Czy znasz wpływ cyklu miesiączkowego na skórę?

Czy znasz wpływ cyklu miesiączkowego na skórę?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Aby zadbać o swoje zdrowie ogólne, musisz znać wpływ cyklu miesiączkowego na skórę. Dowiedz się jakie zmiany pojawiają się na Twojej skórze z powodu działania hormonów.

Być może czasami zastanawiałaś się jak wygląda wpływ cyklu miesiączkowego na skórę. Zapewne zauważyłaś zmiany stanu Twojej cery, które pojawiają się co miesiąc bez jakiejkolwiek wyraźnej przyczyny.

W dzisiejszym artykule wytłumaczymy w jaki sposób zmiany hormonalne odbijają się na Twojej cerze.

Jak wygląda wpływ cyklu miesiączkowego na skórę?

W cyklu miesiączkowym kobiety bierze udział kilka różnych hormonów płciowych: estrogeny i progesteron. W ciągu miesiąca takie hormony wpływają w różny sposób na różne organy. Jeden z tych organów to skóra.

To hormony, które wpływają na stopień nawodnienia skóry. Zwiększają również lub zmniejszają wrażliwość receptorów w skórze właściwej. Aby poznać dokładny wpływ cyklu miesiączkowego na skórę, musimy przyjrzeć się każdemu z hormonów z osobna.

  • Estrogen stymuluje produkcję kolagenu. Kolagen to włókno, które nadaje Twojej skórze siłę i elastyczność. Co więcej, spadek poziomu estrogenów na etapie menopauzy tłumaczy pojawianie się zmarszczek u kobiet, które ukończyły 40. rok życia.
  • Estrogen nawadnia Twoją skórę. Okazuje się, że wzrost poziomu estrogenu wiąże się z większą zawartością kwasu hialuronowego w skórze. Kwas hialuronowy to substancja, która zatrzymuje wodę. Estrogen wspomaga również leczenie ran.
  • Z kolei progesteron wiąże się z produkcją sebum na skórze. To właśnie ono ją natłuszcza. Poza tym progesteron zwiększa unaczynienie organów (zwiększając przepływ krwi do komórek).

Jakie działanie ma każda z faz cyklu miesiączkowego?

Co dzieje się w każdej z faz cyklu miesiączkowego i w jaki sposób wpływa na Twoją skórę? No cóż, nazywamy go cyklem, ponieważ jest to cykliczny proces, który odbywa się co około 28 dni (mniej-więcej). Przyjrzymy się bliżej każdej z faz bazując na obserwacjach Brytyjskiego Związku Dermatologów.

Faza menstruacyjna

To faza, podczas której kończy się jeden cykl i zaczyna kolejny. Podczas niej pojawia się krwawienie miesięczne, które trwa około pięć dni. W tym okresie zarówno estrogen, jak i progesteron znajdują się na najniższym poziomie.

To moment, w którym Twoja skóra może mieć tendencję do przesuszania się. Niski poziom hormonów sprawia, że nawilżenie komórek skóry właściwej jest zmniejszone. Poza suchością Twoja skóra może być niezwykle wrażliwa. Co więcej, może być podatna na pojawianie się zmian chorobowych oraz blizn.

Oprócz braku nawodnienia zmniejsza się również stężenie sebum w skórze. Gruczoły łojowe zmniejszają swoją aktywność, co wpływa na poziom nawilżenia. To dodatkowo zwiększa ryzyko powstania zmian skórnych.

Faza przed owulacją

Po menstruacji poziom hormonów w ciele zaczyna wzrastać. Jednak nie znajdują się jeszcze na wystarczającym poziomie, aby zmienić stan Twojej skóry.

Oko starszej kobiety

W trakcie tych pięciu dni po miesiączce, Twoja skóra pozostanie mniej więcej w takim samym stanie jak podczas poprzedniej fazy. Co więcej, u niektórych kobiet faza menstruacyjna trwa dłużej i nakłada się na fazę przedowulacyjną.

Faza owulacyjna

Zazwyczaj pojawia się w okolicy dziesiątego dnia cyklu. Podczas tej fazy poziom estrogenu podnosi się w znaczący sposób i osiąga najwyższe wartości około czternastego dnia. Ten moment determinuje płodność. Innymi słowy, możesz zajść w ciążę.

Podczas tej fazy pojawia się mnóstwo estrogenów, a Twoja skóra właściwa jest gładka i nawilżona. Co więcej, kwas hialuronowy zatrzymuje wodę, a kolagen zapewnia odporność tkanek. Tym samym jest to najlepszy moment dla Twojej skóry w trakcie cyklu menstruacyjnego, ponieważ skóra jest w stanie się regenerować.

Faza po owulacji lub lutealna

Kiedy dochodzi do owulacji, poziom estrogenów zaczyna się obniżać, chociaż nadal są aktywne. Ich celem jest dalsze zatrzymywanie wody, aby radzić sobie z suchością, która pojawia się w fazie menstruacji.

Krwawienie miesięczne

Spadkowi poziomu estrogenu towarzyszy wzrost poziomu progesteronu. Ten hormon jest produkowany w oczekiwaniu na możliwość zajścia w ciążę. Jeśli do 28. dnia nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, poziom progesteronu ponownie spadnie.

Podwyższony poziom progesteronu pobudza gruczoły łojowe, co zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku podczas ostatniej fazy cyklu miesiączkowego. Jeśli znasz wpływ cyklu miesiączkowego na skórę, będziesz wiedziała, że ta faza to moment, w którym skóra właściwa wytwarza największe ilości sebum.

Tacy eksperci jak R. Grimalt Santacana zalecają leczenie u dermatologa w najbardziej zaawansowanych przypadkach.

Choroby skóry i cykl miesiączkowy

Oczywiście zmiany zachodzące podczas każdej z faz cyklu miesiączkowego nie tylko wpływają na stan skóra, ale również na kondycję istniejących chorób skóry. Kobiety z istniejącymi chorobami skóry zauważają okazjonalne zmiany, które pojawiają się na przestrzeni miesiąca.

Na przykład kobiety cierpiące na egzemę mogą odnotować pogorszenie objawów podczas fazy lutealnej. Mogą doświadczać zwiększonego świądu oraz zaczerwienienia na kilka dni przed menstruacją. Stan skóry poprawia się po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Z kolei badanie opublikowane w 2015 r. przez International Journal of Women’s Dermatology wyjaśnia, że kobiety z łuszczycą mogą odnotować zmniejszenie objawów choroby w dni, podczas których poziomy ich estrogenu są najwyższe.

Z tego powodu lekarze starają się znaleźć terapie, które pozwoliłyby radzić sobie z tego rodzaju problemami.

Znaczenie konsultacji ze specjalistą

Najbardziej intensywna faza pogorszenia się stanu trądziku to faza lutealna cyklu miesiączkowego. Jak przeczytałaś wcześniej, wysoki poziom progesteronu zwiększa aktywność gruczołów łojowych. Oznacza to, że poziom sebum w skórze zwiększa się.

To całkowicie normalne. Jednak jeśli cierpisz z powodu ostrych objawów, powinnaś udać się do dermatologa. Będzie on w stanie postawić właściwą diagnozę oraz dobrać najlepszą terapię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez, MJ Rodríguez, and N. Curell Aguilá. “El ciclo menstrual y sus alteraciones.” Pediatria integral 21 (2017): 304-311.
  • Hernández, Ingrid S., and Jaime Piquero Martín. “Menopausia y piel.” Dermatología Venezolana 33.1 (1995).
  • González, Ayezel Muñoz. “Menopausia y piel.” Dermatología Venezolana 49.3 y 4 (2011).
  • Raghunath, RS, Venables, ZC y Millington, GWM (2015). El ciclo menstrual y la piel. Dermatología clínica y experimental, 40 (2), 111-115. https://doi.org/10.1111/ced.12588.
  • R. Grimalt Santacana. Acné. Asociación Española de Pediatría. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/acne.pdf.
  • Danesh, M. y Murase, JE (2015). Los efectos inmunológicos del estrógeno sobre la psoriasis: una revisión exhaustiva. Revista Internacional de Dermatología de la Mujer, 1 (2), 104-107. https://doi.org/10.1016/j.ijwd.2015.03.001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.