Czy można pić piwo podczas karmienia piersią?

Jaki jest werdykt na temat picia piwa podczas karmienia piersią? Rozważamy dowody!
Czy można pić piwo podczas karmienia piersią?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2023

Picie piwa podczas karmienia piersią to kwestia kontrowersyjna. Niektórzy uważają, że nie ma żadnego ryzyka, o ile robimy to z umiarem. Inni natomiast uważają, że na tym etapie żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna.

Faktem jest, że alkohol w każdej ilości przenika do mleka matki i w konsekwencji dociera do dziecka. W tej chwili nie ma badań, które wykazałyby, że picie piwa podczas karmienia piersią wpływa na dziecko. Ale nie ma też badań, które temu zaprzeczają.

Ten rodzaj napoju ma niską zawartość alkoholu. Jednak nie ma zgody ani rozstrzygających dowodów na to, jaka ilość alkoholu może być ryzykowna dla ciąży. Dlatego mądrze jest zachować ostrożność pijąc piwo podczas karmienia piersią.

Czy można pić piwo podczas karmienia piersią?

Czy picie piwa podczas karmienia piersią jest w porządku?
Skonsultuj się z lekarzem zanim wypijesz piwo podczas karmienia piersią.

Niektórzy specjaliści sugerują, że podczas karmienia piersią najlepiej pić piwo w bardzo małych ilościach. Ich zdaniem wskazane jest, aby nie pić więcej niż 12 uncji tego napoju dziennie, o ile nie ma stężenia większego niż 5% alkoholu.

Odpowiada to 8 uncjom likieru słodowego o mocy 7%, 5 uncji wina o mocy 12% lub 1,5 uncji dowolnego alkoholu o mocy 40%. We wszystkich tych przypadkach oznacza to 0,6 uncji czystego alkoholu. Zwolennicy nieograniczania spożywania alkoholu w ogóle uważają, że ważne jest, aby nie karmić piersią w ciągu dwóch godzin od wypicia.

Nie ma jednak dowodów na to, że nawet niewielkie spożycie alkoholu stanowi „zerowe” ryzyko dla dziecka. W tym zakresie pojawiają się dwie problematyczne kwestie. Po pierwsze, informacja o zawartości alkoholu w napoju nie zawsze jest dokładna. Po drugie, stan zdrowia i warunki każdego dziecka są różne.

Bezpieczeństwo dziecka

Alkohol przenika bezpośrednio do mleka matki. Poziomy tej substancji są najwyższe w ciągu pierwszych 30 do 60 minut po spożyciu. Jednak w niektórych przypadkach jest obecny do dwóch a nawet do trzech godzin po spożyciu.

Jednak im większa ilość spożytego alkoholu, tym dłużej pozostaje on w organizmie, a zatem tym bardziej prawdopodobne, że będzie obecny w mleku matki przez więcej godzin. W tej chwili nie ma doniesień, że picie piwa 5% szkodzi karmionemu dziecku.

Czynniki, które wpływają na trwałość alkoholu w organizmie to, oprócz ilości, szybkość, z jaką jest wypijany, waga matki i to, czy jest spożywany z jedzeniem, czy nie. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę pijąc piwo podczas karmienia piersią.

Z drugiej strony ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że spożywanie alkoholu może wpływać na zdolność oceny osoby opiekującej się dzieckiem. Może to zagrozić bezpieczeństwu malucha.

Rzekome korzyści płynące z picia piwa podczas karmienia piersią

Istnieje wiele mitów i plotek na temat rzekomych korzyści płynących z picia piwa podczas karmienia piersią. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest to, że niektóre składniki tego napoju, takie jak jęczmień i chmiel, zwiększają produkcję mleka matki. Jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Wręcz przeciwnie, istnieją dowody na to, że nadmierne spożywanie alkoholu może zakłócać odruch wypływu mleka, nazywany również „spustem mleka”. Picie hamuje produkcję oksytocyny, co zmniejsza produkcję mleka matki o 10 do 25%.

Ten mit prawdopodobnie bierze się z weryfikowalnego faktu – że alkohol zwiększa poziom prolaktyny. Jednak ten wzrost jest znikomy i niewystarczający, aby zwiększyć produkcję mleka matki.

Zagrożenia i środki ostrożności

Kobieta karmiąca piersią.
Nie ma dowodów na to, że piwo pite podczas karmienia piersią zwiększa produkcję mleka.

Najlepiej, aby każda mama skonsultowała się z lekarzem na temat zasadności picia piwa podczas karmienia piersią. Może to być ryzykowne, a nawet niebezpieczne w przypadku wcześniaka lub dziecka wymagającego opieki medycznej.

Należy pamiętać, że poziom alkoholu we krwi matki jest taki sam jak w mleku matki. Jeśli jednak matka zdecyduje się pić piwo podczas karmienia piersią, warto wziąć pod uwagę kilka zaleceń:

  • Umiarkowane picie. Zaleca się, aby nie pić więcej niż jedno piwo dziennie lub jego równowartość, jak wyjaśniono na początku.
  • Poczekaj dwie godziny. Wskazane jest, aby karmić piersią przed wypiciem piwa lub dwie godziny po wypiciu. W przeciwnym razie może dojść do niepotrzebnego ryzyka.
  • Waga matki. Cięższe matki powinny odczekać od dwóch i pół do trzech godzin z karmieniem piersią. Im cięższa osoba, tym dłużej trwa usuwanie alkoholu z organizmu.
  • Unikaj wspólnego spania. Nie dziel łóżka z dzieckiem po wypiciu alkoholu. Ma to związek z zespołem nagłej śmierci niemowląt.
  • Odciągaj wcześniej mleko. Dobrą opcją, aby sobie pozwolić na piwo podczas karmienia piersią jest wcześniejsze odciąganie pokarmu. W ten sposób można podawać dziecku odciągnięte mleko, dopóki alkohol nie opuści organizmu matki i nie będzie mogła ponownie karmić piersią.
  • Alkohol nie jest uwalniany podczas odciągania pokarmu. Istnieje przekonanie, że odciąganie pokarmu po wypiciu alkoholu obniży poziom alkoholu w organizmie. To nie prawda. Zawsze czekaj dwie do trzech godzin.
  • Dyskomfort pełnych piersi. Jeśli odczuwasz dyskomfort w piersiach i musisz odciągnąć mleko przed zalecanym czasem oczekiwania po spożyciu alkoholu, należy je wyrzucić i nie podawać dziecku.
  • Alternatywny opiekun. Mądrze jest znaleźć kogoś, kto może zaopiekować się dzieckiem, jeśli matka nie może tego zrobić, ponieważ zdecydowała się pić piwo podczas karmienia piersią.

Skonsultuj się z lekarzem na temat zagrożeń związanych z piciem piwa podczas karmienia piersią

Alkohol, który dziecko spożywa z mlekiem matki, może wywołać wiele skutków ubocznych. Należą do nich opóźnienie psychoruchowe, obniżona sprawność poznawcza, nadmierne uspokojenie, drażliwość, senność itp. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność pijąc piwo podczas karmienia piersią.

Najlepszą opcją nie jest całkowite unikanie tego napoju w tym okresie, ale korzystanie z niego w sposób odpowiedzialny. Oznacza to picie bardzo okazjonalnie, w umiarkowanych ilościach i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego karmienia piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez Medina, T., Argila Fernández-Durán, N. D., Pereira Sánchez, A., & Serrano González, L. (2015). Beneficios del consumo moderado de cerveza en las diferentes etapas de la vida de la mujer. Nutrición Hospitalaria.
  • Sterling Clarren.(1990), International Journal of Gynecology & Obstetrics. Maternal alcohol use during breast-feeding and infant mental and motor development at one year.
  • Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology, 2014, 114, 168–173. Alcohol and Breastfeeding.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.