Dekstroza — czym jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Dekstroza to inna nazwa glukozy. W tym artykule opowiemy Ci wszystko o dekstrozie, w tym kilka interesujących faktów.
Dekstroza — czym jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2021

Dekstroza to jedna z nazw, których ludzie używają w odniesieniu do glukozy, węglowodanu obecnego w naszym codziennym życiu. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o dekstrozie. Glukoza jest niezbędna dla organizmu człowieka. Dekstroza to alternatywna nazwa d-glukozy, jednej z form glukozy. Jest to związek organiczny, monosacharyd o wzorze chemicznym C6H12O6.

W naturze dekstroza jest syntetyzowana w procesie fotosyntezy w roślinach. Występuje głównie w owocach i miodzie pszczół. Co więcej, producenci mogą go sztucznie syntetyzować w laboratoriach. Ludzie zwykle spożywają dekstrozę w postaci bardziej złożonych węglowodanów, które organizm rozkłada do najprostszych form.

Wszystko o dekstrozie

Jak wszystkie węglowodany, dekstroza jest źródłem energii dla organizmu człowieka. Ponieważ jest to mała cząsteczka, organizm szybko ją wchłania podczas trawienia. Następnie przechodzi do krwiobiegu, a stamtąd do tkanek, niemal natychmiast dostarczając energię.

Wszystkie komórki ciała wykorzystują cukry jako energię. W zależności od rodzaju cukru organizm będzie lub nie musiał rozbić go na prostsze cząsteczki, które może z łatwością wykorzystać.

Po wejściu do komórek cukier jest przekształcany w ATP w mechanizmie znanym jako cykl Krebsa. Jest to substancja niezbędna dla pozostałych komórkowych procesów metabolicznych.

Organizm przechowuje nadmiar cukru lub dekstrozy w wątrobie w postaci glikogenu. Z drugiej strony, gdy w organizmie brakuje energii lub dekstrozy, jest ona przekazywana bezpośrednio do komórek, dzięki czemu organizm może z niej korzystać, gdy ją spożyjesz. Jeśli nie, organizm wykorzystuje zapasy glikogenu.

Cukier i miód
Istnieje wiele źródeł glukozy i dekstrozy, które zasadniczo pochodzą z węglowodanów.

Dekstroza — źródła

Jak omówiliśmy powyżej, dekstroza występuje w wielu naturalnych substancjach, takich jak owoce, wino, rośliny i miód. Ponadto może być sztucznie syntetyzowany. Dzięki temu można go przyjmować jako suplement diety, samodzielnie lub jako dodatek do niektórych produktów, takich jak słodziki. Można go również znaleźć w słodyczach, piwie i wędlinach.

Jego możliwe skutki uboczne

Musisz utrzymywać odpowiedni i stabilny poziom glukozy, ponieważ, jak wspomnieliśmy powyżej, Twoje ciało nie mogłoby bez niej normalnie funkcjonować. Zarówno niski, jak i wysoki poziom są szkodliwe. Stały niski poziom dekstrozy spowoduje, że organizm nie będzie miał zapasów glikogenu. Zmienia to wiele funkcji organizmu, prowadząc do problemów zdrowotnych.

Jeśli niskie poziomy są spowodowane jednorazowym zdarzeniem, na przykład intensywnym wysiłkiem fizycznym, który wymaga dużej ilości energii i wyczerpuje krążącą glukozę, organizm nie będzie miał czasu na aktywację zapasów glikogenu. Ponieważ ciało będzie cierpieć z powodu chwilowej potrzeby, niektóre z jego funkcji zostaną nagle przerwane. Może to wywołać zawroty głowy lub omdlenia u osoby.

Bardzo niski poziom cukru we krwi prowadzi do omdlenia. Z drugiej strony, jeśli poziom dekstrozy u danej osoby jest stale wysoki, albo z powodu nadmiernego spożycia, albo problemów z zarządzaniem poziomem cukru we krwi, spowoduje to szkody. Tak jest w przypadku diabetyków, którzy nie mogą regulować poziomu glukozy we krwi.

W związku z tym glukoza gromadzi i uszkadza wiele narządów, takich jak serce i naczynia krwionośne, co ma wiele skutków zdrowotnych. Poza tym eksperci uważają, że glukoza uzależnia. Regularne spożywanie przetworzonych cukrów budzi w ludziach potrzebę ciągłego ich dostarczania.

Wszystko o dekstrozie w życiu codziennym

Dekstroza to alternatywna nazwa glukozy, niezbędnego cukru, który dostarcza organizmowi energii. W codziennym życiu ludzie spożywają dekstrozę z wielu źródeł.

Bardzo ważne jest utrzymanie stałego i odpowiedniego poziomu dekstrozy, ponieważ zarówno niski, jak i wysoki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alimentación para el deporte y la salud – Joan Ramon Barbany – Google Libros [Internet]. [cited 2020 Apr 25]. Available from: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=cNetDwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT5&dq=dextrosa+deporte&ots=Bo0qFpJ_iU&sig=Nm0gqt0vxuTFsjjrddm65Zl4mFs#v=onepage&q=dextrosa deporte&f=false
  • Propuesta tecnológica para la obtención de glucosa por hidrólisis enzimática a partir del azúcar refino [Internet]. [cited 2020 Apr 25]. Available from: https://dspace.uclv.edu.cu/handle/123456789/7475
  • Velasco JF, Maestra R, Vasco Bioquímica N. Glucosa & Fructosa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.