Czy produkty wspomagające odchudzanie są rzeczywiście skuteczne?
Coraz popularniejsze są produkty wspomagające odchudzanie. Ostatnio zarówno różnego rodzaju środki, jak i leki pomagające w odchudzaniu stały się bardzo modne. Jednak nie możesz ufać wszystkiemu, co próbują Ci sprzedać firmy farmaceutyczne i inni producenci.
Nie możesz uzyskać dobrych wyników bez odrobiny wysiłku. Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać swoją wagę, rozważ wdrożenie dobrego planu odżywiania się i ćwicz codziennie w umiarkowanych ilościach.
Jednak prawdą jest, że istnieją pewne produkty wspomagające odchudzanie, które pomagają osiągnąć ten cel. Jednak nie mogą być one traktowane jako jedyny sposób na zrzucenie wagi. Dlatego też musimy zadać sobie pytanie, jak skuteczne są te środki odchudzające i czy w ogóle warto je kupować?
Przede wszystkim musimy rozróżnić dwa rodzaje produktów odchudzających, które są na rynku: tabletki odchudzające i produkty dietetyczne.
Badania specjalistyczne wykazały, że 95% środków odchudzających tak naprawdę nie jest skutecznych. Musisz być zatem zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami. Warto także pamiętać, że produkty wspomagające odchudzanie w większości przypadków tak naprawdę nie działają.
Produkty wspomagające odchudzanie: tabletki odchudzające
Tabletki odchudzające są przepisywane Ci przez lekarza. Zazwyczaj specjaliści polecają je osobom z nadwagą. Są one również stosowane jako dodatek do odpowiednio zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych.
Działanie tych leków może mieć różne skutki. Z jednej strony istnieją tabletki, które sprawiają, że czujesz się syty przy niewielkiej ilości jedzenia. Z drugiej natomiast niektóre z nich utrudniają organizmowi wchłanianie tłuszczów z pożywienia.
Poniżej zaprezentujemy Ci popularny przykład dla każdego z tych dwóch rodzajów leków. Pamiętaj, że te produkty wspomagające odchudzanie są przydatne tylko jako uzupełnienie diety niskokalorycznej i regularnej aktywności fizycznej.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Elastyczność metaboliczna do spalania tłuszczu
Orlistat
Lek ten pochodzi z lipstatyny, która działa w naszym żołądku i jelitach. W tym konkretnym przypadku blokuje on enzymy trawienne, które rozkładają tłuszcze przygotowując je następnie do wchłaniania z przewodu pokarmowego. Ponieważ nie możesz ich strawić, są wtedy wydalane z kałem.
Jednak najpoważniejszy problem z tym lekiem polega na tym, że zapobiega on niejako przy okazji wchłanianiu niektórych witamin. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci Ci więc przyjmowanie suplementu witaminowego, jeśli przepisze Ci ten lek.
Oprócz zmniejszonego wchłaniania witamin, inne możliwe skutki uboczne stosowania orlistatu są następujące:
- Biegunka
- Gazy i wzdęcia
- Nietrzymanie tłustego stolca
Ponadto istnieje inna wersja orlistatu, która nie wymaga recepty. Ten dostępny także na polskim rynku bez recepty lek jest znany pod marką Alli®.
Sibutramina
Lek ten łączy w sobie efekt sytości z przyspieszeniem termogenezy, czyli podstawowego tempa metabolizmu. A to oznacza, że spalasz po prostu więcej kalorii.
Działa on w sposób zbliżony do amfetaminy, ale z łagodniejszymi efektami. Ponadto zwykle nie powoduje objawów odstawienia. Jednak niektóre zażywające go osoby twierdzą, że ich jednak doświadczyły.
Wiele krajów faktycznie zaprzestało dopuszczania sibutraminy do sprzedaży z powodu jej skutków ubocznych. Należą do nich między innymi:
- Bóle głowy
- Bezsenność
- Suchość w ustach
- Depresja
- Nadciśnienie tętnicze
- Inne
Krótko mówiąc, udowodniono, że zdrowy styl życia ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami jest naprawdę skuteczny, jeśli chodzi o utratę wagi. Do jakiego więc stopnia warto zażywać te produkty wspomagające odchudzanie ze wszystkimi ich skutkami ubocznymi?
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak ochronić się przed otyłością?
Produkty wspomagające odchudzanie: odmiany dietetyczne
To kolejny rodzaj cudownego środka odchudzającego, który staje się coraz bardziej popularny. Jednak aż 95% środków odchudzających tak naprawdę nie jest skutecznych.
Warto także pamiętać, że produkty wspomagające odchudzanie w większości przypadków nie działają. Istnieje wprawdzie kilka z nich, które mogą pomóc Ci w zdrowej utracie wagi, ale większość z nich taka nie jest.
Spośród produktów o właściwościach dietetycznych najpowszechniej stosowane są diuretyki i środki przeczyszczające oraz spalacze tłuszczu.
Na przykład niektóre z należących do tej pierwszej grupy to mleko z nasion dla ptaków, napar senesowy i liście aloesu. Są to produkty moczopędne i przeczyszczające. Dlatego też pomagają wyeliminować pozostałości przemiany materii z organizmu, a przy okazji tracisz na wadze.
Jeśli chodzi o produkty wspomagające odchudzanie, których producenci twierdzą, że spalają one tłuszcz, to istnieją pewne substancje, które pochodzą z alg, L-karnityny, leptyny lub sprzężonego kwasu linolowego.
Pomagają one w tworzeniu tkanki mięśniowej, jednocześnie zwalczając tworzenie się komórek tłuszczowych. Podobnie jak tabletki odchudzające, musisz również przestrzegać zbilansowanej diety i regularnie ćwiczyć.
Ostatecznie tak naprawdę jedyną rzeczą, która pomoże Ci schudnąć, jest siła woli. A ją możesz poszerzać tylko przy stosowaniu zdrowego stylu życia. Niektóre z tych produktów do odchudzania mogą Ci pomóc, ale nie będziesz w stanie schudnąć bez choćby odrobiny wysiłku ze swojej strony.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Graff SK., Mario FM., Ziegelmann P., Spritzer PM., Effects of orlistat vs metformin on weight loss related clinical variables in women with pcos: systematic review and meta analysis. Int J Clin Pract, 2016. 70 (6): 450-61.
- Dedov II., Melnichenko GA., Troshina EA., Mazurina NV., et al., Body weight reduction associated with the sibutramine treatment: overall results of the PRIMAVERA primary health care trial. Obes Facts, 2018. 11(4): 335-343.
- Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.