Czy doczepianie włosów jest ryzykowne?

Doczepianie włosów może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Szczególnie przedłużanie trwałe poważnie uszkadza naturalne pasma.
Czy doczepianie włosów jest ryzykowne?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Doczepianie włosów polega na mocowaniu dodatkowych naturalnych lub syntetycznych pasm w celu przedłużenia lub zagęszczenia fryzury. Chociaż metoda ta stosowana jest na całym świecie, niesie ze sobą pewne ryzyko.

Modelki takie jak Naomi Campbell twierdzą, że doczepianie włosów zniszczyło ich naturalne pasma. Mimo tę metodę nadal się stosuje bez większych przeciwwskazań. Na czym polegają jej wady? Co warto o nich wiedzieć? Przeanalizujmy to.

Typy doczepów

Istnieją różne typy doczepów. Różnią się sposobem mocowania do włosów lub skóry głowy. Techniki zakładania ich determinują stopień ryzyka.

Doklejane

W tym przypadku stosuje się specjalną substancję doklejającą doczepy do skóry głowy. Powinny być zakładane i zdejmowane przez fryzjera, a kleje powinny być hipoalergiczne. Nie zawsze jednak tak jest.

Doplatane

To często stosowana i bardzo szkodliwa dla włosów technika. Polega na horyzontalnym wplataniu doczepów we włosy. Zostają ukryte pomiędzy pasmami. Nie stosuje się przy tym chemikaliów ani wysokiej temperatury, ale powodują one tarcie i obciążają.

Z zawleczkami

To doczepy utrzymujące się przez dwa do sześciu miesięcy. Przy tej technice dopina się doczepy do włosów za pomocą zawleczek. Proces powinien wykonać wyspecjalizowany fryzjer. Takie doczepy mocno obciążają włosy.

Doczepiane za pomocą silikonu lub keratyny

To technika podobna do doklejania. Polega na rozprowadzeniu silikonu lub keratyny na włosach w celu przymocowania do nich doczepów. Kontrola wymagana jest co trzy do czterech miesięcy. Przy zabiegu wykorzystywane jest działanie wysokiej temperatury, sprężonego powietrza lub ultradźwięków. Takie doczepy powodują tarcie.

Mocowane klipsami

To najmniej szkodliwa opcja. Pasma dopinane są za pomocą spinek. Następnie można łatwo usunąć je z głowy. Zakłada się je tylko na specjalne okazje, gdyż utrzymują się maksymalnie przez kilka godzin.

Włosy można przedłużać na kilka sposobów. Wszystkie są jednak dla nich szkodliwe.

Potencjalne ryzyko

Żaden typ doczepów nie jest nieszkodliwy, ale najgorzej na włosy wpływają techniki zapewniające trwalszy efekt. Przyjrzyjmy się potencjalnym negatywnym skutkom tych metod.

Wypadanie włosów

To ryzyko związane z każdym typem doczepów. Uniemożliwiają one bowiem naturalny wzrost. Może to prowadzić do nagłego urywania się i wypadania kosmyków.

Ciągłe mechaniczne podrażnienia

Doczepy obciążają cebulki i powodują tarcie. Na dłuższą metę może to spowodować osłabienie włosów. W trudniejszych przypadkach dochodzi do łysienia plackowatego. Proces ten jest odwracalny, jeśli zaprzestanie się zakładania doczepów.

Pogorszenie kondycji włosów

Doczepy mogą uszkadzać powierzchnię włosów. Prowadzi to do utraty blasku i witalności pasm. Może też dojść do kruszenia się, łamliwości i osłabienia włosów.

Uszkodzenia skóry głowy

Czasami doczepy powodują uszkodzenia skóry głowy. Mogą też doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Gdy tak się stanie, pojawiają się czerwone krostki wypełnione ropą, które swędzą i bolą.

Reakcje alergiczne

Chociaż zdarza się to rzadko, niektórzy miewają reakcje alergiczne  na substancje używane do mocowania doczepów. W takiej sytuacji należy je natychmiast usunąć i skonsultować się z lekarzem.

Doczepianie wysusza i osłabia włosy.

Czy doczepianie włosów jest zalecane?

Uroda nie powinna szkodzić zdrowiu. Zasadniczo nie zaleca się doczepiania włosów, gdyż niesie ono ze sobą pewne ryzyko. Jeśli koniecznie tego chcecie, stosujcie tę metodę jedynie okazjonalnie.

Czasami zakłada się doczepy w celu zamaskowania łysienia. Wówczas także konieczna jest ostrożność – niektóre techniki pogarszają kondycję fryzury i powodują stany zapalne oraz podrażnienia skóry głowy.

Doczepy nie powinny być dłuższe niż dwukrotna długość włosów, gdyż powoduje to nadmierne obciążenie. Profesjonalny fryzjer powinien doradzić w tej kwestii.

Doczepianie włosów: rekomendacje

W przypadku zakładania doczepów, najlepiej wybrać te z naturalnych włosów, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu. Konieczna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja, aby uniknąć niepożądanych efektów.

Nie należy farbować włosów w celu ujednolicenia koloru, gdyż dodatkowo je to przesusza. Trzeba także delikatnie suszyć i czesać włosy. Miej to na uwadze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Restrepo, R. (2010). Anatomía microscópica del folículo piloso. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 18(3), 123-138.
  • JIMÉNEZ, M. C., & DE PELUQUERÍA, C. I. C. L. O. F. O. R. M. A. T. I. V. O. PREPARACIÓN DE COSMÉTICOS CAPILARES NATURALES PARA TINTAR Y RECUPERAR EL BRILLO DEL CABELLO, CON ALUMNOS/AS DE FORMACIÓN PROFESIONAL.
  • CABELLO, C. D. C. P. U., DE CABELLO, S. P. C. T., & DEL CABELLO, G. Y. R. G. CUIDADOS ESTÉTICOS PARA EL EMBELLECIMIENTO CAPILAR.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.