Czy jesteś we współzależnym związku - sprawdź 5 oznak

Czy masz wątpliwości, czy jesteś w związku współzależnym? Czy wiesz dokładnie, czym się charakteryzuje taka relacja? Odkryj odpowiedzi w tym artykule i poznaj 5 oczywistych znaków.
Czy jesteś we współzależnym związku - sprawdź 5 oznak

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś we współzależnym związku, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz więcej na ten temat!

Wśród całej terminologii, którą się posługujemy, czasem nie wiemy już dokładnie, czym jest relacja współzależna, a czym nie. Dlatego bardzo ważne jest, abyś umieć zidentyfikować ten niezdrowy sposób, w jaki możesz nawiązać więź ze swoim partnerem.

Ponadto, bycie osobą zależną emocjonalnie to nie to samo, co współzależność. Chociaż oba terminy używają słowa zależny, bynajmniej nie oznaczają tego samego. Dlatego dzisiaj zagłębimy się w relację współzależności, która występuje dość często w związkach.

Tak bardzo, że nierzadko może być trudno zidentyfikować, czy jesteś we współzależnym związku.

Co to jest współzależny związek?

Grupa ds. Analizy i Badania Zależności Emocjonalnej (GAEDE) wyjaśnia w bardzo jasny sposób, czym jest współzależny związek. Otóż w takiej relacji, strony mają rodzaj obsesji i martwią się o swojego partnera, mimo, że jest to związek dwojga równych sobie osób.

Krótko mówiąc, dla jasności, związek współzależny składa się z dwóch osób, które cierpią na zależność emocjonalną. W ten sposób również nawzajem karmią swoją współzależność. Z tego powodu tego typu relacje zwykle trwają długo.

Czasami ludzie nie są emocjonalnie zależni, dopóki nie nawiążą więzi z partnerem. Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą, jak w zdrowy sposób układać relacje w takim związku.

Współzależny związek
Partner idzie obok ciebie, ale nie jest Twoją protezą.

Oznaki, że jesteś we współzależnym związku

Bycie w takim związku, nawet jeśli trwa latami, jest dalekie od ideału. W rzeczywistości tego typu relacje wycieńczają psychicznie i tworzą toksyczne wzorce, które nie przynoszą żadnych korzyści.

Na szczęście można się z niego wydostać i nauczyć tworzenia więzi w inny sposób. W tym celu najpierw powinieneś zwrócić uwagę na wszystkie te znaki, które ostrzegają, że jesteś we współzależnym związku. Zobaczmy 5 aspektów, które by na to wskazywały.

1. Poświęcasz się, aby uszczęśliwić drugą osobę

Musisz zapomnieć, że kochanie kogoś to poświęcanie siebie. Te dwie koncepcje nie mają ze sobą nic wspólnego. Jeśli poświęcasz wyjścia z przyjaciółmi, częste wizyty u rodziny, rezygnujesz z kursu, który tak bardzo chciałeś zrobić lub zmieniasz miejsce zamieszkania, nie jesteś w zdrowym związku.

Pamiętaj, że nie przestajesz być odrębną osobą, nawet jeśli dzielisz z kimś swoje życie.

Zobacz również ten interesujący artykuł: Związek z egocentryczną osobą – 5 oznak, że dotyczy to Ciebie

2. Jeśli się boisz, że druga osoba się zdenerwuje – może to oznaczać, że jesteś we współzależnym związku

W języku potocznym istnieje termin odnoszący się do takich sytuacji: obchodzenie się jak z jajkiem. Czy to się dzieje w Twojej relacji z partnerem?

Jeśli zawsze musisz uważać, żeby nie powiedzieć czegoś, co może go zdenerwować, lub bierzesz odpowiedzialność za złość wyrażoną przez coś, co powiedziałeś lub zrobiłeś, uważaj! To może oznaczać, że jesteś we współzależnym związku.

3. Bardzo się starasz, by dbać o swojego partnera, ale Ty nie czujesz starań z jego strony

Takie uczucia często występują w związkach współzależnych. I wydaje się, że nic nie jest w stanie zaspokoić Twoich oczekiwań w tej kwestii. I nie ma się co dziwić. Skoro ty sam poświęcasz tak wiele, oczekujesz tego samego od drugiej strony.

Ale wiesz co? Twój partner może nie chcieć się poświęcać, albo nie jest w w stanie osiągnąć takiego poziomu poświęcenia, do którego ty doszedłeś. Aby rozwiązać ten problem, zacznij od zadbania o siebie. Potem możesz zadbać o swojego partnera, ale z pewnymi ograniczeniami.

4. Boisz się, że twój partner cię opuści

Nic na to nie wskazuje, więc wszystko wydaje się być w porządku. Ale w twoim umyśle pojawiają się obsesyjne myśli, które sprawiają, że strach przed porzuceniem rośnie każdego dnia. To nie jest zdrowe i dlatego będziesz robić różne rzeczy dla drugiej osoby, aby tylko uniknąć tego wyimaginowanego porzucenia.

Możesz nawet zdecydować się na zerwanie związku, aby natychmiast wejść w inny, który znowu będzie współzależny. Musisz się wydostać z tego błędnego koła.

Pogniewana para
Poczucie, że druga osoba nie daje ci wystarczająco dużo, jest powszechne w związkach współzależnych i w końcu przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Jak rozwijać swój związek – 9 noworocznych postanowień

5. Jeśli jesteś we współzależnym związku, próbujesz zmienić drugą osobę

Jest bardzo możliwe, że nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale swoimi działaniami próbujesz zmienić drugą osobę. Dzieje się tak, ponieważ chcesz kontrolować nawet najmniejszy szczegół. Ponieważ strach przed porzuceniem powoduje, że wpadasz w obsesję.

Chcesz mieć wszystko bardzo dobrze poukładane, ale dochodzisz do toksycznej granicy. Jest to błąd. Jak mówi Silvia Congost: „można kochać, nie niszcząc siebie i nie próbując zmieniać naszego partnera”.

Relacje powinny nas uszczęśliwiać

Czy odnajdujesz się w tych wszystkich sytuacjach? Identyfikujesz się z nimi? Myślisz, że nie możesz żyć bez drugiej osoby? Czy uważasz, że bez niej twoje życie straci swój sens? Związki tego stylu są częstsze niż możesz sobie wyobrazić, jednak nie są zdrowe.

Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok, aby znaleźć rozwiązanie dla tego typu relacji. Jeśli czujesz, że MUSISZ być z partnerem, to wyraźny znak, że coś robimy źle.

Jeśli nie jesteś szczęśliwy w swoim związku lub żyjesz w ciągłym, olbrzymim niepokoju, możesz poszukać pomocy. Coraz więcej osób zwraca się do psychologa, który pomagają rozwiązać szkodliwe i toksyczne więzi. Miłość musi się wiązać ze szczęściem, pragnieniem i spokojem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gayol, G. N. (2013). El guión de la codependencia en relaciones de pareja: diagnóstico y tratamiento. Editorial El Manual Moderno.
  • Mansilla Izquierdo, Fernando. (2002). Codependencia y psicoterapia interpersonal. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría, (81), 9-19. Recuperado en 26 de noviembre de 2020, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352002000100002&lng=es&tlng=es.
  • Moscas, O. A. G., & López, M. M. (2012). La dinámica familiar como génesis de la codependencia. Revista de Psicología GEPU3(1), 263-281.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.