Dbanie o prawidłową postawę
Dbanie o prawidłową postawę to szereg zaleceń zapobiegających wystąpieniu bólu pleców i chroniących kręgosłup. Ten bowiem ma wielkie znaczenie w codziennym życiu.
Ból w krzyżu pojawia się nadzwyczaj często. Jego przyczyny bywają różne, jednak, na szczęście, rzadko są one poważne. W wielu przypadkach, rytm życia w dzisiejszych czasach powoduje występowanie dolegliwości, jako że siedzący tryb życia negatywnie wpływa na plecy i szyję. Do tego dokłada się nieprawidłowa postawa.
Przyjrzyjmy się konsekwencjom siedzącego trybu życia i znaczeniu prawidłowej postawy.
Jakie są konsekwencje siedzącego trybu życia?
Siedzący tryb życia pozbawiony jest dostatecznej aktywności fizycznej. Wiąże się to z utrzymywaniem tej samej pozycji przez długi czas. Osłabia to mięśnie i ścięgna. Dzisiejsze warunki życia zapewniają nam środki transportu, które zastępują chodzenie pieszo. Pojazdy są częścią siedzącego trybu życia.
Ze względu na brak czasu, ludzie pracujący rzadko podejmują wysiłek fizyczny, co przekłada się na powszechność problemu nadwagi i epidemię otyłości. Kłopot stanowi nie tylko tkanka tłuszczowa, ale i osłabienie mięśni.
Dbanie o prawidłową postawę: jak to robić?
By uchronić kości i mięśnie przed negatywnymi wpływem siedzącego trybu życia, należy dbać o prawidłową postawę. Mowa o odpowiednim ułożeniu ciała podczas siedzenia i stania oraz podczas snu.
Prawidłowa postawa umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej bez ryzyka kontuzji. Przyjrzyjmy się bliżej tej koncepcji.
Prawidłowa podstawa podczas siedzenia i stania
Zaleca się:
- Unikanie utrzymywania tej samej pozycji przez długi czas, najlepiej zmieniać ją co maksymalnie 30 minut.
- Przyjmować odpowiednią postawę przy siadaniu, bez wysuwania głowy do przodu.
- Utrzymywać głowę i resztę ciała w jednej linii.
- Nie spędzać długiego czasu patrząc w górę lub w dół.
- Przy korzystaniu z komputera, umieszczać monitor na wysokości oczu. Klawiatura natomiast powinna być szeroka.
- Korzystać z okularów, jeśli jest taka potrzeba.
- Używać krzeseł umożliwiających siedzenie z opartymi plecami i nogami na podłodze. Dobrze, gdy mają podłokietniki.
Zmiana pozycji podczas snu
Do snu wybieramy najczęściej pozycję na boku lub na plecach. Powinniśmy spać na jednym, nie za wysokim i nie za niskim materacu.
Podobnie jak przy staniu, należy wyrównać głowę i ciało, nie wkładać rąk pod głowę i i nie kłaść się na brzuchu. Materac ma ogromne znaczenie dla pozycji podczas snu – jego zła jakość wpływa na nas jeszcze gorzej niż nieprawidłowa postawa.
Miejsce do spania jest łóżko. Inne meble – sofy czy fotele – nie są do tego odpowiednie.
Czytaj teraz: Niewystarczająca ilość snu – jak wpływa na ciało?
Noszenie ciężkich rzeczy
Jeśli musimy nosić coś ciężkiego lub wykonywać pracę siłową, powinniśmy pamiętać o następujących zaleceniach:
- Rozłożyć ciężar na kończyny dolne i górne, jeśli mamy do czynienia z plecakiem.
- Jeśli podnosimy ciężar z ziemi, uginamy kolana.
- Korzystamy z drabinki biorąc na siebie ładunek znajdujący się ponad głową.
- Trzymamy ciężar blisko ciała.
- Ustawiamy się odpowiednio, utrzymując kręgosłup w linii prostej i rozkładając ciężar ładunku.
Aktywność fizyczna
Zaleca się podejmowanie aktywności aerobowej kilka razy w tygodniu. Najlepsze są: chodzenie, bieganie, pływanie i jazda na rowerze. W ten sposób równoważymy siedzący tryb życia. Wysiłek fizyczny należy łączyć z rozciąganiem mięśni.
W pracy również dobrze zachować aktywność fizyczną. Lepiej wybrać spacer niż środki transportu. W domu można, na przykład, chodzić rozmawiając przez telefon.
Czytaj dalej: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Cel dbania o prawidłową postawę
Główną korzyścią jest ochrona stawów na całej długości kręgosłupa oraz zapobieganie skurczom. Co więcej, poprawi się zdolność ruchowa i znikną bóle. Dodatkowo należy prowadzić zdrowy tryb życia, zapobiegać nadwadze i minimalizować stres.
Zasadniczo, bóle pleców i szyi ograniczają się same z siebie. Niestety są nawracające. Niektórzy pacjenci z tego typu problemami muszą poddawać się leczeniu. Gdy ból trwa nadmiernie długo i zwiększa się jego intensywność, należy udać się do lekarza i przeprowadzić diagnostykę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stephanie G Wheeler and cols, Evaluation of low back pain in adults, retrieved on 12 May 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-low-back-pain-in-adults?search=back%20pain&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
- Carolin Bontru y cols, Low back pain and its relationship with sitting behaviour among sedentary office workers, Applied Ergonomics, Volume 81, November 2019.
- Maureen R Gecht-Silver and cols, Joint protection program for the neck, retrieved on 12 May 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/joint-protection-program-for-the-neck?search=posture&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2#H7