Dekoracyjne sztuczki zmniejszające zużycie energii elektrycznej
Czasami trudno jest pogodzić koszty i gusta, ale dzisiejsze sztuczki dekoracyjne mogą pomóc w znalezieniu równowagi. Rzućmy więc okiem na kilka sztuczek i wskazówek dekoratorskich, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej.
Dekoracyjne sztuczki oszczędzające prąd
Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, należy zwrócić uwagę na niektóre aspekty dotyczące tego tematu. Z jednej strony idea ograniczenia zużycia energii wiąże się nie tylko z aspektem ekonomicznym, ale także z dbałością o środowisko i naszą odpowiedzialnością za zachowanie planety.
Z drugiej strony chcemy podkreślić, że często różnicę w rachunkach za prąd możemy zacząć dostrzegać dopiero po głębokiej i świadomej zmianie nawyków. W tym przypadku inwestycja jest zerowa. W rzeczywistości możemy zobaczyć wyniki tylko z tym, co mamy w domu i dostosowując te sztuczki i wskazówki.
1. Zmień żarówki
Zaczniemy od podstaw: żarówek, które umieścisz w całym domu. Klasyczne żarówki charakteryzują się wyższym zużyciem prądu w porównaniu do tych, które zostały opracowane w ostatnim czasie.
Żarówki LED zużywają zdecydowanie mniej energii. Zapewniają doskonałą jasność, oferując przy tym nawet o 90% mniejsze zużycie energii.
Występują w wielu kształtach i rozmiarach, więc z pewnością znajdziesz takie, które najlepiej pasują do Twojej przestrzeni.
2. Dekoracyjne sztuczki zmniejszające zużycie energii: zaizoluj okna
Chociaż prawdopodobnie nie zamierzasz wymieniać okien, aby oszczędzać energię, warto wspomnieć o kilku łatwiejszych sugestiach. Ważne jest, aby wybrać dobry profil – to znaczy, aby rama była aluminiowa, drewniana lub wykonana z PCV.
Wybór podwójnego oszklenia przekłada się na bezpośrednie oszczędności energii. Jeśli Twoje okna nie są dobrej jakości, ciepło lub zimno może zostać utracone podczas klimatyzacji pomieszczeń w domu. Nie jest też złym pomysłem zastosowanie markiz lub żaluzji, jeśli latem słońce nie daje wytchnienia.
Przeczytaj również: Techniki dekoracji domu – 9 propozycji eksperta
3. Podwieszany sufit
W przypadku domów z wysokimi pomieszczeniami podwieszany sufit można zastosować w celu obniżenia wysokości i lepszego wykorzystania ciepła lub chłodu. Niezależnie od tego, czy sufity są wykonane z gipsu, drewna czy z tworzyw PCV, opcje i style są zróżnicowane.
4. Zaktualizuj swoje urządzenia elektryczne
W tym miejscu nie chodzi o natychmiastową aktualizację wszystkich urządzeń elektrycznych. Mamy raczej na myśli to, by przy zakupie nowych brać pod uwagę poziom zużycia energii, jaki generują. Urządzenia posiadają etykietę z odpowiednimi oznaczeniami wskazującymi pobór prądu w trakcie użytkowania.
Spróbuj wybrać te, które posiadają oznaczenie A+, A++ lub A+++. Chociaż mogą być nieco droższe, na dłuższą metę przyczynią się do generowania oszczędności. Mogą zużywać nawet do 25% mniej energii, niż inne urządzenia z literami B lub C.
5. Dekoracyjne sztuczki zmniejszające zużycie energii: jasne pomieszczenia
Kolor ścian ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o oszczędzanie energii elektrycznej. Białe i kremowe odcienie są najlepszymi sprzymierzeńcami efektywnego naturalnego oświetlenia. Propozycję uzupełniają również żółcie i jasne zielenie.
6. Używaj luster
Najlepszym uzupełnieniem jasnych ścian są lustra. Odbijają i rzucają światło, dzięki czemu zapewniają doskonałe oświetlenie przestrzeni. Dodatkowo dają wrażenie większej przestrzeni.
Zobacz też: Proste pomysły na tanią dekorację do kuchni
7. Skorzystaj z zasłon
Zasłony to doskonały element dekoracyjny. Bardzo łatwo jest wykorzystać je na swoją korzyść.
Pomagają zredukować ilość promieni słonecznych wpadających przez okno latem, co generuje cieplejsze otoczenie. Idealnie powinny być dwuwarstwowe – jedna cienka i prawie przezroczysta, a druga grubsza.
Zimą możesz usunąć ciemną i zagwarantować przejście światła słonecznego przez samą firankę. Latem z kolei możesz zapewnić ciemne i chłodne otoczenie.
8. Oświetlenie sektorowe
Jeśli masz duże przestrzenie, najlepiej wybrać formę oświetlenia sektorowego, aby uniknąć konieczności włączania wszystkich świateł w pokoju, jeśli zajmujesz tylko jedną jego część. Ponadto posiadanie lamp oświetlających miejsce do pracy lub czytanie to dobry pomysł, aby uniknąć włączania światła w całym pomieszczeniu.
Nawyki mające wpływ na oszczędność
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć ilość energii elektrycznej, którą zużywasz w domu. Jeśli wszyscy członkowie rodziny dołożą wspólnych starań, szybko odniesiecie sukces w obniżeniu rachunków za prąd. Wystarczy, że będziecie postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
- Wyłącz światła w nieużywanych pokojach. Chociaż może się to wydawać oczywiste, wiele osób pozostawia niepotrzebnie włączone światło na całe godziny.
- Umieść czujniki ruchu. Alternatywą dla poprzedniego punktu byłoby umieszczenie czujników ruchu, aby światła włączały się i wyłączały automatycznie po wykryciu czyjejś obecności lub jej braku.
- Zdecyduj się na ściemniacze. Zamiast klasycznych pokręteł proponujemy zastąpić je pokrętłami ściemniającymi.
- Odłącz wszystkie nieużywane urządzenia.
- Utrzymuj odpowiednią temperaturę za pomocą klimatyzatorów lub ogrzewania. Powinna ona wynosić od 22 do 25 stopni Celsjusza.
Praktyczne dekoracje generujące oszczędności
Według Organizacji Konsumentów i Użytkowników (OCU) rachunki za prąd wielu osób mogą przekraczać 400 zł miesięcznie. I to tylko w przypadku mieszkań. Dlatego mamy nadzieję, że skorzystasz z tych wskazówek i posłużą one jako wyzwalacze innych ciekawych pomysłów do wdrożenia w domu.
Najważniejsze jest, aby mieć świadomość, że często marnujemy energię, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego naszą sugestią jest, aby troska zaczynała się od dobrych nawyków, a następnie przekładała się na konkretne i trwałe praktyki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Calle Vinueza, M. N. (2019). Beneficios de la utilización de la tecnología Led y su impacto en el medio ambiente.
- Dávila, M. A., & Durán, E. F. (2013). Utilización de Luminarias Led como Reemplazo de Luminarias Incandescentesy Fluorescentes: Análisis de Potencias. Revista Técnica” energía”, 9(1), 150-155.
- Gombau, C. (2019). ¡Ahorra energía!: Guía 2019. Computer hoy, (536), 34-43.
- Negrón-Marrero, P. V., Montes–Pizarro, E., Velázquez, J., & Mercado, E. S. P. (2013). Arreglos de espejos no planares para la recolección de luz solar.
- Silverman, B. (2011). Zas Es la electricidad: Zap It’s Electricity. Carson-Dellosa Publishing.