Czy rzeczywiście można usunąć tatuaż?

Czy rzeczywiście można usunąć tatuaż?

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2021

Wiele osób zastanawia się czy rzeczywiście można usunąć tatuaż. Być może w którymś momencie swojego życia zrobiłaś sobie tatuaż, a teraz zmieniłaś zdanie i już Ci się nie podoba. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się czy możesz się go pozbyć i poznasz dostępne opcje.

Ludzie decydują się usunąć tatuaż o wiele częściej niż nam się wydaje. Oczywiście kiedy ktoś decyduje się zrobić sobie tatuaż, zakłada, że będzie to coś, co pozostanie z nim do końca życia. Jednak wraz z upływem czasu może zacząć żałować swojej decyzji lub zapragnąć coś zmienić.

Niektóre ze statystyk zebranych pośród osób z tatuażami wykazały, że po pięciu latach po zrobieniu sobie tatuażu prawie 60% osób żałuje swojej decyzji. Oczywiście nie wszyscy spośród tych 60% decydują się usunąć tatuaż, ale spora ich część podejmuje taki krok.

Dermatolodzy zaobserwowali zwiększony ruch w klinikach zajmujących się usuwaniem tatuaży, bez względu na kraj, w którym się znajdują. Oczywiście wiąże się to z faktem, że coraz więcej osób robi sobie tatuaże. Jednak od 2012 r. do dnia dzisiejszego średnia roczna liczba zabiegów usuwania tatuaży podwoiła się.

Procedura usuwania tatuaży nie jest wcale taka prosta. Wpływa na to fakt, że tatuaż to tusz umieszczony w skórze właściwej, środkowej warstwie skóry, która znajduje się pod powierzchnią. Igły tatuatorskie przebijają naskórek, czyli warstwę wierzchnią, i umieszczają tusz, który wypełnia komórki.

Zabieg usuwania tatuażu jest nie tylko trudny, ale również kosztowny, co sprawia, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na jego wykonanie. Należy wziąć pod uwagę fakt, że po zakończeniu procedury na skórze mogą powstać blizny lub zmiany w pigmentacji.

Techniki wykorzystywane aby usunąć tatuaż

Istnieją trzy podstawowe techniki medyczne, które są wykorzystywane do usuwania tatuaży. To dermatolog podejmie decyzję odnośnie tego, którą z nich należy wykorzystać w danym przypadku.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich:

Laser używany aby usunąć tatuaż

Aby usunąć tatuaż, najczęściej stosuje się laser Q-switch. To niezwykle mocny laser pulsujący z różnymi wariacjami w zależności od skóry, która jest poddawana zabiegowi.

Usunięcie tatuażu podczas jednego zabiegu nie jest możliwe. Zabiegi laserowe mające na celu usunięcie tatuażu składają się z kilku sesji, a ich dokładna liczba zależy od rozmiaru tatuażu, jego koloru, kiedy był wykonany na skórze pacjenta oraz rodzaju skóry.

Terapia laserem fotodynamicznym - jak usunąć tatuaż?

Usunięcie niektórych tatuaży wymaga czasami poddania się aż ośmiu zabiegom. Każdy zabieg trwa około 20 minut, ale nie mogą one odbywać się codziennie. Pomiędzy każdym z nich musi upłynąć odpowiednia ilość czasu, czasami nawet miesiąc. Oznacza to, że usuwanie tatuaży może zająć nawet rok.

Laser jest stosowany w ambulatorium, nie na sali operacyjnej. W celu zmniejszenia bólu uderzeń lasera stosuje się miejscowe znieczulenie. Po zabiegu na obszarze, który został poddany działaniu lasera, mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak stan zapalny, a czasami krwawienie.

Lekarz, który przeprowadza zabieg, wyjaśni w jaki sposób należy postępować w przypadku ich wystąpienia.

Tradycyjna operacja

Tatuaże można również usuwać za pomocą klasycznej operacji. Taki zabieg można wykonać jedynie w przypadku małych tatuaży. W innych przypadkach nie będzie można ponownie zamknąć skóry.

Ta technika to zwykłe usunięcie. Stosuje się znieczulenie, a następnie za pomocą skalpela zaznacza się krawędzie obszaru, który ma zostać usunięty. Potem usuwa się kawałek skóry z tatuażem, a powstałą ranę zamyka się za pomocą szwów. Oczywiście po takim zabiegu pozostaje blizna.

Taka technika jest całkowicie skuteczna. Jednak, co logiczne, sprawdzi się jedynie w przypadku małych tatuaży, gdy powstałe w wyniku jej stosowania blizny będą jedynie w sposób minimalny wpływały na estetykę wyglądu pacjenta.

Dermabrazja aby usunąć tatuaż

Trzecia technika wykorzystywana do usuwania tatuaży to dermabrazja. Polega ona na piaskowaniu skóry, aby usunąć komórki z tuszem i umożliwić jego częściowe wydalenie w formie płynnej.

Procedura rozpoczyna się od schłodzenia skóry, aby zmniejszyć jej wrażliwość, podobnie jak dzieje się w przypadku znieczulenia. Następnie do wytatuowanej skóry przykłada się urządzenie, które obraca się z dużą ilością obrotów. Posiada ono pędzelek, który jest w stanie ścierać skórę.

To bolesny zabieg, który jest wykonywany podczas jednej sesji. Stan zapalny na obszarze, który został mu poddany, utrzymuje się przez kilka tygodni. Szacuje się, że skutki uboczne mogą być odczuwalne nawet przez miesiąc.

To mniej skuteczna technika niż na przykład laser, ale jest również tańsza. Ten czynnik sprawia, że niektóre osoby decydują się poddać dermabrazji, chociaż obecnie jest to jedna z najmniej dostępnych technik.

Blizna
Niektóre techniki usuwania tatuaży pozostawiają po sobie blizny

Pielęgnacja po usunięciu tatuażu

Bez względu na to jaką technikę usuwania tatuażu wybierzesz, musisz stosować po niej właściwą pielęgnację. W każdym przypadku pojawiają się skutki uboczne.

Do ogólnych zaleceń, które należy stosować po każdej sesji usuwania tatuażu, zaliczamy:

  • Izolowanie obszaru, który został poddany zabiegowi, chroniąc go przed pocieraniem o różne przedmioty.
  • Stosowanie kremów przepisanych przez specjalistę. Zazwyczaj zawierają one antybiotyki i substancje regenerujące skórę.
  • Przykładanie zimnych okładów w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
  • Przemywaj obszar z pomocą neutralnych mydeł, nigdy gorącą wodą.

Pamiętaj: tatuaże można usunąć, ale z tym procesem wiążą się trudności. Nie tylko musisz wybrać jedną z istniejących technik, ale również poznać ich skutki uboczne, które wymagają zastosowania odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli rozważasz usunięcie tatuażu, najlepiej będzie zasięgnąć porady profesjonalnego dermatologa, który będzie w stanie Ci doradzić. Oceni stan Twojego tatuażu oraz Twojej skóry i zasugeruje najlepszą technikę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flores, Antonio, et al. “Remoción de tatuajes con diferentes métodos.” Revista de Sanidad Militar 54.6 (2018): 285-296.
  • Mora, Franco, et al. “Aplicación del concentrado de plaquetas en la exéresis de tatuajes.” MediSan 19.5 (2015): 571-579.
  • Vásquez-Chirinos, Mariaesther, et al. “Tatuajes: de la tinta a la dermatología.” Dermatología Venezolana 55.1 (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.