Czy można zwalczyć kaca jedząc szparagi?

Być może niedawno słyszałeś, że możesz zwalczyć kaca jedząc szparagi. Powiemy ci, czy to naprawdę działa.
Czy można zwalczyć kaca jedząc szparagi?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W sieciach społecznościowych rozpowszechniła się idea, że można zwalczyć kaca jedząc szparagi. Spożywanie szparagów ma być optymalne do zwalczania nieprzyjemnych objawów poalkoholowych. Warzywa te zawierają dużą ilość substancji przeciwutleniających, które mają przyczyniać się do naprawy szkód wyrządzonych przez alkohol, a także złagodzić dokuczliwe dolegliwości. Jednak w żadnym przypadku efekt nie jest porównywalny z działaniem leków stosowanych w leczeniu bólów głowy związanych z zatruciem alkoholowym.

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna ani zdrowa. Substancja ta jest toksyczna dla organizmu i najlepiej jest całkowicie wyeliminować ją z diety, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji przez lata. Mimo to jego konsumpcja jest społecznie akceptowana, więc większości ludzi trudno z niej zrezygnować.

Czy można zwalczyć kaca jedząc szparagi?

Prawda jest taka, że obecnie nie ma artykułów naukowych, które dowodzą, że szparagi przyspieszają leczenie kaca. W rzeczywistości jedyne, co można w tym zakresie zrobić, to unikać picia lub pić mniej.

Alkohol powoduje szereg zmian w fizjologii wewnętrznej, które w pewnych sytuacjach są trudne do skompensowania, więc pokonanie ich wymaga czasu. Jednym z kluczowych aspektów jest odwodnienie.

jedzenie szparagów ma wiele zalet
Nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że można zwalczyć kaca jedząc szparagi.

Dzień po zatruciu alkoholowym zaleca się picie dużej ilości wody mineralnej, aby zrekompensować utratę płynów i zapobiec nasileniu się objawów. Wskazane może być również przyjmowanie niektórych substancji o właściwościach przeciwutleniających. W związku z tym należy zadbać o obecność w diecie żywności pochodzenia roślinnego. Wśród nich pomidor wyróżnia się zawartością likopenu, który może pomóc na objawy kaca.

W każdym razie ważne jest, aby nie doprowadzać do tego typu sytuacji, ponieważ szkody wyrządzone w organizmie kumulują się. Potwierdza to badanie opublikowane w European Journal of Internal Medicine. U mężczyzn, wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu może wystąpić również obniżenie testosteronu. Ma to działanie kataboliczne i zapalne, które z biegiem lat może zwiększyć częstość występowania innych złożonych chorób i stanów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Co się dzieje, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek

Korzyści z jedzenia szparagów

Chociaż nie ma dowodów na to, że można zwalczyć kaca jedząc szparagi, prawdą jest, że wykazano pozytywne właściwości zdrowotne tych produktów. W końcu to warzywo zawiera wysokiej jakości przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze ograniczają uszkodzenia DNA komórkowego, co może zapobiegać rozwojowi chorób w perspektywie średnioterminowej. Jest to zgodne z badaniami opublikowanymi w Neurochemistry International. Te substancje mogą nawet zmniejszyć stan zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Oczywiście najlepszym rodzajem szparagów, który można wybrać, zawsze są szparagi zielone. Wiele opcji oferowanych w puszkach nie ma tej samej jakości. Nie tylko zawierają w sobie mniej fitochemikaliów, ale podczas przetwarzanie traci się także ważną część błonnika. Substancja ta okazała się decydująca w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jelit w średnim okresie, pomagając w unikaniu problemów, takich jak zaparcia.

jedzenie szparagów
Jeśli możesz, wybierz zielone szparagi, ponieważ ich zawartość przeciwutleniaczy jest większa niż w przypadku białych odmian.

Z drugiej strony szparagi to bardzo wszechstronna żywność, jeśli chodzi o zastosowania kulinarne. Można je spożywać w sałatkach, w jajecznicy, smażyć… możliwości są nieograniczone! Łatwo jest regularnie wprowadzać ten produkt do swojej diety, aby czerpać korzyści z jego zalet. Jest nawet źródłem rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Musimy je dostarczać codziennie, ponieważ w organizmie nie mamy żadnych rezerw.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić z pustym żołądkiem

Jak skutecznie walczyć z kacem

Wspomnieliśmy już, że spożywanie szparagów nie wydaje się mieć decydującego wpływu na kaca, przynajmniej nie zostało to udowodnione naukowo. Można jednak wdrożyć kilka podstawowych strategii, aby zminimalizować wpływ picia. Pierwszą z porad, jakie można by udzielić w tym zakresie, jest unikanie ciemniejszych rodzajów alkoholu, ponieważ to one powodują większe objawy następnego dnia.

Ponadto kluczowe będzie picie wody mineralnej przed pójściem spać, aby poprawić stan nawodnienia. Możliwe, że przy obniżonym stężeniu wody w organizmie bóle głowy mogą objawiać się z większą intensywnością. Z drugiej strony wskazane jest zjedzenie posiłku przed wypiciem alkoholu. Dzięki temu wchłanianie alkoholu będzie wolniejsze, co może zmniejszyć skutki zatrucia.

Szparagi nie są dobrym lekarstwem na kaca

Jak widzieliście w tym artykule, szparagi nie są najlepszą opcją w walce z kacem. Pomimo zawartych w nich przeciwutleniaczy nie ma naukowych dowodów na to, że mogą pomóc złagodzić objawy lub poprawić nawodnienie.

W rzeczywistości nie ma obecnie naprawdę skutecznej naturalnej żywności lub substancji do tego celu. Na bóle głowy można zażywać leki, ale to tylko maskuje problem.

Na koniec pamiętaj, że najlepszą dawką alkoholu w diecie jest dawka zero. Najlepiej ograniczyć spożycie tej toksycznej substancji tak bardzo, jak to możliwe, aby poprawić stan zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej. Spożywanie alkoholu powoduje nie tylko zmiany hormonalne, ale także blokowanie endogennej syntezy białek. Jest to szczególnie szkodliwe dla sportowców, ponieważ wpływa na ich zdolność do regeneracji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vonghia, L., Leggio, L., Ferrulli, A., Bertini, M., Gasbarrini, G., Addolorato, G., & Alcoholism Treatment Study Group (2008). Acute alcohol intoxication. European journal of internal medicine19(8), 561–567. https://doi.org/10.1016/j.ejim.2007.06.033
  • Majumdar, S., Gupta, S., Prajapati, S. K., & Krishnamurthy, S. (2021). Neuro-nutraceutical potential of Asparagus racemosus: A review. Neurochemistry international145, 105013. https://doi.org/10.1016/j.neuint.2021.105013
  • Gill, S. K., Rossi, M., Bajka, B., & Whelan, K. (2021). Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology18(2), 101–116. https://doi.org/10.1038/s41575-020-00375-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.