Czyszczenie - 10 rad jak odświeżyć stare rzeczy

Czy wiedziałaś, że najlepszym sposobem na wyczyszczenie Twojej kuchenki mikrofalowej oraz wyeliminowanie z niej wszelkich bakterii jest podgrzanie szklanki z wodą i octem? Powstała para rozmiękczy zaschły tłuszcz i zabije mikroorganizmy.
Czyszczenie - 10 rad jak odświeżyć stare rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sprzątanie i czyszczenie przedmiotów nie zawsze jest przyjemne, jest jednak konieczne – zarówno dla Twojego zdrowia jak i higieny.

Jeżeli przyjrzysz się dokładniej przedmiotom, które masz w domu, zauważysz, że przykleja się do nich brud, między innymi pył unoszący się w powietrzu i praktycznie każdego dnia gromadzi się coraz więcej kurzu.

Mamy dobre wieści: jest możliwe uczynić sprzątanie i czyszczenie Twoich rzeczy łatwiejszym i efektywniejszym, stosując kilka szybkich i skutecznych trików.

Przyszedł czas na porządki w domu? Zanim zaczniesz, może zechcesz przeczytać niniejszy artykuł, aby poznać kilka świetnych wskazówek, które pomogą Ci w sprzątaniu. Nie możesz ich przeoczyć!

1. Czyszczenie grilla

Czyszczenie grilla

Jeżeli rozpoczął się sezon na grilla, a Ty nie jesteś pewna, czy jest on dostatecznie czysty, uważaj! Nie używaj wody i mydła! Produkty te mogą zostać wchłonięte przez kratkę grilla, pozostawiając na upieczonym na niej jedzeniu mydlany posmak lub zapach.

Jak powinno zatem wyglądać czyszczenie kratki od grilla? Po prostu przetnij cebulę na pół i wytrzyj nią całą kratkę zanim zaczniesz grillować. Cebula wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwwirusowe, co pomoże wyeliminować z kratki jakiekolwiek mikroorganizmy.

Co więcej, doda upieczonemu na niej jedzeniu przyjemnego smaku.

2. Czyszczenie miksera

Prawdopodobnie, aby sprawić, żeby Twój mikser wyglądał jak nowy, nieustannie szorujesz go wodą z detergentem. Niepotrzebnie to tak komplikujesz!

Do dzbanka swojego miksera wlej szklankę ciepłej wody z odrobiną detergentu, którego używasz w zmywarce do naczyń, po czym włącz urządzenie na kilka sekund. Potem pozostaje już tylko wypłukać dzbanek.

3. Kuchenka mikrofalowa

Gdy często używasz kuchenki mikrofalowej, z czasem pojawi się na niej warstwa tłuszczu i resztek z jedzenia. To z kolei pobudzi namnażanie się bakterii.

Aby upewnić się, że kuchenka jest odpowiednio wyczyszczona i – co ważniejsze – aby pozbyć się tych mikroorganizmów, podgrzej w mikrofalówce wodę zmieszaną z octem (1:1) przez 5 minut.

Pozostaw jeszcze na chwilę, po czym wytrzyj wnętrze kuchenki papierowym ręcznikiem.

4. Słuchawka prysznica

Czyszczenie słuchawki prysznicowej

Na tej wilgotnej części domowego wyposażenia często gromadzi się rdza i kamienny nalot. Dzieje się tak dlatego, że podczas sprzątania często pomijamy słuchawkę prysznicową.

Nie dowierzasz?

Przyjrzyj się uważnie swojej słuchawce prysznicowej. Prawdopodobnie zauważysz, że jest naprawdę brudna. Aby ją jednak doczyścić, nie będzie konieczne rozmontowywanie prysznica. Musisz jedynie owinąć wokół główki prysznica torebkę foliową z octem i pozostawić do nasiąknięcia na około godzinę.

5. Odpowiednie czyszczenie materaca

Dobrym pomysłem jest od czasu do czasu wywietrzyć materac na świeżym powietrzu, aby wyeliminować roztocza i bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

Ale aby doczyścić go naprawdę dogłębnie, wlej nieco wódki do butelki ze spryskiwaczem i delikatnie spryskaj cały materac.

6. Czyszczenie żaluzji

W żaluzjach zazwyczaj gromadzi się dużo kurzu, więc aby długo wyglądały one na nowe, należy poświęcać czas na regularne czyszczenie ich.

Aby z łatwością utrzymać je w dobrym stanie, wycieraj je skarpetką, starając się przy tym dotrzeć nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc.

7. Usuwanie osadów i resztek z patelni

Gdy czyścisz swoje patelnie, nigdy nie używaj żrących i odtłuszczających środków. Aby ochronić zarazem swoje zdrowie jak i środowisko naturalne, zmieszaj odrobinę wody z solą i przetrzyj patelnię gąbką, aby skutecznie usunąć tłuszcz.

8. Czyszczenie tarki

Czyszczenie tarki

Prawdopodobnie za każdym razem, gdy trzesz ser, trudno jest go potem kompletnie usunąć z tarki i pozostają resztki, które z czasem zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

Aby raz na zawsze pożegnać się z tym problemem, spróbuj zetrzeć na niej ziemniaka, a potem spłucz tarkę wodą. Ziemniaki zawierają kwas szczawiowy, który pomaga usunąć pozostałości sera.

9. Dezynfekowanie desek do krojenia

Może ciężko Ci w to uwierzyć, ale Twoja drewniana deska do krojenia może być brudniejsza, niż jakiekolwiek miejsce w Twojej łazience.

Drewniane deski do krojenia nieustannie wchłaniają wilgoć oraz resztki pożywienia, przez co stwarzają idealne wręcz warunki do rozwoju bakterii. Może to nawet powodować pewne choroby.

Upewnij się więc, że zawsze dokładnie myjesz swoją deskę, używając przy tym odrobinę soku z cytryny i soli lub nieco wody utlenionej.

10. Czyszczenie wanny

Czy Twoja wanna zaczyna wyglądać nieciekawie, lub pojawia się na niej rdzawy osad? Zmieszaj sok z grejpfruta i sól, by użyć tego jako roztworu czyszczącego. Dobrym pomysłem jest też szorować wannę bezpośrednio przekrojonym owocem grejpfruta. Oszczędzisz sobie w ten sposób kłopotliwego wyciskania soku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmed, M., Kabrah, M., Faidah, H., Ashshi, A., Safaa, M., & Turkistani, A. (2016). Antibacterial Effect of Onion. Scholars Journal of Applied Medical Sciences (SJAMS) (Vol. 4). https://doi.org/10.21276/sjams.2016.4.11.53
  • Darshna Yagnik, Vlad Serafin, Ajit J. Shah. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
  • Swain, M. (2013, November 18). Oxalic acid. https://www.researchgate.net/publication/258534421_oxalic_acid
  • Dhanavade, D. M., Jalkute, D. C., Ghosh, J., & Sonawane, K. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British J. of Pharmacology and Toxicology (Vol. 2).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.