Czy napar z kolendry pomaga lepiej spać?
Wśród osób poszukujących lepszego snu w zakresie medycyny ludowej napar z kolendry był jednym z najczęściej stosowanych środków. Według anegdotycznych danych, spożywanie tego napoju daje relaksujący efekt, który z kolei umożliwia spokojny sen. Ale czy istnieją dowody na to, że to działa? Czy jego spożywanie jest bezpieczne? Dziś odpowiemy na te pytania.
Przede wszystkim warto wspomnieć, że roślina ta posiada korzystne dla zdrowia składniki. Jak stwierdzono w przeglądzie opublikowanym w Food Research International , zawarte w nim bioaktywne fitochemikalia zapewniają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, neuroprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwlękowe.
Nie jest więc zaskoczeniem, że kolendra jest używana do przygotowania szerokiej gamy środków zaradczych. W rzeczywistości, po prostu włączając ją regularnie do swojej diety, może przyczynić się do dobrego samopoczucia. Dzisiaj przyjrzymy się, czy może działać na rzecz promowania snu. Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj!
Napar z kolendry: czy pomaga lepiej spać?
Kolendra o naukowej nazwie Coriandrum sativum, to roślina znana ze swoich zastosowań w kuchni i medycynie naturalnej. Należy do rodziny selerowatych i pochodzi z Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. Mimo to jej uprawa rozprzestrzeniła się na cały świat, więc jest również używana w Europie, Afryce i Ameryce.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Molecules wyszczególnia, że gatunek ten jest źródłem fitochemikaliów, takich jak polifenole, witaminy i fitosterole. To wyjaśnia wiele przypisywanych jej korzyści.
I chociaż cała roślina jest korzystna dla człowieka, jej nasiona wyróżniają się wyższą koncentracją składników odżywczych. W szczególności zawierają one substancję czynną zwaną linalolem, która jest powiązana ze zdolnością do modulowania patogennych szlaków kilku chorób. Ale czy rzeczywiście pomaga zmniejszyć problemy ze snem?
Na początek warto wyjaśnić kilka rzeczy. Nie ma naukowych dowodów na to, że napar z kolendry pomaga lepiej spać. Wiele efektów przypisywanych jego spożywaniu pochodzi z niepotwierdzonych danych.
I chociaż niektórzy nazywają to „magiczną formułą” snu, prawda jest taka, że nie zostało to udowodnione naukowo. Na razie tylko niektóre badania na zwierzętach sugerują, że kolendra ma działanie uspokajające i może przedłużyć sen. Przyjrzyjmy się szczegółowo, co na ten temat mówi nauka.
Trudno znaleźć „magiczną formułę” na lepszy sen. Kolendra może pomóc, ale jej działanie nie jest do końca sprawdzone.Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Poznaj ćwiczenia oddechowe na poprawę snu
Badania nad kolendrą i jej możliwym wpływem na jakość snu
Jednym z powodów, dla których uważa się, że napar z kolendry pomaga lepiej spać, jest jej zdolność do zmniejszania niepokoju. W związku z tym badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że wodny ekstrakt z nasion Coriandrum sativum ma działanie przeciwlękowe i uspokajające.
Badacze zauważyli nawet, że ma również potencjał jako środek zwiotczający mięśnie, co niewątpliwie sprzyja odpoczynkowi. Tymczasem Natural Product Research poinformowało, że kolendra ma działanie przedłużające sen bez większego efektu neurotoksycznego.
W nowszej recenzji, udostępnionej w Avicenna Journal of Phytomedicine, zauważono, że nasiona i liście kolendry mają działanie przeciwutleniające, uspokajająco-nasenne, moczopędne i przeciwlękowe.
Doniesiono również, że głównym związkiem aktywnym jest linalol. Ma on działanie neurofarmakologiczne , które obejmuje działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające i przeciw chorobie Alzheimera.
Chociaż odkrycia te są uważane za obiecujące, wciąż są niewystarczające, aby udowodnić, że napar z kolendry pomaga lepiej spać. Wynika to z faktu, że badania przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub w laboratorium, a także dlatego, że użyto ekstraktów, a nie napoju przygotowanego w sposób tradycyjny.
Napar z kolendry – czy jest bezpieczny?
Dla większości zdrowych dorosłych spożywanie naparu z kolendry nie stanowi problemu. Jednak powinno to być umiarkowane spożycie, ponieważ gdy jest spożywany w nadmiarze może powodować dyskomfort w żołądku, biegunkę i nadwrażliwość na światło.
Nie należy jednak ignorować faktu, że napój ten ma również działanie moczopędne. Dlatego spożywanie go w zbyt dużej ilości przed pójściem spać może wywołać odwrotny skutek. Zwiększy potrzebę oddawania moczu przez całą noc, co wymusi przerwanie snu.
Aby temu przeciwdziałać, najlepszą opcją jest przyjmowanie maksymalnych dawek 200 ml napoju przynajmniej na godzinę przed snem.
Ze względu na brak badań nad jej działaniem i możliwymi interakcjami, nie zaleca się spożywania naparu z kolendry w następujących przypadkach:
- Cukrzyca
- Ciąża i laktacja
- Niewydolność nerek lub wątroby
- Historia alergii na kolendrę
- Osoby, które mają przejść operację
- Osoby w trakcie leczenia lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwdepresyjnymi
We wszystkich tych przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem przed spożyciem naparu z kolendry lub jakiegokolwiek innego suplementu pochodzącego z rośliny.
Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego też: Popraw jakość snu dzięki kilku zdrowym nawykom!
Jak przygotować napar z kolendry
Napar z kolendry można przyrządzić na dwa różne sposoby. Pierwszy jest z nasionami, a drugi z liśćmi.
Niektórzy twierdzą, że ten napój jest bardziej skuteczny z nasionami. Wypróbuj w domu!
Napar z kolendry z nasionami wydaje się być skuteczniejszy niż ten przygotowany z liści.
Składniki
- 1 łyżka nasion lub liści kolendry (7 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Przygotowanie i spożycie
- Zagotuj wodę.
- Zdejmij z ognia i dodaj nasiona lub liście kolendry.
- Następnie przykryj napój i odstaw, aż będzie letni.
- Wypij na godzinę przed pójściem spać.
Unikaj spożywania tego napoju przed czynnościami wymagającymi czujności. Pamiętaj, że może powodować senność.
Czy napar z kolendry pomaga zasnąć?
Nie ma dowodów na to, że napar z kolendry pomaga zasnąć. Jednak niektóre badania sugerują, że roślina zawiera związki, które sprzyjają odpoczynkowi, relaksacji i łagodzeniu niepokoju.
W każdym razie ten napój jest bezpieczny dla większości ludzi, więc nie ma problemu z jego spróbowaniem. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie jest dobrze przyjmować go w nadmiarze przed snem, ponieważ może to mieć odwrotny skutek, zwiększając nocne oddawanie moczu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Prachayasittikul V, Prachayasittikul S, Ruchirawat S, Prachayasittikul V. Coriander (Coriandrum sativum): A promising functional food toward the well-being. Food Res Int. 2018 Mar;105:305-323. doi: 10.1016/j.foodres.2017.11.019. Epub 2017 Nov 21. PMID: 29433220.
- Mahleyuddin, Nisa Najibah et al. “Coriandrum sativum L.: A Review on Ethnopharmacology, Phytochemistry, and Cardiovascular Benefits.” Molecules (Basel, Switzerland) vol. 27,1 209. 30 Dec. 2021, doi:10.3390/molecules27010209
- Mahendra P, Bisht S. Anti-anxiety activity of Coriandrum sativum assessed using different experimental anxiety models. Indian J Pharmacol. 2011 Sep;43(5):574-7. doi: 10.4103/0253-7613.84975. PMID: 22022003; PMCID: PMC3195130.
- Emamghoreishi M, Khasaki M, Aazam MF. Coriandrum sativum: evaluation of its anxiolytic effect in the elevated plus-maze. J Ethnopharmacol. 2005 Jan 15;96(3):365-70. doi: 10.1016/j.jep.2004.06.022. PMID: 15619553.
- Rakhshandeh H, Sadeghnia HR, Ghorbani A. Sleep-prolonging effect of Coriandrum sativum hydro-alcoholic extract in mice. Nat Prod Res. 2012;26(22):2095-8. doi: 10.1080/14786419.2011.613388. Epub 2011 Oct 12. PMID: 21988208.
- Hosseini M, Boskabady MH, Khazdair MR. Neuroprotective effects of Coriandrum sativum and its constituent, linalool: A review. Avicenna J Phytomed. 2021 Sep-Oct;11(5):436-450. doi: 10.22038/AJP.2021.55681.2786. PMID: 34745916; PMCID: PMC8554282.