Czy masz trudności, aby nawiązać więź z noworodkiem?

Nie przejmuj się, jeśli masz problemy z nawiązaniem więzi z noworodkiem. Jest to bardziej powszechne niż myślisz i jest to coś, co musisz zbudować, gdy wchodzisz w interakcje z dzieckiem i poznajecie się nawzajem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Czy masz trudności, aby nawiązać więź z noworodkiem?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Walka, aby nawiązać więź z noworodkiem jest normalna i powszechna, więc nie martw się zbytnio, jeśli nie nastąpi to natychmiast po urodzeniu. Silne przywiązanie, o którym słyszałaś, wymaga trochę czasu, aby się rozwinąć.

Jak widzisz, nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą lub gdy warunki ciąży nie były idealne. Prawdopodobnie byłaś zmęczona po porodzie, jest to podobne do uczucia, jakie odczuwasz po intensywnych ćwiczeniach. Oprócz zmian hormonalnych organizm wyczerpuje się wysiłkiem fizycznym, a umysł jest w podobnym stanie z powodu stresu.

Jednocześnie pojawia się niepewność związana z porodem i oszołomienie wszystkim nowym, co reprezentuje macierzyństwo. Dlatego nie rozpaczaj ani nie czuj się jak zła matka, jeśli po prostu nie czujesz instynktu macierzyńskiego, tak jak się spodziewałaś.

Okazuj cierpliwość i ufaj, że to nadejdzie. W tym czasie przeczytaj kilka wskazówek, jak wzmocnić tę więź z noworodkiem!

Oczekiwania przed porodem

W ostatnim trymestrze ciąży przyszłe matki mają pewne oczekiwania i idee dotyczące narodzin dziecka. Twoja położna omówi z Tobą możliwe scenariusze i być może już wiesz, czy możesz urodzić drogą naturalną, czy zaplanować cesarskie cięcie.

Cała ta zaczynająca się pojawiać wizja tworzy pewne oczekiwania. Prawdopodobnie wyobrażasz sobie siebie w romantycznej roli zakochanej matki. Jest to szeroko rozpowszechniane w naszej kulturze za pośrednictwem mediów. Oczywiście nigdy nie zobaczysz siebie jako wycieńczonej matki pełnej pytań.

Dodaj te oczekiwania do rad, które, mile widziane lub nie, często otrzymujesz od rodziny i przyjaciół, a poczujesz się przytłoczona. Zwłaszcza jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci rodzą się w optymalnych warunkach. Cóż, wydaje się, że nie jest nierozsądne zastanawianie się, dlaczego masz problemy z nawiązaniem więzi z noworodkiem.

Sprawdź te informacje: Jak dbać o pępek dziecka

Więź matki z noworodkiem

Niektórzy mówią, że zaczyna się, gdy tylko uświadomisz sobie, że jest w tobie nowa istota. Mimo to musisz wiedzieć, że jak w każdej relacji międzyludzkiej, możesz tę więź zbudować, jeśli nie dzieje się to naturalnie.

Żaden przepis ani podręcznik nie wyjaśniają w pełni, jak być matką ani jak rozwija się twoja więź z noworodkiem. Wszystko wskazuje na to, że wydarzy się to w szczególny sposób i w określonym czasie.

W rzeczywistości zaczyna się ona objawiać u niektórych matek, gdy tylko zdają sobie sprawę, że są w ciąży. A u innych pojawia się od momentu narodzin. Są też takie, które poczują przywiązanie po trudnych i wyczerpujących pierwszych tygodniach. Jednak wiele matek nie doświadcza tego przez jakiś czas. Tak czy inaczej, będzie dobrze, więc nie zamartwiaj się. Ostatecznie dostosujecie się do siebie.

Kobieta trzymająca malucha.
Więź między matką a dzieckiem nie przebiega w ten sam sposób we wszystkich relacjach. Dzieje się tak, ponieważ każda osoba jest wyjątkowa i ma swój własny rytm.

Wskazówki, jak poprawić swoje uczucia do dziecka, jeśli masz problemy z nawiązaniem z nim więzi

Jak powiedzieliśmy powyżej, nie ma żadnego przewodnika dla matki i dziecka, aby nawiązać więź z noworodkiem od pierwszego momentu. Jest jednak kilka pomocnych rzeczy, które można wdrożyć podczas gdy ta więź będzie się rodzić w sposób naturalny.

1. Szukaj kontaktu fizycznego

Trzymaj dziecko na klatce piersiowej, pod ubraniem, jeśli chcesz poczuć kontakt skóry ze skórą. Niektórzy nazywają to metodą kangura.

Jest to szczególnie korzystne dla wcześniaków, ponieważ pozwala im regulować temperaturę. Trzymanie dziecka tak blisko, odczuwanie jego oddechu i zapachu to przyjemne doznania, które wywołują uczucie przywiązania.

2. Patrz w oczy swojego dziecka

Wykorzystaj czas karmienia piersią, aby spojrzeć mu w oczy. Na początku może nie skupiać się na tobie, ale gdy zrobisz i zaczniesz zauważać podobieństwa.

Ten kontakt wzrokowy uzupełnia doznania w momencie karmienia i pokazuje, że tam jesteś. Później możesz dodać konkretną piosenkę, aby kojarzyła się dziecku ze wspólnie spędzonym czasem.

3. Śpijcie razem

Leżenie podczas karmienia piersią tworzy klimat intymności, który pozwala na szczególny kontakt. Pozwól mu spać z tobą częściej, jeśli cię to uspokoi.

Głaszcz swoje dziecko z miłością i masuj je. Stymuluje to jego rozwój i wzmacnia wasze relacje.

4. Odpoczynek jest dobry, gdy walczysz o nawiązanie więzi z dzieckiem

Pojawienie się noworodka oznacza duże wymagania związane z opieką nad nim zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie próbuj samodzielnie opiekować się dzieckiem, bo będziesz bardzo zmęczona.

Dopóki jest to w Twoim zasięgu, nie odrzucaj oferty pomocy, jaką oferuje członek rodziny. Odpoczynek sprawi, że będziesz w lepszym nastroju i usposobieniu do spędzenia czasu z dzieckiem.

5. Rozmawiaj o swoich emocjach

Masz trudności z nawiązaniem więzi z noworodkiem, a to ci przeszkadza i odbiera sen. Cóż, może warto z kimś o tym porozmawiać. Wybierz kogoś, z kim możesz rozmawiać bez ryzyka osądzania.

Możesz być zaskoczona, jak rozmowa z inną matką doprowadzi ją do wyznania, że przeszła przez to samo. Ważną rzeczą tutaj jest wyrzucenie z siebie tego, co czujesz i co leży ci na sercu, aby dać upust swoim uczuciom.

6. Spróbuj odnaleźć się jako matka

Możesz się zastanawiać, dlaczego nie czujesz się przywiązana do swojego dziecka tak, jak wszyscy mówili, od momentu gdy już przytuliłaś je i zabrałaś do domu. Ta romantyczna idea idealnego, harmonijnego macierzyństwa od chwili, gdy się poznajecie, jest jedynie społeczną konstrukcją o wczesnym przywiązaniu. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Czy nie czujesz się lepiej wiedząc o tym?

Nie jesteś jedyną matką, która przeżyła to doświadczenie. Dlatego nie obwiniaj siebie i przygotuj się, aby zmienić się w matkę i cieszyć się wszystkimi niedoskonałościami i rzeczywistością, które społeczeństwo ma tendencję do ukrywania. Francuska filozofka Simone de Beauvoir stwierdziła w 1949 roku, że „macierzyństwo jest naturalne, ponieważ naturalizuje je kultura patriarchalna”.

Kobieta walcząca o nawiązanie więzi ze swoim dzieckiem.
Kulturowe idee dotyczące macierzyństwa nie powinny prowadzić do stresu. Są to jedynie konstrukty społeczne i nie dotyczą wszystkich.

7. Daj sobie czas, jeśli masz problemy z nawiązaniem więzi z noworodkiem

Macierzyństwo jest stanem, a każda kobieta przeżywa go na swój własny sposób. Zwracaj uwagę na to, jak TY go doświadczasz i nie porównuj się z nikim. W rzeczywistości spokojnie poczekaj, jeśli nie czujesz się komfortowo.

Nadejdzie czas, kiedy poczujesz się dobrze ze sobą i swoim dzieckiem. Więź nie musi to nastąpić od razu i nie czyni cię to złą matką.

Ciesz się każdym dniem, bądź niezależna. Nikt oprócz was dwojga nie będzie częścią tej podróży. Przejrzyj literaturę na temat nawiązywania więzi z noworodkiem, jeśli jesteś zaniepokojona i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz problemy z nawiązaniem więzi z noworodkiem

Więc… Tygodnie minęły i pomimo twoich najlepszych wysiłków, wciąż masz trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem. Jeśli tak, być może nadszedł czas, aby poszukać profesjonalnej pomocy, zwłaszcza jeśli ten stan emocjonalny jest dla Ciebie nieprzyjemny i sprawia, że czujesz się z tym źle.

Zdarza się to jednak częściej, niż mogłoby się wydawać. Wiele badań łączy to z depresją poporodową, dlatego ważne jest, aby się tym zająć. Wypróbuj ćwiczenie introspekcji, aby przejrzeć swoją pamięć, aby sprawdzić, czy mógł istnieć element wyzwalający podczas przechodzenia przez ten etap.

Na koniec rozchmurz się. To tylko kwestia czasu i świadomości, że przechodzisz przez własne doświadczenie. Zobaczysz, jak potężna więź z noworodkiem, którą zbudujesz, będzie rosła i stawała się silniejsza z biegiem lat!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.