Dbanie o włosy jesienią - najciekawsze tricki

Jesień to czas, kiedy włosy wypadają bardziej niż zwykle. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów, które pomogą zachować zdrowe włosy o tej porze roku.
Dbanie o włosy jesienią - najciekawsze tricki

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2023

Nadeszła jesień, a wraz z nią potrzeba dbania o włosy, aby nie cierpiały z powodu nagłych zmian temperatury. O tej porze roku wzrasta wilgotność, a włosy stają się kruche, puszą się i matowieją.

Ponadto zmniejszenie ilości godzin naturalnego światła ma wpływ na porost włosów. Dlatego tak częste w tym okresie jest wypadanie włosów. Na szczęście istnieje kilka sposobów na przeciwdziałanie tym efektom. Dbanie o włosy jesienią ułatwią Ci sprawdzone tricki. Oto niektóre z nich!

Dbanie o włosy jesienią – dlaczego ważne?

Dziennik Wydziału Lekarskiego Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku wskazuje, że włosy są ważną częścią ciała, która odpowiada za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Są również niezbędny do rozproszenia produktów wydzielanych przez gruczoły łojowe oraz do kilku wrażliwych i psychospołecznych funkcji. Dodatkowo chronią skórę głowy przed promieniami ultrafioletowymi i zimnem.

Dbanie o włosy to stałe zobowiązanie i wskazane jest dostosowanie rutyny do każdej pory roku.

Jesienią cykl życia włókien włosowych dobiega końca, więc mają tendencję do wypadania, aby zrobić miejsce dla nowych kosmków. Niektórzy opisują ten proces jako stan sezonowy, ale nie ma na to dowodów naukowych.

W związku z tym Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii (AEDV) twierdzi, że jesień nie jest okresem wypadania włosów, ale okresem ich odnowy. Innymi słowy, włosy obumierają i wypadają, ponieważ nowe włosy wypychają je w momencie narodzin.

pielęgnacja włosów jesienią
Często jesienią wypada więcej włosów niż zwykle. To naturalne.

Dbanie o włosy jesienią – zalecenia

Warto zadbać o zdrowie włosów, aby ograniczyć wpływ jesiennego środowiska.

1. Chroń włosy przed ciepłem

Zawsze najlepiej jest trzymać się z dala od prostownicy, lokówki i suszarki do włosów, a zamiast tego pozostawić zadanie suszenia włosów świeżemu powietrzu. Urządzenia te wysuszają końcówki i wpływają na strukturę włosów.

Jednak gdy ich użycie jest nieuniknione, pamiętaj, aby zawsze spryskać włosy środkiem termoochronnym. Dodatkowo możesz ochronić włosy, usuwając nadmiar wilgoci ręcznikiem z mikrofibry przed skierowaniem gorącego powietrza.

Alternatywą jest korzystanie z inteligentnych wersji urządzeń nagrzewających, które mają na celu dostosowanie temperatury do rodzaju włosów i ich potrzeb.

2. Użyj odpowiednich szczotek

Rozczesywanie włosów szczotkami z naturalnego włosia zapobiega ich łamaniu. Miękkość i elastyczność zapewniane przez poślizgowe działanie tych narzędzi są pożądane w przypadku wszystkich rodzajów włosów.

3. Masuj skórę głowy

Masowanie skóry głowy aktywizuje ukrwienie, co jest niezbędne jesienią, kiedy skóra głowy ma tendencję do przesuszania się. Cyrkulacja wzmaga się, co pomaga w tym, aby składniki odżywcze dotarły do korzenia włosa. Efekt ten promujesz, pocierając głowę opuszkami palców.

  • W razie potrzeby masuj peelingiem złuszczającym, ponieważ przyczynia się to do higieny i dotlenienia skóry głowy oraz dodaje objętości.

4. Unikaj stresu

Stres jest czynnikiem decydującym, który stymuluje wypadanie włosów. Pamiętaj, że jest to okres, w którym musisz szczególnie zadbać o swoje włosy, dlatego warto wykonywać te czynności, które pomogą Ci się zrelaksować i wyciszyć.

5. Ułóż włosy!

Odżywki pomagają nawilżyć włosy i zapobiegają ich łamaniu podczas stylizacji. Używaj ich często, ale nie u nasady, ponieważ przetłuszczają one skórę głowy.

Kluczowe jest dobranie produktu do rodzaju włosów, ponieważ mają one odpowiednie składniki, które wzmocnią pasemka i poprawią wygląd włosów.

Korzystne dla nawilżania włosów jest również regularne nawadnianie organizmu.

6. Popraw swoją dietę

Zarówno wygląd, jak i wzmocnienie włosów są związane z dietą. Spożycie białka, żelaza i magnezu jest niezbędne dla zdrowia włosów.

Witaminy A, B, C, D i E, selen i cynk to mikroelementy związane z prawidłowym rozwojem mieszków włosowych. Zgodnie z badaniem zgłoszonym przez Dermatology and Therapy, ich niedobór jest powiązany z wypadaniem włosów.

Wybór suplementacji doustnej jest możliwy, chociaż można również uzyskać składniki odżywcze z żywności, takiej jak:

  • Jajka
  • Brokuły
  • Papaja
  • Awokado
  • Orzechy
  • Lufar
  • Jagnięcina

7. Nie myj włosów codziennie

Chociaż usuwanie brudu z włosów jest niezbędne, w chłodne dni dobrze jest myć włosy co 2 lub 3 dni. W ten sposób zachowasz naturalne olejki, które w większym stopniu sprzyjają nawilżaniu.

Dodatkowo najlepiej myć włosy letnią wodą, ponieważ gorąca woda niszczy łuski i zwiększa porowatość. Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, suchy szampon jest doskonałą alternatywą dla oczyszczenia odrostów.

8. Przytnij końcówki

Zadbaj o włosy, przycinając końcówki, zwłaszcza gdy widać na nich ślady letnich uszkodzeń. Przycinanie eliminuje suche kawałki i rozdwajające się końcówki, co przygotowuje włókna do przyswojenia specjalnych zabiegów, witamin i składników odżywczych, które zapobiegają wypadaniu włosów.

fryzura
Obcinanie końcówek włosów to środek o wielu korzyściach dla zdrowia włosów.

9. Nie noś włosów w ciasnych upięciach

Sprasowane kucyki mogą prowadzić do łysienia trakcji. Jeśli nosisz warkocz, upewnij się, że nie jest upleciony zbyt ciasno.

10. Zastosuj odpowiednie produkty

Składniki odżywcze, które otrzymują włosy, powinny być dopasowane do ich rodzaju, a także pomagać zminimalizować skutki działania jesiennej pogody. Przynajmniej raz w tygodniu stosuj naturalne maseczki lub serum o właściwościach zmiękczających, przeciw wypadaniu włosów i odbudowujących.

W przypadku środków czyszczących wybierz szampony bez siarczanów i silikonu. Pielęgnację uzupełnij również odżywką, która nie wymaga spłukiwania. Jeśli twoje włosy są farbowane, poproś o odpowiednie formuły, które utrzymają zarówno kolor, jak i nawilżenie.

Eliminacja stresu pomaga zadbać o włosy jesienią

Niektórzy ludzie odczuwają niepokój lub stres, gdy zauważają wypadanie włosów jesienią, mimo że jest to naturalny proces. Aby zredukować wszelkie zmiany w cyklu wzrostu włosów, konieczne jest odprężenie się.

W rzeczywistości informacje opublikowane przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych stwierdzają, że stres fizyczny lub emocjonalny może spowodować wypadanie od połowy do trzech czwartych włosów podczas czesania, mycia lub po prostu przeczesywania włosów rękami. Zapobiegaj tej sytuacji jesienią lub o każdej porze roku, poświęcając włosom taką uwagę, na jaką zasługują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.