Czyste jelita - skutecznie eliminujemy toksyny
Nasze jelita są jednym z organów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu. Ich funkcja jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie one rozkładają produkty żywnościowe i sprawiają, że mogą one być wchłonięte przez nasze ciało.
Jednocześnie zajmują się usuwaniem niepotrzebnych resztek pokarmowych.
Podobnie jak w przypadku innych narządów o podobnej funkcji (na przykład wątroba i nerki), styl życia i nieodpowiedni sposób odżywiania mogą przeciążyć jelita i spowodować, że nie będą w stanie prawidłowo pracować.
Wtedy nasz organizm zacznie kumulować toksyny, będące przyczyną wielu dolegliwości: nieświeży oddech, nadkwaśność, biegunki, a nawet bezsenność i bóle głowy.
Oczyszczamy jelita – 5 prostych porad
Żeby odpowiednio oczyścić jelita, należy dostosować się do kilku prostych wskazówek:
- Wypijanie dużych ilości wody: czyszcząc nasze jelita możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu, stąd konieczność wypijania większych ilości wody.
- Poza tym, płyny odgrywają kluczowa rolę w usuwaniu toksyn i resztek pokarmowych. Najlepsza tutaj jest letnia woda z dodatkiem soku z cytryny.
- Sposób odżywiania się: w trakcie procesu należy stosować łagodną dietę, bogatą – między innymi – w warzywa i soki owocowe.
- Unikamy jadania w nadmiarze, ponieważ duże ilości jedzenia mogą przeciążyć nasze jelita. Sięgamy przede wszystkim po zupy i buliony, dzięki którym uzupełnimy braki elektrolitów.
- Witaminy i suplementy: podczas terapii oczyszczania może dojść do sytuacji niedoboru pewnych witamin i minerałów. Należy ten niedobór zwalczyć, dostarczając do organizmu potrzebne związki.
- Polecamy zwiększyć spożycie witaminy C, dzięki której wzmocnimy układ odpornościowy.
- Probiotyki: to bardzo ważny element. Proces czyszczenia jelit usuwa nie tylko te złe bakterie, ale również te dobre. Zażywanie probiotyków kompensuje tę stratę.
- Okłady z dodatkiem ziół: warto przygotować gorące okłady z dodatkiem ziół leczniczych. W ten sposób wyeliminujemy toksyny za pośrednictwem skóry. Gotujemy wywar z ziół i realizujemy kilkuminutowe okłady.
Sok na czyste jelita
Poniższy sok działa zbawiennie na nasze jelita i pomaga wyeliminować wszystkie te związki, których nasze ciało nie potrzebuje. Potrzebne Ci będą truskawki, ananas i pietruszka.
Dzięki niemu zwalczysz zaparcia, obrzęk jelit, gazy i oczyścisz cały przewód pokarmowy.
Składniki
- ½ szklanki pokrojonych w kawałki truskawek.
- 2 plastry ananasa (pokrojone w kostkę).
- 1 gałązka pietruszki (posiekanej).
- 1 szklanka wody mineralnej.
Sposób przygotowania
- Wszystkie składniki wkładamy do sokowirówki. Kiedy już się ze sobą połączą, nasz sok jest gotowy do spożycia. Najlepiej pijać go z samego rana, do śniadania, i przed każdym posiłkiem.
Zobacz także: Oczyszczanie układu limfatycznego – 5 naparów
Herbaty i napary
Możesz też oczyścić jelita za pomocą herbat i naparów. Najlepsze w tym celu są karczochy i ostropest (Silybum marianum). Posiadają wlaściwości przeczyszczające, stymulujące usuwanie toksyn i nadmiaru płynów z organizmu.
Pieprz Cayenne
Pieprz Cayenne również doskonale spisuje się w dietach oczyszczających. Warto dodać go do naturalnych koktajli, razem z sokiem z cytryny.
Koniecznie kilka razy dziennie!
Przeczytaj również: Detoks organizmu: imbir, kurkuma i pieprz cayenne
Algi
Babka płesznik (Plantago psyllium) i alga spirulina wchłaniają i eliminują zbędne toksyny. Tworzą swego rodzaju żel, który usprawnia perystaltykę jelit i zwalcza zaparcia, zespół jelita drażliwego, przyspiesza metabolizm, itp.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rudzki, L., Frank, M., Szulc, A., Gałȩcka, M., Szachta, P., & Barwinek, D. (2012). Od jelit do depresji – Rola zaburzeń ciągłości bariery jelitowej i następcza aktywacja układu immunologicznego w zapalnej hipotezie depresji. Neuropsychiatria i Neuropsychologia.
- Grzymisławski, M., Stankowiak-Kulpa, H., Włochal, M., & Grzymisławski, M. (2010). Celiakia — standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010 roku. Forum Zaburzeń Metabolicznych.