Czy naprawdę musimy jeść śniadanie?

Wielokrotnie powtarzano, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jednak czy naprawdę musimy jeść śniadanie? Jak bardzo to konieczne? Co mówią badania? Powiemy Ci w dzisiejszym artykule.
Czy naprawdę musimy jeść śniadanie?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy naprawdę musimy jeść śniadanie? Twierdzenie, że śniadanie jest niezbędne dla zdrowej diety, od jakiegoś czasu budzi poważne wątpliwości. Koncepcja określająca znaczenie pierwszego posiłku dnia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem branży spożywczej.

Ten impuls był całkiem skuteczny, ponieważ śniadanie jest jedynym posiłkiem składającym się z określonych produktów.

Czy więc te wszystkie twierdzenia są prawdziwe? Czy naprawdę musimy jeść śniadanie? Przyjrzyjmy się najnowszym ustaleniom naukowców na ten temat.

Czy naprawdę musimy jeść śniadanie?

Dziś możemy powiedzieć, że nie ma posiłku dnia, który jest niezbędny. Prawda jest taka, że ​​wiele badań dotyczących korzyści płynących ze śniadania ma charakter głównie obserwacyjny.

Co to znaczy? Oznacza to, że obserwacje wykazały, że osoby jedzące śniadanie są zwykle zdrowsze. Jednak nie ma sposobu, aby wykazać, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest śniadanie.

Ważną rzeczą w zakresie odżywiania jest to, co jemy pod koniec dnia. Musimy jeść odpowiednią ilość kalorii, aby zaspokoić nasze potrzeby energetyczne. Dieta także powinna składać się ze zdrowej żywności. Jak prawie zawsze, nie ma jednej formuły, która byłaby odpowiednia dla każdego, jeśli chodzi o jedzenie.

Dla niektórych osób może obowiązywać zalecenie spożywania 5 posiłków dziennie. Jednak dla innych może wystarczyć skoncentrowanie całego spożycia na dwóch bardziej obfitych posiłkach.

Z tego powodu musimy porzucić pomysł, że istnieje jeden uniwersalny plan posiłków dla wszystkich. Raczej każdy powinien dostosować swoją dietę i nawyki żywieniowe do własnych potrzeb.

Czy naprawdę musimy jeść śniadanie?

Chociaż mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, jest to obecnie przedmiotem debaty. Dowody na jego korzyści są nadal ograniczone.

Co się stanie, jeśli pominiemy śniadanie?

Niektórzy ludzie wstają rano i nie czują głodu lub nie chcą jeść śniadania. Mogą przedłużyć czas spożycia śniadania, pijąc kawę lub poranną herbatę.

Nie oznacza to, że osoby te będą miały gorszą sprawność fizyczną lub będą bardziej zmęczone rano. Nie oznacza to też, że w porze lunchu napadną na lodówkę. Każdy powinien znać swoje ciało i swoje potrzeby oraz dostosowywać do nich posiłki.

W rzeczywistości zaobserwowano korzyści wynikające z niejedzenia śniadania. Zostały one zbadane u niektórych osób, które przestrzegają protokołów przerywanego postu. Czasami 8-godzinne okna spożywania posiłków oznaczają pominięcie śniadania lub opóźnienie go o kilka godzin.

Praktyka przerywanego postu wiąże się z mniejszym spożyciem kalorii, większą utratą masy ciała i poprawą składu ciała.

Chociaż zaleca się koncentrowanie posiłków w ciągu dnia, nie zaobserwowano żadnej szkody u osób spożywających posiłki późno w nocy. Śniadanie i obiad są tak samo pozytywne jak obiad i wczesna kolacja.

Śniadanie na dietach odchudzających

Jeśli stosujemy dietę, aby schudnąć, czy naprawdę musimy jeść śniadanie? Spożywanie śniadań to jedno z najbardziej rozpowszechnionych i częstych zaleceń dietetyków.

Podczas gdy inne perspektywy stopniowo zyskują na popularności, zawsze uważano, że jedzenie często pomaga powstrzymać głód do następnego posiłku ORAZ sprzyja ciągłemu wydatkowaniu energii.

Te przekonania stopniowo zanikały. Niektóre badania wykazały, że jedzenie mało i często nie przyspiesza utraty wagi. Wręcz przeciwnie, pomijanie śniadania może być korzystne, ponieważ zmniejszyłoby całkowite spożycie kalorii.

Istnieją nawet dane pokazujące, że rozpoczęcie spożywania śniadania może zwiększyć całkowitą liczbę spożywanych kalorii u osób, które nie miały tego nawyku.

Musimy przynajmniej zachować ostrożność, zalecając spożywanie śniadania w celu utraty wagi, ponieważ mogłoby to przynieść odwrotny skutek. Zawsze należy wziąć pod uwagę cechy i szczególne potrzeby każdej osoby.

Jedzenie śniadania

Zalecając śniadanie jako nawyk odchudzania, należy wziąć pod uwagę wyjątkowe cechy danej osoby. Nie zawsze przynosi to pozytywne skutki.

Kiedy najlepiej jeść śniadanie?

Kiedy nie jesz wystarczająco dużo

Pomijanie śniadania nie musi być równoznaczne z jedzeniem mniej lub niedożywieniem. Jak już powiedzieliśmy, bardzo ważne jest, aby w ciągu dnia spożywać żywność w sposób zrównoważony.

Dlatego śniadanie będzie konieczne, jeśli w innym przypadku nie będziesz w stanie zjeść wszystkiego, czego potrzebuje Twój organizm, aby dobrze funkcjonować.

Jeśli masz problemy z trawieniem

Nie jest wskazane, aby jeść zbyt dużo, gdy cierpisz na problemy, takie jak zapalenie żołądka, spowolnione trawienie, przepuklina rozworu przełykowego lub jeśli nie masz woreczka żółciowego. W takich przypadkach zjedzenie czegoś rano, a nawet mała przekąska w środku poranka może być bardzo pozytywna.

Kiedy ostatecznie jesz wszystko, co możesz dostać w swoje ręce

Budzisz się rano z małą ilością czasu i niewielkim głodem, po południu idziesz prosto do automatu z przekąskami po coś do przełknięcia. Następnie należy zacząć jeść śniadanie w domu lub zaplanować poranną przerwę na wprowadzenie zdrowej żywności.

Jeśli poprzedniej nocy jadłeś za dużo

Jeśli budzisz się rano i nie jesteś głodny, ponieważ zjadłeś zbyt dużo w nocy lub zjadłeś niezdrowe jedzenie przed pójściem spać, lepiej popraw swoje kolacje pod względem jakości i ilości jedzenia. W ten sposób rano z pewnością będziesz coraz bardziej głodny.

Jeśli masz zamiar zjeść śniadanie, zadbaj o to, by było zdrowe

Wprowadzenie zdrowej żywności do śniadania to najlepszy sposób na skorzystanie z tego pierwszego posiłku dnia. Dlatego kluczem jest dokonywanie dobrych wyborów żywieniowych.

Zdrowe śniadanie

Dowody wydają się jasne: nie ma nic specjalnego w śniadaniu. Jeśli budzisz się rano i jesteś głodny lub uważasz, że posiłek ten może poprawić Twoją dietę, zjedz zdrowe śniadanie.

Poprawa jakości śniadań pod względem jakości i różnorodności potraw jest bardzo ważna. Musisz wykorzystać wszystkie postępy poczynione w tym sensie, aby ogólnie popracować nad zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Śniadanie to dobry czas na wprowadzenie do naszego zdrowia pewnych pokarmów i ważnych składników odżywczych:

  • Suszone owoce. Są dobrym źródłem białka i minerałów, zwłaszcza dla wegan. Nie powinniśmy też martwić się o ich tłuszcze, ponieważ mają zdrowy profil lipidowy.
  • Płatki owsiane, płatki pełnoziarniste lub chleb pełnoziarnisty. Są dobrym źródłem błonnika, jeśli masz trudności z jedzeniem wystarczającej ilości owoców i warzyw.
  • Jajka, jogurty, ser lub tofu. Rano powinny być źródłem białka.
  • Owoce i warzywa do granoli lub tostów.

Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że jedzenie śniadania jest bardzo zdrowe, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie. Miej to na uwadze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Betts JA et al. Is breakfast the most important meal of the day? Proceedings on the Nutrition Society. Noviembre 2016. 75(4): 464-74.
  • Johnston A. Fasting for weight loss: an effective strategy or latest dieting trend? International Journal of Obesity. Mayo 2015. 39(5):727-33.
  • Kulovit MG et al. Potential role of meal frequency as a strategy for weight loss and health in overweight or obese adults. Nutrition. Abril 2014. 30(4) 386-92.
  • Leidy HJ, Campbell WW. The effects of eating frequency on appetite control and food intake: brief synopsis of controlled feeding studies. The Journal of Nutrition. Diciembre 2010. 141(1) 154-57.
  • Levitsky DA, Pakanowski CR. Effect of skipping breakfast on subsequent energy intake. Physiology and Behavior. Julio 2013. 119:9-16.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.