Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go leczy?
Uśmiech dziąsłowy może być niewygodny dla tych, którzy cierpią z jego powodu. Nie jest to wprawdzie problem zdrowotny, ale stanowi problem estetyczny. Tutaj powiemy Ci, dlaczego powstaje i jak temu zaradzić.
Uśmiechanie się jest zdrowym aktem, demonstracją radości i połączenia z innymi. Ale dla niektórych, to proste działanie może być naruszone przez uśmiech dziąsłowy.
Jest to stan, w którym podczas uśmiechania się pojawia się więcej tkanki dziąsła niż normalnie. Ci, którzy na to cierpią, uważają, że ich dziąsła są za duże, zęby za małe lub że ich usta otwierają się za bardzo, gdy się śmieją.
Tutaj powiemy Ci, na czym polega ta zmiana i czym jest spowodowana. Również rozwiązania, które istnieją, aby osiągnąć piękny uśmiech.
Czym jest uśmiech dziąsłowy?
Uśmiech dziąsłowy, znany również jako wysoki uśmiech to stan, w którym występuje przewaga tkanki dziąsłowej w stosunku do zębów. Postrzeganie zależy od każdego pacjenta i charakterystyki twarzy, ale ogólnie rzecz biorąc pojawia się, gdy podczas uśmiechania się widać więcej niż 3 lub 4 milimetry dziąseł.
Brak proporcji między zębami a dziąsłami może powodować efekty wizualne, takie jak bardzo duże dziąsła, bardzo małe zęby lub małe usta. Jednak nie jest to problem zdrowotny, jest to kwestia estetyczna, która może wpływać na samopoczucie osoby, która na nią cierpi.
Uśmiechanie się jest ważnym aktem społecznym, dlatego niektórzy ludzie martwią się o wygląd swojego uśmiechu.
Co powoduje uśmiech dziąsłowy?
Przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego mogą być stomatologiczne, kostne lub mięśniowe. Może to być również spowodowane obecnością patologii okluzyjnych lub szkieletowych. Oto najczęstsze przyczyny.
Nadmiar tkanki dziąsłowej
Jest to obecność zwiększonej ilości tkanki dziąsłowej. Dziąsła wyglądają na długie, a zęby, choć mają normalną wielkość, są postrzegane jako małe z powodu braku proporcji między tymi dwiema tkankami.
U niektórych pacjentów występuje idiopatyczne powiększenie tkanki dziąseł (oznacza to, że nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje). Ale powiększenie dziąseł może być również spowodowane stanem zapalnym dziąseł lub zapaleniem dziąseł oraz stosowaniem niektórych leków.
Leki zapobiegające napadom drgawek, leki przeciwnadciśnieniowe lub hamujące układ odpornościowy powodują przerost dziąseł. Dziąsło nadmiernie rozrasta się wokół zębów i musi być leczone, ponieważ może całkowicie zakryć zęby i spowodować problemy z przyzębiem.
Krótka warga lub warga o zwiększonej ruchomości
Jeśli warga jest niewymiarowa, nie jest wystarczająco szeroka, aby objąć dziąsła podczas uśmiechania się. W przypadku warg hipertonicznych lub nadreaktywnych, są one bardziej ruchliwe, rozciągają się i stają się zbyt wysokie, odsłaniając dziąsła, które powinny być zakryte.
Różnice w rozwoju zębów
Czasami uśmiech dziąsłowy jest spowodowany sposobem, w jaki wyrastają zęby stałe. W tych przypadkach zazwyczaj występuje powiązany z nimi dziedziczny czynnik rodzinny.
Zmieniona erupcja bierna występuje wtedy, gdy dziąsła pokrywają większą powierzchnię zęba niż normalnie w momencie wyrzynania się zębów, pozostawiając część korony zęba pokrytą dziąsłem. Powoduje to powstawanie uśmiechu dziąsłowego.
Nadwichnięcie zęba to nadmierne wyrzynanie się zęba. Ma to zazwyczaj miejsce wtedy, gdy element zębowy szuka kontaktu ze swoim antagonistą, który obniżył swój poziom z powodu nadmiernego zużycia lub którego już nie ma, ponieważ został usunięty. Dziąsło towarzyszy temu ruchowi zębów zwiększając swoją grubość, co uwidacznia się podczas uśmiechu.
Problemy z okluzją
W przypadku, gdy zęby górne podczas zgryzu prawie całkowicie zakrywają zęby dolne, mówimy o zgryzie krytym lub głębokim. W takich przypadkach może pojawić się uśmiech dziąsłowy, ponieważ wysokość górnych zębów i dziąseł jest niższa niż normalnie i jest widoczna podczas uśmiechania się.
Zgryz otwarty może być również źródłem uśmiechu dziąsłowego. Poprzez zwiększenie wysokości sektora przedniego i brak możliwości zgryzu, wargi nie pokrywają dziąsła, pozostawiając je odsłonięte.
Przyczyny kostne
Kiedy górna szczęka rośnie bardziej niż normalnie, pojawia się stan zwany pionowym przerostem szczęki. Poziom dziąseł i górnych zębów jest niższy niż reszta twarzy, przez co są one bardziej widoczne podczas uśmiechania się.
Może Cię zainteresować: Jak usunąć kamień nazębny: 4 skuteczne sposoby
Jak leczyć uśmiech dziąsłowy?
Istnieje kilka alternatyw, aby rozwiązać ten problem i poprawić wygląd osoby, która na niego cierpi. Wybór leczenia będzie zależeć od przyczyn, które powodują uśmiech dziąsłowy.
Oto niektóre z opcji, aby rozwiązać ten problem estetyczny.
Chirurgia dziąseł
Gingiwektomia jest zabiegiem chirurgicznym w jamie ustnej polegającym na nadaniu konturu dziąsłom poprzez usunięcie nadmiaru tkanki. Jest to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez lekarza periodontologa w gabinecie stomatologicznym.
Za pomocą skalpela lub lasera przycina się brzegi dziąsła i usuwa nadmiar tkanki. Większa część powierzchni zęba pozostaje odsłonięta. Może być również konieczne przycięcie kości.
Po zabiegu dziąsła mogą krwawić i boleć. Ale powrót do zdrowia jest szybki, prosty i nie pozostawia blizn.
Operacja repozycji ust
Gdy przyczyną uśmiechu dziąsłowego są wargi, konieczna może być interwencja chirurgiczna w celu zmiany ich położenia w stosunku do zębów. Polega ona na usunięciu fragmentu tkanki łącznej z dolnej części górnej wargi, aby mięśnie biorące udział w uśmiechu nie podnosiły jej zbyt wysoko.
Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, w wardze wykonuje się nacięcia w celu usunięcia tkanki łącznej, a następnie zaszywa się ją. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj szybki, a rezultaty są trwałe, choć zdarzają się przypadki nawrotów.
Chirurgia ortognatyczna
Stosuje się ją w przypadkach, gdy przyczyną powstawania uśmiechu dziąsłowego jest przerost kości. Dzięki chirurgii szczękowej można zrównoważyć wysokość szczęk.
Do tych przypadków należy podchodzić interdyscyplinarnie, wymagają one wcześniejszego planowania i towarzyszy im leczenie ortodontyczne. Zmiana na twarzy pacjenta jest bardzo widoczna.
Jest ona wykonywana w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Chirurg wycina fragment górnej lub dolnej kości szczękowej, a końce są ponownie mocowane za pomocą płytek lub śrub.
Hospitalizacja trwa kilka dni, a powrót do zdrowia jest powolny. Używane są gumki i urządzenia, aby utrzymać szczękę nieruchomo podczas gojenia. Leczenie musi być wówczas uzupełnione leczeniem ortodontycznym. Jest to powolny proces, który trwa kilka lat.
Ortodoncja na uśmiech dziąsłowy
Zastosowanie stałych lub ruchomych aparatów pomoże wyrównać zęby w prawidłowej pozycji. Jest to przydatne np. do repozycjonowania zębów z nadliczbowymi wyrostkami.
Jest on również przydatny w leczeniu problemów zgryzowych, takich jak zgryz otwarty i przodozgryz, które powodują wizualny efekt uśmiechu dziąsłowego.
Ortodoncja może być stosowana do leczenia tego uśmiechu w szczególnych przypadkach.
Toksyna botulinowa
Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą być rozwiązaniem w przypadkach, w których dziąsło nadmiernie się uwidacznia z powodu nadmiernego ruchu warg ku górze podczas uśmiechania się.
Zastrzyki są podawane u podstawy nosa. Paraliżuje to mięśnie podnoszące wargi, przez co mają one mniej siły, aby podnieść się podczas uśmiechu.
Wadą tego zabiegu jest konieczność powtarzania go co 3 lub 4 miesiące w celu utrzymania efektów. Może się również zdarzyć, że jeśli wstrzyknie się zbyt dużo, uśmiech się zniekształci.
Kwas hialuronowy
Substancja ta jest również przydatna w przypadku uśmiechów dziąsłowych spowodowanych hipermobilnością warg. Polega na zastosowaniu zastrzyków z wypełniaczy w wargę. Ogranicza to ruch włókien mięśniowych.
Jego działanie może utrzymywać się do 8 miesięcy. Chociaż dawki są zazwyczaj niewielkie, a powikłania wynikające z jego stosowania rzadkie, ważne jest, aby znać działania niepożądane tej substancji.
Przeczytaj też: Biały uśmiech – domowe metody wybielania zębów
Uśmiech bez kompleksów
Uśmiech dziąsłowy nie jest typowym problemem zdrowotnym, ale może być irytujący dla tych, którzy cierpią z jego powodu. Kompleksy, zakłopotanie i nawyki takie jak zasłanianie ust podczas śmiechu są powszechne u tych osób.
Ważne jest, aby rozpoznać jego pochodzenie, postawić właściwą diagnozę i wybrać odpowiednie rozwiązanie. Leczenie jest zróżnicowane, więc konsultacja z lekarzem stomatologiem jest pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu.
Uśmiechanie się powinno być przyjemne dla każdego. Jeśli uśmiech dziąsłowy jest przeszkodą, aby robić to swobodnie należy zwrócić się o profesjonalną pomoc. Jak już wspomnieliśmy istnieje wiele możliwości osiągnięcia uśmiechu, który odpowiada osobowości i zainteresowaniom każdego pacjenta.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ogando, Mónica González, Nuno Gustavo d’Oliveira, and Josep Mª Ustrell Torrent. “Protocolo diagnóstico de la sonrisa gingival.” Revista Española de Ortodoncia 47.3 (2017): 136-145.
- Pintado Barros, Ángela María. Diagnòstico y tratamiento para la corrección de la sonrisa gingival. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2018.
- Del Rey, Sulay Fonseca. “Sonrisa gingival. CaracterÃsticas, etiologÃa y opciones de tratamiento.” Revista de Medicina Isla de la Juventud 19.1 (2018).
- Briones Manzo, Scarlett. Efectividad estética del alargamiento de corona en casos de sonrisa Gingival. BS thesis. 2020.
- Guaranda Acuña, Karen Michelle. Tratamiento quirúrgico para la sonrisa gingival. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
- Falcón-Guerrero, Britto. “Tratamiento de la sonrisa gingival excesiva mediante reposicionamiento labial.” Revista de la Asociación Dental Mexicana 75.2 (2018): 112-116.
- Gregnanin Pedron, Irineu, and Patricia Verónica Aulestia-Viera. “La toxina botulínica como adyuvante en el tratamiento de la sonrisa gingival.” Revista clínica de periodoncia, implantología y rehabilitación oral 10.2 (2017): 87-89.
- Álvarez Romero, Cristina. “Papel de la toxina botulímica en el tratamiento de la sonrisa gingival.” (2018).
- Mancheno Gálvez, Davis Nicolas. Gingivectomía en paciente con sonrisa gingival a causa de erupción pasiva alterada en dientes anterosuperiores. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2020.
- Díaz, Deysi Desirée Domínguez, and Ana Isabel López Flores. “Tratamiento multidisciplinario mínimamente invasivo de la sonrisa gingival.” Revista Científica Odontológica 8.2 (2020): e008-e008.