowia badanej osoby w celu ustalenia, czy odczuwane bóle są spowodowane przez choroby takie, jak depresja, czy też przez zwykły stres lub jakieś inne problemy natury zdrowotnej.

Depresja jest poważnym schorzeniem, które powinno być postrzegane nie tylko jako zwykły smutek, płacz, lub im podobne nastroje. Jest to złożona i niebezpieczna choroba, która wymaga przeprowadzenia profesjonalnej terapii leczniczej w celu przezwyciężenia jej tak szybko, jak to możliwe.

Chociaż wiele z opisanych powyżej objawów może być mylone z innymi chorobami, to jednak niezmiernie ważne jest zwrócenie na nie uwagi w stopniu umożliwiającym postawienie trafnej diagnozy i następnie zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej pod okiem specjalisty.

WIĘCEJ DLA CIEBIE