Depilacja kremem - 7 kroków, żeby zrobić to poprawnie
Depilacja woskiem, laserem, ostrzami, nitkowaniem, światłem pulsacyjnym… Sposobów na gładką skórę pozbawioną niechcianego owłosienia jest wiele. Depilacja kremem to jedna z najprostszych, najskuteczniejszych, najszybszych, bezbolesnych i dostępnych opcji.
Warto jednak wiedzieć, że aby metoda ta była skuteczna i bezpieczna, należy zachować pewne środki ostrożności. Wyjaśnimy tutaj wszystko, co musisz wiedzieć!
Depilacja kremem – w jaki sposób działa?
Krem do depilacji to produkt kosmetyczny zawierający substancje chemiczne mogące wchodzić w reakcję z włosami. Jego głównym działaniem jest rozerwanie wiązań siarkowych w keratynie budującej włosy. Pozwala to później na ich łatwe usunięcie.
Dzięki temu produktowi włosy nie są usuwane wraz z cebulką, jak ma to miejsce w przypadku woskowania i nitkowania, ale są usuwane tuż nad powierzchnią skóry. Krem wchodzi w reakcję, a usuwając go, pozbywasz się włosków, które zareagowały.
Efekty metody utrzymują się zazwyczaj do 4 dni. Nie trwają dłużej właśnie ze względu na zasadę działania, która pozostawia korzeń w skórze.
Jak prawidłowo stosować krem do depilacji
Depilacja za pomocą kremów jest prosta, szybka i bezbolesna. Aby jednak osiągnąć oczekiwane rezultaty i zapobiec uszkodzeniu skóry przez składniki produktu, należy go prawidłowo nakładać. Tutaj opowiemy Ci jak to się robi.
1. Depilacja kremem – wybierz odpowiedni produkt
Przed depilacją kremem należy koniecznie poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego produktu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji przeznaczonych dla różnych typów skóry, charakterystyki włosów i obszarów ciała.
Aby kupić krem do depilacji, rozważ następujące kwestie:
- Rodzaj skóry: ustal, czy jest normalna, sucha, tłusta, mieszana czy wrażliwa.
- Obszar ciała, który chcesz depilować, np. nogi, twarz, pachy lub okolice bikini.
- Rodzaj włosów do usunięcia: normalne, cienkie lub grube.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, czy cierpisz na alergie lub nadwrażliwość na niektóre składniki. W takim przypadku należy sprawdzić, czy stanowią one część produktu.
Kremy do depilacji dostępne są w różnych postaciach: emulsje, żele, aerozole i roll-ony. Te dwa ostatnie zwykle nie powodują problemów. Z kolei emulsje i żele pozwalają lepiej kontrolować grubość warstwy aplikowanego produktu.
Należy pamiętać, że niektóre kremy do depilacji mają nieprzyjemny zapach – przypominający zgniłe jaja – zwłaszcza gdy wchodzą w reakcję z włosami. Jeśli niepokoją Cię mocne zapachy, możesz kupić wersję bezzapachową.
Uważamy, że ten artykuł również może Ci się spodobać: Depilacja światłem pulsacyjnym – co to jest i jakie są zalety?
2. Depilacja kremem – wykonaj test wrażliwości
Kiedy już zdecydujesz się na krem do depilacji i postanowisz użyć go po raz pierwszy, warto przeprowadzić test wrażliwości. Ma to na celu sprawdzenie, czy składniki produktu nie powodują alergii lub niepożądanych reakcji na skórze.
Nałóż niewielką ilość kremu na partię ciała, którą chcesz depilować i usuń po czasie podanym w instrukcji. Jeśli po 24 godzinach nie odczujesz zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia, prawdopodobnie możesz bezpiecznie stosować produkt.
Jeśli jednak zauważysz, że Twoja skóra staje się zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się lub swędzi, zaniechaj dalszego stosowania. Skonsultuj się ze specjalistą, aby ocenić, czy powinnaś zmienić metodę depilacji lub kupić inny rodzaj specjalnego kremu do skóry wrażliwej.
3. Zbadaj obszar, który ma być depilowany i przygotuj skórę
Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić obszar, który ma być depilowany, pod kątem skaleczeń, zadrapań, opryszczki oraz podrażnionej lub spalonej słońcem skóry. Jeśli masz którekolwiek z tych zmian, przed użyciem produktu należy poczekać, aż całkowicie się zagoją.
Nigdy nie należy nakładać kremu do depilacji na nozdrza, uszy, brwi i skórę wokół oczu. Nigdy nie nakładaj kremu na genitalia, odbyt lub sutki.
Zanim zaczniesz, upewnij się, że skóra jest czysta i sucha. Jeśli masz bardzo długie włosy, warto je najpierw przyciąć nożyczkami, aby ułatwić proces dalszego usuwania.
4. Depilacja kremem i sposób nakładania produktu
Aby prawidłowo zastosować produkt, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle na obszar przeznaczony do depilacji nakłada się grubą, równą warstwę kremu, upewniając się, że całkowicie pokrył on włosy.
Unikaj wcierania kremu w skórę. Aplikacja polega na równomiernym rozsmarowaniu. Do niektórych prezentacji komercyjnych dołączona jest szpatułka ułatwiająca to zadanie.
Kluczem jest nałożenie kremu w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosa, aby ułatwić kontakt włosa z produktem. Po zakończeniu natychmiast umyj ręce.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak usunąć niechciane owłosienie z nóg naturalną metodą
5. Pozostaw krem do depilacji na odpowiedni czas
Aby produkt spełnił swoje zadanie, musi działać przez kilka minut. Zwróć uwagę na czas zalecany w instrukcji. Może on wynosić od 3 do 10 minut, w zależności od obszaru przeznaczonego do depilacji.
Krem może powodować uszkodzenie skóry, jeśli pozostanie na skórze dłużej niż jest to zalecane. Nie myśl, że jeśli przedłużysz jego działanie, efekty będą lepsze lub że włosy będą rosły dłużej. Wręcz przeciwnie, możesz doznać poważnych obrażeń, takich jak oparzenia.
Nie należy również usuwać kremu przed wyznaczonym czasem, ponieważ istnieje ryzyko, że nie zostaną usunięte wszystkie włosy. Najlepiej ustaw minutnik lub alarm w telefonie.
Podczas działania produktu często odczuwa się mrowienie w okolicy. Jeśli jednak zauważysz pieczenie lub podrażnienie, natychmiast usuń krem.
6. Usuń krem i włosy
Po wskazanym czasie następuje usunięcie produktu. Używaj szpatułki lub wilgotnego ręcznika, wykonując delikatne ruchy w kierunku wzrostu włosów. Pamiętaj, aby usunąć cały krem i wszystkie włosy, które wyszły ze skóry.
7. Depilacja kremem – oczyść i nawilż
Po usunięciu kremu do depilacji umyj skórę ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości. Jeśli nie spłuczesz produktu, składniki kremu mogłyby kontynuować swoje działanie i spowodować oparzenia.
Następnie delikatnie osusz skórę, bez pocierania. Na koniec nałóż nawilżający balsam lub krem, aby zapobiec wysuszeniu i podrażnieniom.
Depilacja kremem – dodatkowe wskazówki
Jeśli zastosujesz się do wszystkich opisanych tutaj kroków, będziesz w stanie skutecznie i bezpiecznie usunąć niechciane owłosienie. Należy jednak zwrócić uwagę na następujące dodatkowe wskazówki, aby uniknąć skutków ubocznych:
- Sprawdź datę ważności produktu. Nie używaj go, jeśli jest po terminie.
- Po nałożeniu kremu należy umyć ręce i unikać dotykania oczu i twarzy podczas jego stosowania.
- Nie należy golić się ani nie używać ponownie kremu do depilacji na tym samym obszarze przez 72 godziny po aplikacji.
- Unikaj opalania, pływania i używania antyperspirantów lub produktów zapachowych przez 24 godziny po zastosowaniu kremów do depilacji.
- Nie używaj tego rodzaju depilacji, jeśli masz wrażliwą skórę, stosujesz leki na trądzik lub cierpisz na schorzenia, takie jak trądzik różowaty, egzema lub łuszczyca.
Uważamy, że może Cię również zainteresować: Przebarwienia pod pachami – rozjaśnij je domowymi sposobami
Zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych
Jak twierdzą eksperci, zapalenie mieszków włosowych jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych związanych z depilacją. Jest to zapalenie struktury, w której rosną włosy.
Zapalenie to objawia się małymi białymi krostkami. Może im towarzyszyć swędzenie i ból, a w ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do powstawania blizn i czyraków.
Na ogół schorzenie ustępuje samoistnie, bez konieczności leczenia. Istnieją jednak bardziej złożone sytuacje, w których występuje utrzymująca się i rozszerzająca się ropa, w których konieczne jest zastosowanie antybiotyków.
Aby zapobiec powikłaniom, oprócz stosowania się do powyższych rad, regularnie, dwa lub trzy razy w tygodniu, delikatnie złuszczaj skórę. Należy także pamiętać o unikaniu ekspozycji na słońce bezpośrednio po depilacji woskiem.
Depilacja kremem – gładka, promienna skóra w ciągu kilku minut
Depilacja za pomocą kremu do depilacji może być doskonałą alternatywą dla uzyskania gładkiej, pozbawionej włosków skóry w ciągu zaledwie kilku minut. Postępując zgodnie z krokami i wskazówkami, którymi podzieliliśmy się z Tobą w tym artykule, możesz cieszyć się skuteczną, bezbolesną i bezpieczną depilacją w zaciszu własnego domu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pace, L. M. (2023). Post hair removal folliculitis: a clinicopathological evaluation. Minima Medica, 87-92. https://www.um.edu.mt/library/oar/bitstream/123456789/109642/1/Post_hair_removal_folliculitis_a_clinicopathological_evaluation_2023.pdf
- Park, R. H., Hansen, T. C., & Bell, D. E. (2019). Self-inflicted chemical burns caused by depilatory cream use: the price of beauty. Indian Journal of Burns, 27(1), 44-48. https://journals.lww.com/ijob/fulltext/2019/27010/Self_inflicted_chemical_burns_caused_by_depilatory.10.aspx
- Tsai, P., Chou, F., Yu, T., Lee, H., & Chiu, C. (2021). Depilatory creams increase the number of hair follicles, and dermal fibroblasts expressing interleukin-6, tumor necrosis factor-α, and tumor necrosis factor-β in mouse skin. Korean J. Physiol. Pharmacol, 25(6), 497-506. https://synapse.koreamed.org/articles/1147645
- Winters, R. D., & Mitchell, M. (2023). Folliculitis. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/