Blizny - 7 naturalnych sposobów, by je ukryć

Jeśli masz na swoim ciele widoczne i nieestetyczne blizny, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - możesz pozbyć się ich za pomocą całkowicie bezpiecznych i naturalnych sposobów!
Blizny -  7 naturalnych sposobów, by je ukryć
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Blizny na naszym ciele to pamiątki po wypadkach, urazach czy interwencjach medycznych, które miały miejsce w naszym ciele.

Skaleczona, oparzona czy w inny sposób uszkodzona skóra zrasta się za pomocą młodych komórek, tak zwanych fibroblastów, które wypełniają puste przestrzenie i stanowią barierę ochronną przed bakteriami czy innymi groźnymi mikroorganizmami.

Blizny mogą nadawać nam tajemniczy i wyjątkowy wygląd, jednak większość z nas uważa je za coś nieestetycznego i niepotrzebnego.

Jeśli blizny, które są widoczne na Twoim ciele, nie należą do Twoich ulubionych, mamy dla Ciebie naprawdę dobrą wiadomość – możesz skutecznie ograniczyć ich widoczność, a nawet kompletnie usunąć za pomocą całkowicie naturalnych sposobów. Gotowa, by wypróbować jeden z siedmiu na własnej skórze?

Usuwanie blizn nie musi wymagać od razu kosztownej i skomplikowanej operacji laserowej. Istnieje wiele naturalnych sposobów, które są nie tylko o wiele tańsze i prostsze, ale też bezpieczniejsze, za to równie skuteczne.

Poniżej znajdziesz aż 7 różnych metod usuwania, bądź zmniejszania widoczności blizn z wykorzystaniem tylko i wyłącznie naturalnych produktów.

1. Woda kokosowa

Woda kokosowa

Woda kokosowa to bogate źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Wszystkie te substancje głęboko wnikają w skórę, jednocześnie przyspieszając proces gojenia się i regeneracji.

Stosując ten produkt bezpośrednio na skórę przyspieszysz produkcję kolagenu i elastyny, co pomoże Ci uniknąć utraty jędrności skóry, a także zmniejszy widoczność każdej blizny.

Jak stosować wodę kokosową na blizny?

  • Zwilż bawełniany wacik wodą kokosową.
  • Wcieraj produkt bezpośrednio w bliznę.
  • Powtarzaj dwa razy dziennie.

2. Masło kakaowe

Masło kakaowe zawiera nie tylko niezbędne kwasy tłuszczowe, ale także witaminę E, która doskonale nawilża skórę.

Składniki te pomagają także przyspieszyć procesy regeneracji komórek skóry. Z kolei substancje antyoksydacyjne chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także tak zwanymi wolnymi rodnikami.

Jak wykorzystać masło kakaowe?

  • Weź odrobinę masła kakaowego i wetrzyj je bezpośrednio w bliznę.
  • Wklepuj aż masło całkowicie wchłonie się w skórę.
  • Stosuj nawet trzy razy dziennie.

3. Ziemniak sposobem na blizny

Ziemniaki

Obecność ziemniaka w naszych domach spowszedniała nam na tyle, że często nie jesteśmy świadomi, jakie właściwości zdrowotne czy kosmetyczne może on nam zaoferować.

Okazuje się jednak, że ziemniak to źródło właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających, dzięki czemu doskonale przyspiesza procesy gojenia się skóry.

Wysokie stężenie witamin i minerałów pomaga z kolei odświeżyć i zregenerować tkanki; ziemniak ochroni również Twoją skórę i cały Twój organizm przed szkodliwym działaniem bakterii czy innych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Jak skorzystać z właściwości ziemniaków?

  • Zetrzyj na tarce gruby plaster surowego ziemniaka, a otrzymaną papkę zaaplikuj bezpośrednio na ranę.
  • Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz.
  • Stosuj codziennie przed pójściem spać.

4. Olejek z witaminą E

Witamina E to potężny przeciwutleniacz o ogromnym wpływie na skórę; nie tylko stymuluje szybszą regenerację komórek, ale także chroni skórę przed wysuszeniem i urazami. Witamina E skutecznie nawilża skórę, dzięki czemu jest nie tylko skutecznym sposobem na blizny, ale i na zmarszczki.

Co należy zrobić?

  • Przełam kapsułkę z witaminą E, a olejek zaaplikuj bezpośrednio na skórę.
  • Wmasuj olejek w blizny, aż kompletnie się wchłonie.
  • Stosuj codziennie wieczorem, najlepiej tuż przed pójściem spać.

5. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to bogactwo witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych.

Jest to produkt, który doskonale się wchłania, wnika głęboko w struktury skóry i tym samym przyspiesza gojenie się ran i regenerację komórek. W oliwie z oliwek nie brakuje także substancji odżywczych i przeciwutleniaczy, które pozwalają unormować pH skóry.

Jak wykorzystać oliwę?

  • Zwilż bawełniany wacik oliwa z oliwek i wcieraj ją bezpośrednio w bliznę.
  • Poczekaj aż oliwa się wchłonie.
  • Stosuj 2-3 razy dziennie.

6. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny to jednocześnie probiotyk i źródło witamin i przeciwutleniaczy. Stosowany miejscowo zapewnia więc wszechstronną ochronę Twojej skórze. Jogurt poleca się szczególnie osobom zmagającym się z alergiami czy infekcjami; doskonale sprawdzi się również w walce z takimi niedoskonałościami skóry jak blizny czy znamiona.

Jak skorzystać z właściwości jogurtu?

  • Zaaplikuj niewielką ilość jogurtu bezpośrednio na bliznę.
  • Pozostaw na 30 minut.
  • Spłucz zimną wodą.
  • Powtarzaj codziennie przed pójściem spać.

7. Mąka z cieciorki sposobem na blizny

Mąka z cieciorki

Ciecierzyca w niektórych regionach świata jest uważana za najlepszy naturalny kosmetyk dla zdrowia i piękna skóry; można wykorzystać jej właściwości złuszczające czy rewitalizujące, aby usunąć nadmiar martwego naskórka i pobudzić aktywność komórkową.

To właśnie ten ostatni proces sprawia, że mąkę z cieciorki można wykorzystać także do walki z ranami i bliznami. Z kolei właściwości antyoksydacyjne i duża dawka witamin sprawią, że skóra będzie wyglądać młodziej i zdrowiej.

Co należy zrobić?

  • Wymieszaj niewielką ilość mąki z jogurtem lub miodem.
  • Otrzymaną pastę zaaplikuj miejscowo na blizny.
  • Pozostaw na 30 minut.
  • Stosuj dwa razy dziennie.

Czy jesteś gotowa, by wypróbować któryś z tych sposobów na własnej skórze? Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada i włącz go do swojej codziennej kosmetycznej rutyny. Z pewnością zaskoczą Cię efekty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Evangelista, M. T. P., Abad-Casintahan, F., & Lopez-Villafuerte, L. (2014). The effect of topical virgin coconut oil on SCORAD index, transepidermal water loss, and skin capacitance in mild to moderate pediatric atopic dermatitis: A randomized, double-blind, clinical trial. International Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/ijd.12339
  • Danby, S. G., Alenezi, T., Sultan, A., Lavender, T., Chittock, J., Brown, K., & Cork, M. J. (2013). Effect of olive and sunflower seed oil on the adult skin barrier: Implications for neonatal skin care. Pediatric Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1525-1470.2012.01865.x
  • Pinnell, S. R. (2003). Cutaneous photodamage, oxidative stress, and topical antioxidant protection. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1067/mjd.2003.16
  • Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2008.01.008
  • Najmi, M., Shariatpanahi, Z. V., Tolouei, M., & Amiri, Z. (2015). Effect of oral olive oil on healing of 10-20% total body surface area burn wounds in hospitalized patients. Burns. https://doi.org/10.1016/j.burns.2014.08.010
  • Baumann, L., & Weisberg, E. (2010). Olive Oil in Botanical Cosmeceuticals. In Olives and Olive Oil in Health and Disease Prevention. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374420-3.00122-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.